Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

Απτόητος ο Πειραϊκός, την έκπληξη η Βουλιαγμένη.

Η Προοδευτική πήγε να κάνει την μεγάλη έκπληξη αλλά ο Πειραικός έδειξε στοιχεία πρωταθλητή και πήρε μια μεγάλη νίκη στο πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Β' Εσκανα. Η Καστέλλα συνεχίζει να κοιμίζει τους αντιπάλους της και μαζεύει βαθμούς καταφέρνοντας να πετύχει τους στόχους της, ενώ και η Τερψιθέα βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Η Βουλιαγμένη μέσα στη Βάρη πήρε παλικαρίσια νίκη απέναντι στη Νίκαια, ενώ η Αρμενική επανήλθε στα ''ψηλά'' της βαθμολογίας. Ο Φοίνικας με την Ευρυάλη θα βρεθούν αντιμέτωποι  την Κυριακή που μας έρχεται καθώς το κλειστό του Σαλπέας, κάποια στιγμή θα πρέπει να δεχθεί και την κατάλληλη ανακαίνιση. Μόνο η ύπαρξή του δεν αρκεί.

Διαιτητές: Κάρδαρης , Αργυρούδης
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Λαμπρόπουλος): Κανελλόπουλος 5(1) , Γιαχνάκης 4, Βασιλικός , Δοροβίτσας 5(1) , Βαρβατάκος 11(1) , Γεωργιάδης 2, Μπουγάτσος , Αρώνης 6, Μαρκόπουλος 19 , Παπαγιαννόπουλος 3 , Τζίμης 11(2), Κυριακίδης 3(1)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης): Κουμάρ 12(3), Γιαννόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Παυλιάς 2, Δέλιος 2, Πέττας 26(1) , Νικολαίδης , Τζαφέρης 7(1), Μαυρίδης , Πέτσης 6(1), Νικολάου , Ζαρκαδούλας 6(2) , Παπακωνσταντίνου

Ακόμα ένα όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη αυτήν την Πέμπτη πραγματοποιήθηκε στη Γλυφάδα και έφερε αντιμέτωπες την Τερψιθέα με την Ελευθερία. Αρχικά το προβάδισμα πήραν οι Μοσχατιώτες οι οποίοι είχαν πολλές απουσίες και αρκετούς αθλητές με μικροενοχλήσεις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το 15-25, έγινε 42-33 και η Τερψιθέα έδειχνε ικανή να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό και γέμισε με ικανοποίηση όσους το παρακολούθησαν. Η Ελευθερία μείωσε το σκορ και λίγο πριν τη λήξη πέρασε και μπροστά. Στο ίδιο τέμπο και το τελευταίο μέρος του αγώνα, αλλά με ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο από πλευράς  γηπεδούχων στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα κατάφεραν και πήραν μία νίκη ψυχολογίας, απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο.
Πρωταγωνίστησε για ακόμα μία φορά ο Μαρκόπουλος για την Τερψιθέα, ενώ ο Πέττας δε σταματά να παρουσιάζει κάθε πέμπτη στοιχεία του μεγάλου ταλέντου του.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ -  ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 68-55(35-25)
Διαιτητές : Σιδέρης , Ντίντας
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης Τσιρωνιάν): Αμπατζής 8, Γετιμιάν 8(2), Ρουμελιώτης , Μουλάς 7 , Σταματόπουλος 15 , Αρμενιάκος , Μακρινός 9 , Ασημακόπουλος 4, Εμμανουήλ 11 (1) , Αλλά, Καλούδης 6 , Πέτρου
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλικαδάκης): Ευσταθίου 19, Πιστιόλης 4 , Τάγκας 2, Μπουζιάνης 10, Σταυρακόπουλος , Κελάδης 2, Πίσσαρης , Στάμος 2, Καραϊσκάκης 6 , Σαμοίλης 18(2) , Ζορμπάς , Μπασδέκης 1

Οι απουσίες της Αρμενικής δεν ήταν αρκετές για να της περιορίσουν το πάθος για ακόμα μία νίκη. Απόντες οι Μπακούρης, Τσιμπιράκης, Νικολοής και Μιχαλά αλλά στο τέλος κατάφεραν και πήραν μια πολύ καλή νίκη. Από την αρχή μπήκαν δυνατά οι Αρμένιοι στις τέσσερις γραμμές, πήραν μία διαφορά 10 πόντων και συνέχισαν για 30 λεπτά στο ίδιο τέμπο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Καλλιθεώτες τα έπαιξαν όλα για όλα πιέζοντας σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να υποπέσουν σε κάποια λάθη, δίχως όμως να καταφέρουν να κάνουν την ανατροπή.
Ξεχώρισε ο Σταματόπουλος για τους Νεοσμυρνιώτες και ο νεαρός Σαμοίλης από τους ηττημένους. Στα άσχημα της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Τάγκα ο οποίος ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ 68-69 (40-43)

Διαιτητές: Τσάτσης Χριστοδουλάκης
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Κλιγκόπουλος Δ.), Δογράνης 2 , Λινάρδος , Σαραντίδης 18, Φουντής 2, Κοθράς 6(1), Δαλμυράς 26(4), Σιδέρης 2 , Μάντζαρης , Θωμάς 12(1), Κουϊμάνης , Κλιγκόπουλος Γ.
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου): Σαρρής , Μόμτσος 2 , Ζέγγος 14(1), Χεργκελετζής 25, Πρινέας 8, Κατσούρης Γ. 6 , Αγγελέτος 7, Ανδρουλάκης 7

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και τα είχε όλα. Αρχικά είδαμε την Προοδευτική να μπαίνει με τα μπούνια στο παρκέ και να παίρνει με το καλημέρα μια αξιοσέβαστη διαφορά 13 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ελάχιστα χαμένα σουτ. Το σκορ ήταν ανοιχτό και η ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πειραϊκό να σοβαρεύεται στην άμυνα και με πολλά τρεξίματα, να κάνει το 40-43 και να ξαναβρίσκεται σε τροχιά νίκης. Κάπως έτσι κύλησαν και τα επόμενα λεπτά, ώσπου στο 34' η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε για δέκα πόντους και αρχικά αισθάνθηκε μία ασφάλεια, την οποία και αργότερα παραλίγο να πλήρωνε. Στα τελευταία 6 λεπτά το ματς έγινε ντέρμπι, καθώς οι κακές επιλογές των παικτών του coach Ποτόσογλου, έφεραν το ματς στην ισοπαλία, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε.  Στη συνέχεια είχαμε 1 εύστοχη βολή του Κατσούρηένα δύσκολο σουτ του Δαλμυρά και το σκορ έγινε 66-65.. Συνεχίστηκε το ματς με 2/2 βολές του Πρινέα και το σκορ 66-67 στα 40 δευτερόλεπτα. ακόμα δύο βολές από τον Ζέγγο αυτήν την φορά για τον Πειραϊκό και μία από τον τραυματία Φουντή στο τέλος έφεραν το παιχνίδι στο τελικό 68-69
Ξεχώρισαν οι Δαλμυράς και Σαραντίδης για τους ηττημένους ενώ Από τους αήττητους Πειραιώτες ο Αγγελέτος με τον Χερχελετζή που συνεχίζει να σκοράρει ασταμάτητα.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-68(41-33)
Διαιτητές : Πόντας , Ξοχάκης
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής, Μπαλαής) : Τσάβαλος 6 , Κυριακόπουλος 13(2), Κυριακού 16 (3), Καλούδης 7(1), Παστουσέας 3, Κονδύλης 4, Ελμασόγλου , Οικονόμου , Γεωργιάδης 9(2), Αλεξιάς 5, Σφυρής12
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης) Κογιώνης 4, Σκοπελίτης 16, Μπάγιας , Ντώνη 4, Μπαυρίδης , Σαρδέλης 12 , Παναγιωτόπουλος 9(3) , Αρμανίδης 6 Πετρόπο
υλος Φ. , Πετρόπουλος Ν. 12, Ρεπάνης , Γιανδήμας 2

Η ομάδα που το ήθελε πιο πολύ το κέρδισε το ματσάκι. Από την αρχή του αγώνα οι ''νότιοι'' πήραν μία διαφορά 5-6 πόντων και παρόλο που οι Νικαιώτες το πάλευαν το παιχνίδι, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο +8 για τους γηπεδούχους και η συνέχεια έφερε τη διαφορά και στο +10. Η Νίακια το πάλεψε το παιχνίδι και το έφερε στα μέτρα της λίγο μετά το 30, αλλά το σύνολο του coach Σκουζή, έδειξε πάθος και χαρακτήρα και κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά στους 10, κλείνοντας τον αγώνα με 75 πόντους, ενώ η Νίκαια με 68.
Ξεχώρισαν οι Κυριακού και Κυριακόπουλος για τους νικητές, ενώ Πετρόπουλος και Σαρδέλης έκαναν καλή δουλειά για τους ηττημένους.

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ -ΚΑΣΤΕΛΛΑ 76-83(33-42)
Διαιτητές: Ορφανός Κοτσώνης
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης Τιτάκης):  Συρόγλου 15(2), Τζοβάρας 13(2), Λουκής 16(1), Αντιπάτης 8 Μπίκουλης 19 , Ρίππης , Μαυροειδάκος Αντωνουσάκης , Παππάς , Παραδιάς , Ρενιέρης , Ζήσης 5
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου , Δολιανίδης): Παπαδόπουλος 4, Γεροδήμος 15, Λόντος 3, Λέσι Α. 8(1) , Γιαμπάνης , Παπαδόπουλος 33(5), Ρήγος 17, Λέσι Λ. 3(1) , Τζίρτης

Τεράστιο διπλό πέτυχε η Καστέλα μέσα στην Νίκαια με 76-83 με αντίπαλο τον Παννεαπολικό. Οι γηπεδούχοι πέταξαν στα σκουπίδια πάλι το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν από την αρχή να κυνηγούν στο σκορ αφού δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τον εκπληκτικό Παπαδόπουλο, που σκόραρε τόσο από κοντά όσο και από μακριά. Η διαφορά κυμαινόταν από 6-12 πόντους με τους βυσσινί να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ. Στο Β μέρος τα πράγματα άλλαξαν , οι παίκτες του Παννεαπολικού μπήκαν δυνατά, πήραν τα ριμπάουντ και ψαλίδισαν τη διαφορά με μπροστάρηδες τους Τζοβάρα,Μπίκουλη,Σιρόγλου κ Λουκή. Η άμυνα ζώνης έπνιξε την Καστέλα που φαινόταν να μην έχει απάντηση και με τον Παπαδόπουλο να έχει σιγήσει βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 6 πόντους. Η ολική ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε αφού οι πολύ κακές επιλογές στα τελευταία λεπτά και το ξύπνημα του Ρήγου που έβαλε καθοριστικά καλάθια έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνος στην Καστέλα. Από τον Παννεαπολικό εξάρσεις κυρίως επιθετικές είχαν οι τέσσερις προαναφερθέντες παίκτες ενώ από τους φιλοξενούμενους πρωταγωνιστής ήταν ο Παπαδόπουλος και από κοντά Ρήγος και Γεροδήμος που με την εμπειρία τους έδωσαν το κάτι παραπάνω για να πάρει η ομάδα τους την νίκη.