ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 13 Μαΐου 2016

Τρίτη θέση για Εθνικό Ελληνορώσων – Nίκη Κηφισιάς (Γ΄ ΕΣΚΑ)

13177587_585035651662964_4281335481981205089_n

Σε αγώνες κατάταξης της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών: Εθνικός Ελληνορώσων-Γκύζη Πολυγώνου 65-51. Το ματς που διεξήχθη στο Γουδί έκρινε την 3η θέση των ομάδων, οι οποίες συμμετείχαν στους δύο ομίλους και όπου αμφότερες είχαν, από καιρό, πανηγυρίσει την άνοδο στη Β’ κατηγορία. Στο ματς που -πιθανότατα- δίνει εισιτήριο ανόδου: ΓΣ Κηφισιάς-Κτησιφών Παιανίας 70-52. Ωστόσο και η ηττημένη ομάδα ελπίζει, βάσει πιθανών αναδιαρθρώσεων. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα
Kηφισιά 70
Παιανία  52

Τα ματς έγινε χτες στο Ζηρίνειο και ο νικητής ανέβαινε Β ΕΣΚΑ σίγουρα για να καλυφθούν οι κενές θέσεις ( φήμες υπάρχουν ότι θα ανέβει και ο χαμένος λόγο συγχώνευσης Φιλαθλητικού – Ζωγράφου???). Το γήπεδο ήταν με πάρα πολύ κόσμο πάνω από 300 άτομα , με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και από τις δύο ομάδες.

Η Κηφισιά πιο έμπειρη με ψηλά κορμιά σε όλες τις θέσεις . Η Παιανία κατέβηκε στο ματς χωρίς τον καλό σουτέρ της ( ακούστηκε ότι έχει τιμωρηθεί, άγνωστο γιατί) που την ανεβάζει επίπεδο και σίγουρα θα είχε καλύτερη τύχη αν έπαιζε.
Το ματς ήταν , ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο λόγο καλής παρουσίας του ψηλού της Παιανίας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κηφισιά ξέφυγε σιγά σιγά 10 πόντους (31-21) με τρομερές διεισδύσεις από το νούμερο 10 αλλά με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο με δύο τρίποντα του σουτέρ της Παιανία το ημίχρονο έληξε ισοπαλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς κρατήθηκε ισορροπημένο για ένα 5 λεπτό που προηγήθηκε για τελευταία φορά η Παιανία 35-36. Μετά άρχισαν συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί από Κηφισιά που βρήκε ρυθμό και με πολλά τρίποντα στη συνέχεια άρχισε να ανοίγει η διαφορά. Συνεχίστηκαν οι κακές επιλογές από την Παιανία ( τόσο από τους παίκτες όσο και από τον προπονητή) και η αστοχία της από μακριά.

Πολύ καλοί οι δύο περιφερειακοί ( το 10 και 11) της Κηφισιάς και στο δεύτερο ημίχρονο ο ψηλός με το νούμερο 15 . Διαβασμένος ήταν και ο προπονητής τους, όπως φάνηκε.
Από Παιανία στάθηκε καλά μόνο ο Πολίτης επιθετικά αλλά σουτ δεν έβαζε κανείς, ενώ αμυντικά υστέρησαν σχεδόν όλοι τόσο στην ατομική όσο και στην ομαδική άμυνα.

Πηγή: LAKKOI

Εθνικός Ελ/σων 65
Γκύζη 51

Διαιτητές: Πόντας, Αντωνίου

Δεκάλεπτα: 17-18, 27-30, 44-42, 65-51.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ηρακλειανός): Πομόνης 11 (3), Μπαλτάς, Αγαπίου 2, Μπρατσιώτης 8 (2), Αγόρης 16, Τσενές 2, Μπαρδάκος 7, Μεσσήνης, Νικολαΐδης 1, Τερζής 6, Αναγνώστου 12, Ρώτας.

ΓΚΥΖΗ (Αθανασόπουλος): Μπέης 13, Κοντώσης, Νίκας 13, Χατζής, Δέλλιος 2, Καρατσιώλης 6, Ραμιάς, Μυλωνάς 10, Παπανδρέου 7, Μήτσος, Σαραντόπουλος.

Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκε ο Λίλης (πρώην αρχηγός Εθνικού Ελληνορώσων) από τον νυν αρχηγό Μπρατσιώτη και τον πρόεδρο του σωματείου (Ν. Βαρελάς), ενώ αποσύρθηκε τιμής ένεκεν η φανέλα με το Νο 8. Ανθρωποι που συνδύασαν το όνομά τους και με τον Εθνικό Ελληνορώσων βρέθηκαν στο κλειστό, όπως οι κόουτς Καλογήρου και Συμεωνίδης.
Φωτογραφίες από πλευράς Εθνικού Ελληνορώσων, στο πλάισιο του ματς με την ομάδα του Γκύζη.