Από την κόλαση στον παράδεισο ο Τριφυλλιακός, ''τρικλοποδιά'' του ΟΚΑ Μεσογείων στον Άγιο Θωμά (Γ1 ΕΣΚΑ)

Με ένα εκπληκτικό come back σπό το -16 και επικό buzzer beater ο Τριφυλλιακός απέσπασε το νικηφόρο αποτέλεσμα από την Ολυμπιάδα Πετρούπολης και συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή με τη Νέα Μάκρη η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Δάφνης. Μεγάλο διπλό ψυχολογίας του ΟΚΑ Μεσογείων ο οποίος ''έκοψε'' τους πρώτους βαθμούς του Άγιο Θωμά ενώ επέστρεψαν στις επιτυχίες ΑΕΚ Περιστερίου, Μελάς Αγ. Ελευθέριος και Αρίων Αμαρουσίου. Τέλος το ροζ φύλλο είδε για πρώτη φορά η Εστία Φιλίας η οποία έφυγε με το διπλό από τον Οιωνό. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγ.:

ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ - ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ   65-54

Πρώτη νίκη για τον Οιωνό που ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στο 3ο δεκάλεπτο και πήρε 2 πολύτιμους βαθμούς.
Οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα πρώτα λέπτα(6-5) ώσπου ο Οιωνός έκανε ένα ξέσπασμα και έφτασε στο +7(14-7).Κάπου εκεί όμως,η Εστία άρχισε να βγάζει ενέργεια στο παρκέ(με την είσοδο του 10),είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και έτρεξε σερί 16-0 φτάνοντας στο +9(14-23).Ο Οιωνός έμεινε άποντος για περίπου 6 αγωνιστικά λεπτά κάτι που του στοίχισε και έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο στην καλύτερη,μέχρι εκείνο το σημείο,Εστία(23-29).
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 στο πρώτο λεπτό του 2ου ημιχρόνου(23-35).Σ' εκείνο το σημείο ο κόουτς του Οιωνού αποφάσισε να γυρίσει σε ζώνη την άμυνά του,γεγονός που εν τέλει έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.Η Εστία αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα στην ζώνη,έμεινε άποντη από το 21' ως το 27',και σ'αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -12 και πέρασαν μπροστά(37-35).Η Εστία ισοφάρισε με βολές(οι πρώτοι πόντοι μετά το 21') αλλά στο τελευταίο 3λεπτο της περιόδου είχαμε νέο σερί των γηπεδούχων(9-0) με την Εστία να καταφέρνει να μειώνει με καλάθι του 6 στην εκπνοή(46-40).
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 4ο δεκάλεπτο να διατηρήσουν αυτήν την διαφορά που απέκτησαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με +11.
Κορυφαίος του ματς ο νεαρός Κορρές(7) των γηπεδούχων και για την Εστία ξεχώρισαν 10 και 11.

Πηγή: doctor_dru

ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ - ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ  56-72

Δεκάλεπτα:  19-26,30-41,46-59,56-72

Νίκη ψυχολογίας για τον Ο.ΚΑ.Μ. επί ενός  μαχητικού σοβαρού και αξιόμαχου σύνολου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παπαγιαννάκος με συμπαραστάτη τον Παπακωνσταντίνου οδήγησε το σκόρ σε υψηλά για την κατηγορία επίπεδα αλλά και οι δύο χρεώθηκαν από νωρίς με φάουλ με απότέλεσμα η απόσυρσή τους απο το παιχνίδι.
Ο νεοεισελθών Ατζαμόγλου με ένα επιθετικό και όχι μόνο ξέσπασμα πήρε την σκυτάλη και με την καταλυτική παρουσία του Βλάχου οδήγησε την ομάδα στην ανάπαυλα με διαφορά ασφαλείας (11 πόντους).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους, η άμυνα ζώνης του Αγίου Θωμά δημιούργησε λίγα προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας μας αλλά οι επιλογές των Παπαγιαννάκου, Βλάχουτου και του πάντα σταθερού Γιαννάκη και η άψογη διαχέρηση του παιχνιδιού απο τους Ατζαμόγλου, Παπακωνσταντίνου έφεραν την ομάδα μας στο τελικό 56-72.

ΠΟ Αγίου Θωμά (Γεωργίου): Γκότσης 10, Μαλιαππης, Παλογέλης 6, Χαντζιάρας, ΜίσσαςΓ, Μιχαλάς 2, Σαπλαούρας 14, Φουντούλης 2, Σωτηρόπουλος 4, Μίσσας Σ 15(5), Βαφειάδης, Αγγελής 2.
Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης, Γιαννάκης 10, Παπακωνσταντίνου 9(2), Νάσσου Ν, Νικολού, Καλούδας, Παπαγιαννάκος 24(2), Βλάχος 8(2), Ατζαμόγλου 14(3), Χατζής 2, Κεσκινίδης 5(1).

ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ - ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ  58-48

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π.- ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ  62-50

ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ.-ΑΟΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96  70-69

ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ   57-44

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ .- ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 89  64-56