Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

''Καθάρισε'' με διπλό ο Προφήτης Ηλίας (Δ΄ Ανδρών)

Η αυλαία της 2ης αγ. της Δ΄ Ανδρών ξεκίνησε με την αναμέτρηση Παναιγινιακός - Προφήτης Ηλίας όπου η ομάδα του λόφου έκανε ένα ευχάριστο ταξιδάκι αναψυχής μέχρι τα Μέθανα παίρνοντας ένα άνετο διπλό απέναντι στους γηπεδούχους. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα
ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ - ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 50-77
Δεκάλεπτα: 15-18, 28-35, 43-52, 50-77

Ιδανικά ξεκίνησε για τον Προφήτη το πρωτάθλημα της Δ' ΕΣΚΑΝΑ. Η ανανεωμένη ομάδα του λόφου απέφυγε τις παγίδες που έκρυβε το ταξίδι στα Μέθανα και μετά από μια μεστή εμφάνιση πήρε τους πρώτους δύο βαθμούς για φέτος.

Το ματς ήταν δύσκολο και το τελικό σκορ μάλλον δεν δείχνει ακριβώς αυτό που έγινε σήμερα στο ολοκαίνουργιο κλειστό της πελοποννησιακής κωμόπολης. Μετά από τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, ο Προφήτης άρχισε την προσπάθεια του να χτίσει διαφορές (όπως το 12-18 του 9ου λεπτού), όμως η Αίγινα έμενε πάντοτε μέσα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι την περισσότερη ώρα επέλεξαν κλειστή ζώνη, αλλά ο Προφήτης βρήκε λύσεις, είτε από την περιφέρεια (τελειώσαμε με 11 τρίποντα), είτε με τον αιφνιδιασμό. Η Αίγινα είχε τις απαντήσεις με τον πολύ καλό Χαρατσή, το ημίχρονο πήγε στο 28-35, στο 23' ξεφύγαμε με 29-41, αλλά το ματς άναψε λίγο μετά, με την ομάδα του Καρανδρέα σε αυτό το σημείο να κάνει τη μεγάλη προσπάθεια για επιστροφή, να φτάνει μέχρι το -4 (40-44 στο 27'), αλλά τον Προφήτη να αντέχει χάρη στον Μακρινό (43-52 στο 30'). Το δυνατό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο σιγούρεψε και τη νίκη, καθώς οι νησιώτες σταδιακά άφησαν το παιχνίδι στη μοίρα του και απελευθερωμένοι πια οι παίκτες του Προφήτη έφτασαν τη διαφορά στο +27.