Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

''Ατσαλένιοι'' Γλυκά Νερά και Ίριδα Πετρούπολης (Γ2 ΕΣΚΑ)

Την αήττητη προέλαση τους συνεχίζουν Γλυκά Νερά και Ίριδα Πετρούπολης οι οποίοι επικράτησαν στα δυο ντέρμπι της 6ης αγ. φεύγοντας με το διπλό απέναντι στην Τούφα Χαλανδρίου και Εύνικο αντίστοιχα. Ανεβάζει στροφές ο Θριάμβος Δάφνης ο οποίος επιβλήθηκε απέναντι στην Παλλήνη όπως και η Πολιτεία η οποία ''προστάτεψε'' την έδρα της απέναντι στα Καλύβια. Πάτησε ''γκάζι'' το Λαγονήσι το οποίο κυριάρχησε απέναντι στα Σπάτα ενώ ο Δίας Χαϊδαρίου πανηγύρισε νίκη-ανάσα απέναντι στον Αστέρα Πατησίων. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγ.:

ΠΟΛΙΤΕΙΑ - ΚΑΛΥΒΙΑ  2 1

ΕΥΝΙΚΟΣ - ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  57-61

ΛΑΓΟΝΗΣΙ - ΣΠΑΤΑ   62-42

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ - ΚΕΡΑΤΕΑ 46-53

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΔΑΦΝ.- ΠΑΛΛΗΝΗ   66-49

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ - ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ  46-51  (23-15)

Η αρχή του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένη και για τις δύο ομάδες αλλά με αρκετή αστοχία εκατέρωθεν.Μετά το πεντάλεπτο η Τούφα πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και κράτησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου 14-8.
Στο β δεκ. η Τούφα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία μας και τα αρκετά λάθη που κάναμε και ανέβασε την διαφορά προηγούμενη στο ημίχρονο στο 23-15.
Στη γ περίοδο η Τούφα κάνοντας ένα σερί 7-0 στο 25΄ προηγήθηκε με 30-17.Η ομάδα μας αντέδρασε και με ένα δικό μας σερί 9 αναπάντητων πόντων μειώσαμε τη διαφορά στο -4.Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 35-30.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας μπει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης η ομάδα μας προηγήθηκε στο 37΄ με 41-42.Η Τούφα απάντησε με 5 σερί πόντους και στο 1.17 από τη λήξη ήταν 46-42.Στα 22" και με το σκορ στο 46-44 πετύχαμε τρίποντο το οποίο μας έδωσε ξανά το προβάδισμα.Άστοχη επίθεση της Τούφας και μετα το ριμπάουντ μας έστειλαν στις βολές τις οποίες και ευστοχήσαμε κάνοντας το σκορ 46-49.Στα 12" που απέμειναν κλέψαμε τη μπάλα και με λει απ για το 46-51 ολοκληρώσαμε μια εκπληκτική ανατροπή η οποία μας έδωσε και την τεράστια αυτή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 9-7, 12-15, 11-21

ΦΟ Τούφας (Σπηλιωτόπουλος):Λέγκας, Σπανίδης, Κουγιανός 10(1), Χαμηλός 2, Καζαντζιάν 9(3), Χατζής 3, Βόσσικας 13(1), Στάμος 6, Κίτσιος 3, Κατσουλάρης, Φύτρος

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος): Γαρδέλης, Μαθιουδάκης, Γαιτανάκης 8(2τρ-4ριμπ-2κλ-3ασ), Κατσαμπέκης 8(2κλ), Νταούντ 9(1τρ-4ριμπ), Μαρούδας 2(2ασ), Σαρήμπαλης 6(1τρ-8ριμπ-2κλ-4ασ), Καρακώστας, Σακελλαρίδης 6(10ριμπ), Σταφυλάς 2(3ριμπ), Γάσπαρης 10(2)

ΔΙΑΣ ΧΑΙΔ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ   50-47