Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016

Νικηφόρα απόδραση από τον Κορυδαλλό ο Παναιγινιακός (Δ΄ Ανδρών)

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγ. της Δ΄ Ανδρών ο Παναιγινιακός κατάφερε να αποδράσει νικηφόρα από τον Κορυδαλλό επικρατώντας απέναντι στους Απρόβλεπτους. SPORTSOFFICERS -Mαριάννα

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ - ΠΑΝΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ  50-57

Το συγκρότημα του Δημήτρη Καρανδρέα πήρε το διπλό στο ΔΑΚ Κορυδαλλού με σβηστές μηχανές και πλέον ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον του στο πρωτάθλημα.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 16-11. Στην β' περίοδο οι καλαθοσφαιριστές του Παναιγιναϊκού αν και με μερικές αδυναμίες στην άμυνα, έφτασαν τελικά στο +7 αφού το ταμπλό μετά από 20 λεπτά αγώνα, έδειχνε το 25-32. Στην γ' περίοδο οι νησιώτες έλεγχαν πλήρως το ρυθμό, χωρίς βέβαια να εντυπωσιάζουν. Οι Απρόβλεπτοι εμφάνισαν πολλές αδυναμίες στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κρατούν το υπέρ τους σκορ με σχετική άνεση. Το 11-14 της περιόδου έφερε τον Παναιγιναϊκό στο +10 (46-36), με την συνέχεια να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στη δ' περίοδο και με την ομάδα της Αίγινας να χαλαρώνει, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν το σκορ, αλλά σε καίρια σημεία οι καλαθοσφαιριστές του coach Καρανδρέα, κράτησαν το προβάδισμα. Το 14-11 των γηπεδούχων στο δ' δεκάλεπτο, απλά έριξε την διαφορά στο -7, με το 57-50 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Τρεις καλαθοσφαιριστές των κυανόλευκων είχαν από 13 πόντους. Ο λόγος για τους Κάτσα, Ξυδούς και Χαρτοφύλαξ, με τον Ξανθάκη από τους γηπεδούχους να πετυχαίνει 22 πόντους.
 Πλέον στον Παναιγιναϊκό κοιτάζουν το επόμενο παιχνίδι με την Νέα Σμύρνη στο κλειστό των Μεθάνων. Μία πιθανή νίκη κόντρα στην πάντα δυνατή ομάδα της Νέας Σμύρνης, θα δώσει την ώθηση για ακόμα καλύτερα πράγματα για το συγκρότημα του Δημήτρη Καρανδρέα.

Τα δεκάλεπτα, 11-16, 14-16, 11-14 και 14-11

Απρόβλεπτοι (Σταρβιανοπουλος- Ιωαννίδης) :Μαγκλαρας, Φανουρακης 4,Καψασκης, Βιδαγκελος, Μολος 5,Μαζαρακας 7,Βασιλάκης, Ξανθακης 22 (1),Ακριδας, Παπαδόπουλος 2

Παναιγιναϊκός (Καρανδρέας, Μαρίνος): Χελιώτης 1, Γκίκας, Γρυπαίος 2, Γαϊτάνος, Ψωμιάδης 4, Χριστοδούλου 9, Κάτσας 13 (1), Ξυδούς 13, Καλέμι, Τζίτζης Νίκος 2, Χαρτοφύλαξ 13 (1).