Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

Κιτρινόμαυρος θρίαμβος μέσα στην Δάφνη, πήρε το ντέρμπι η Ολυμπιάδα 96, μεγάλο δίποντο η Εστία Φιλίας, ''καρδιοχτύπησε'' ο ΟΚΑ Μεσογείων (Γ1 ΕΣΚΑ)

No automatic alt text available.No automatic alt text available.
No automatic alt text available.

Άνοιξε η αυλαία του β΄ γύρου στον πρώτο όμιλο με σπουδαία παιχνίδια όπου στα ντέρμπι της ημέρας η Ολυμπιάδα 96 λύγισε τον ΜΕΛΑΣ που πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή μέσα στην Πετρούπολη με πολλά διαιτητικά λάθη εις βάρος των φιλοξενουμένων κυρίως ενώ μεγάλο διπλό πήρε η ανεβασμένη ΑΕΚ Περιστερίου μέσα στην Δάφνη. Δύσκολη επικράτηση της πρωτοπόρου ΟΚΑ Μεσογείων μέσα στην Γκράβα με τους Τρεις Αστέρες ενώ μεγάλη ανάσα ζωής πήρε η Εστία Φιλίας που ελπίζει για την σωτήρια επί του Τριφυλλιακού. Παραλίγο να έχουμε και άλλο ένα ΜΠΑΜ από τον Οιωνό μέσα στην Ν.Μάκρη που πήγε το παιχνίδι στην παράταση με την τοπική ομάδα να επικρατεί. Βαθμολογική ανάσα για το Οίον Αγ. Στεφάνου μέσα στο γήπεδο του επί του Αρίωνα ενώ στην Εργάνη ο Άγιος Θωμάς μάλλον καταδίκασε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την Δόξα Βύρωνα μετά την κατάκτηση του ροζ φύλλου,παίρνοντας εκείνος μεγάλη βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγ.:

ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ-ΟΚΑΜ 38-42 (13-25)

Σε ένα ακατάλληλο γήπεδο όπου η θερμοκρασία δεν πέρασε τους 0 βαθμούς, ο Ο.ΚΑ.Μ.  κακός, άστοχος και χωρίς την στοιχειώδη κίνηση στις επιθέσεις του, μη μπορώντας να “ζεσταθεί” σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πήρε μία νίκη βασιζόμενος στον επανεμφανιζόμενο Παπαγιαννάκο αλλά και την ποιότητα που διαθέτουν ορισμένοι αθλητές  του.  Οι Τρείς Αστέρες πάλεψαν μέχρι το τέλος, προσπάθησαν να τρέξουν αλλά και αυτούς τους κατέβαλαν οι πολικές συνθήκες του γηπέδου. Κριτική του παιχνιδιού δεν είναι δυνατό να γίνει, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε δεδομένο των συνθηκών, παίρνοντας μια “επαγγελματική” νίκη απέναντι σε ένα αξιόμαχο σύνολο που δεν πρόκειται να παρατήσει κανένα παιχνίδι.

Τρείς Αστέρες 89 (Φουσκάκης): Καυμενάκης 4, Παπαρίζος Σ 9, Ξενάκης 1, Παπαρίζος Ι 8(1), Πετρέκας 3(1), Χαλκιάς, Πετρίδης 2, Γιαννόπουλος 3, Παπάνογλου, Καπετανίδης 4 , Βότσαρης 2, Μέης 2.
Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης, Γιαννάκης 5, Χατζής, Ατζαμόγλου 2, Νικολού, Στεφάτος 3, Παπαγιαννάκος 20, Παπακωνσταντίνου 3, Βλάχος 1, Κεσκινίδης 8, Νάσσου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 - ΜΕΛΑΣ 62-58

ΔΑΦΝΗ - ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 56-60(33-26)

Συγκλονιστικό ματς στο Μουρούτσος με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση στο 2ο ημίχρονο και να παίρνουν την νίκη.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με συνεχή ποσταρίσματα κατάφεραν και ξέφυγαν στο σκορ.Η διαφορά γρήγορα έφτασε σε διψήφια νούμερα και οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί.Μάλιστα στο 7ο λέπτο έφτασε στην μέγιστη τιμή της(18-6).Στην δεύτερη περίοδο είδαμε παρόμοια εικόνα με την Αεκ να μαζεύει λίγο την διαφορά μέχρι τους 6 πόντους.Το ημίχρονο έληξε 33-26 με την Δάφνη να διατηρεί συνεχώς διαφορές 6-10 πόντων.
Στο 3ο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του ματς πλήρως.Η Δάφνη κόλλησε στην ζώνη,ενώ η Αεκ είχε έναν εκπληκτικό Βιδάκη που την οδήγησε στην ανατροπή.Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για σχεδόν 5 λεπτά(24'-29') και η Αεκ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 29',τρέχοντας σερί 9-0(40-41).Το δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα 2 πόντων για τους γηπεδούχους με καλάθι στην εκπνοή(οριακά εκτός χρόνου φάνηκε).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι,ακόμα και από την γραμμή των βολών(1/6 το 8 στο 2ο ημίχρονο),και μέχρι το 38' είχαν σκοράρει μόλις 15 πόντους στο 2ο ημίχρονο.Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο τρίποντο του 9 προηγήθηκαν 1.40' πριν το τέλος με +7(49-56).Παρά τα αρκετά λάθη της Αεκ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό(η διαφορά έπεσε μέχρι τους 2),οι φιλοξενούμενοι πανυγήρισαν την νίκη με 1/2 βολές του Κακολύρη 9" πριν το τέλος.

Πηγή: doctor_dru

ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ -ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ 53-51

ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ-ΟΙΩΝΟΣ 62-57(48-48 κ.α.)

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 45-57

ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 79-71