ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017

Δια χειρός Στεφάτου ο ΟΚΑ Μεσογείων ''σφράγισε'' την πρωτιά (Γ1 ΕΣΚΑ)

Image may contain: 11 people, people smiling, people standing

Μεγάλο διπλό για τoν πρωτοπόρο ΟΚΑ Mεσογείων μέσα στο Αιγάλεω επί του φοβερού ΜΕΛΑΣ στην παράταση μετά από καταπληκτικό παιχνίδι που όμως στιγματίστηκε από την κακή διαιτησία του διαιτητή Μελισσαρή με τους γηπεδούχους να βράζουν. Με την νίκη αυτή ο ΟΚΑ Μεσογείων σιγούρεψε την πρωτιά στον όμιλο. Στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής η ΑΕΚ Περιστερίου πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Ολυμπιάδας 96 ενώ δύσκολη επικράτηση για την Δάφνη απέναντι στην Εστία Φιλίας. ''Χαλαρό'' βράδυ είχε ο Τριφυλλιακός ο οποίος κατέκτησε το ροζ φύλλο επί της ουραγούς Δόξα Βύρωνα ενώ μετά από αμφίρροπο παιχνίδι η Νέα Μάκρη ''λύγισε'' τον πολύ καλό Άγιο Θωμά.   Μεγάλα διπλά είχαμε στην μάχη της ουράς με τους Τρεις Αστέρες και Οίον Αγ. Στεφάνου να ''χαμογελούν'' απέναντι σε Αρίωνα και Οιωνό αντίστοιχα με αποτέλεσμα η μάχη της παραμονής να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγ.:

ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ-ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ 62-63

ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ-ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 75-70

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π.-ΑΟΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 72-68

ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ.-ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 62-45

ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 89 42-46

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ.-ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 73-74(33-29)(65-65 καν. αγ.)

Σε ένα σχεδόν κατάμεστο γήπεδο, ο ΟΚΑ.Μ. πήρε το ντέρμπυ 1΄΄ πριν τη λήξη της παράτασης όταν ο Στεφάτος ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές που κέρδισε και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 73-73.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγούνταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο σταθερά με 3-7 πόντους με τον Αριφάκο Α να βρίσκει διαδρόμους προς το καλάθι σκοράροντας σ αυτό το διάστημα 12 από τους 33 πόντους της ομάδας του. Σκορ ημιχρόνου 33-29.
Στην Τρίτη και περίοδο παρότι οι ψηλοί των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν φορτωμένοι με 9 φάουλ!!  η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν εξαιρετική και με επιμέρους σκορ  9-18 πήραν κεφάλι στο με 42-47 .
Την τελευταία περίοδο 2-3 "τρελά" σουτ του ΜΕΛΑΣ αποσυντόνισαν την άμυνα του ΟΚΑΜ, οι παίκτες του οποίου έως εκείνη τη στιγμή ήλεγχαν το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι άρπαξαν την ευκαιρία και με τους Μπαλτά και Αριφάκο Α. προηγήθηκαν με 65-63 για να ισοφαρίσει ο Καλούδας μετά από εξαιρετική πάσα του Ατζαμόγλου που τον έβγαλε μόνο του κάτω από το καλάθι.
Στην παράταση το σκηνικό δεν άλλαξε, ο ΟΚΑΜ προηγήθηκε γρήγορα με 5 π. δείχνοντας ότι θα κερδίσει το παιχνίδι  αλλά με παιδαριώδη λάθη επέτρεψε στον ψυχωμένο ΜΕΛΑΣ να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί εκ νέου με ένα καλάθι 30" πρίν τη λήξη. Οι παίκτες του ΟΚΑΜ ισοφάρισαν, στην  επαναφορά, πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, ο Στεφάτος έβαλε μία βολή δίνοντας τέλος σε ένα παιχνίδι που δυστυχώς στιγματίστικε απο την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο πολλών διαμαρτυρόμενων για την διαιτησία νεαρών και όχι μόνο,  οι οποίοι καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού στόλισαν με ποικίλες εκφράσεις τους παίκτες των φιλοξενουμένων.
Για τον ΟΚΑΜ, ο Ατζαμόγλου έδωσε ρεσιτάλ ψυχραιμίας έχοντας εξαιρετική απόδοση, όπως και ο Παπαγιαννάκος και για τους γηπεδούχους ο Αριφάκος Α. οδήγησε τους συμπαίκτες του σε ένα εξαιρετικό για όλους τους υπόλοιπους παιχνίδι.

Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Άγιος Ελευθέριος (Λαζάρου – Κρητικός): Μπάλας 15(3) , Παπαγεωργίου, Δουλγεράκης, Ζαχαριάδης, Δοξομπόλης Δ 12(1), Δοξομπόλης Β, Παγίδας 12, Αριφάκος Θ 9(1), Καρυστινός 4(1), Αριφάκος Α 21, Γρατσίας, Κυριακόπουλος
Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης, Γιαννάκης 5, Καλούδας 6(1), Ατζαμόγλου 13(2), Νικολού, Στεφάτος 10, Παπαγιαννάκος 19(3), Παπακωνσταντίνου 11(2), Βλάχος, Κεσκινίδης 10, Νάσσου.

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ-ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 55-51