Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017

''Σκόνταψαν'' τα Μελίσσια στην παράταση, ''σφαγή'' για την 3η θέση, βήμα σωτηρίας ο Κρόνος Γέρακα (Α΄ ΕΣΚΑ)

Με ηγετική τριάδα Δόξα - Βουρλίτη - Στεργιάκη ο Ποσειδών Ψυχικού κατάφερε να κάνει την ανατροπή ''κλέβοντας'' το ροζ φύλλο στην παράταση από τα Μελίσσια τα οποία είχαν σε διαμονιώδη φόρμα Παρασκευόπουλο - Τζωρτζόπουλο - Τύρλα - Καλογερόπουλο και έμεινε ''ζωντανός'' στο κυνήγι της πεντάδας. Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Βαρσάμο ο Ηλυσιακός έφυγε με ένα δύσκολο διπλό απέναντι στην ΦΕΑ διατηρώντας έτσι την απόσταση ασφαλείας της 2ης θέσης ενώ μεγάλη μάχη γίνεται για την 3η θέση όπου την μοιράζονται Αιγάλεω, Νέα Ιωνία και Ιωνικός Ν.Φ. μετά τις άνετες επικρατήσεις τους επί των Κουκακίου, Αγίων Αναργύρων και Σπόρτιγκ αντίστοιχα. Με τον ''μπομπέρ'' Τσιάκο σε μεγάλη βραδιά και άξιους συμπαραστάτες Κούκουρα - Σπανό η Ηλιούπολη πρόσθεσε ακόμα ένα ροζ φύλλο στην συλλογή της παίρνοντας το διπλό απέναντι στον ΑΟΚ Χαλάνδρι ενώ ο Κρόνος Γέρακα ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος απέναντι στον Αίολο Ταύρου κάνοντας έτσι ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Δεκάλεπτα: 18-13, 38-36, 59-39, 73-49.

ΚΡΟΝΟΣ (Κωλέτσης): Περιβολάρης, Πανταζής 2, Αποστόλου 13 (1), Βασιλάκος 2, Καρακώστας, Τριχιάς 13 (2), Τσεκούρας 2, Λουφόπουλος 7, Αναγνωστόπουλος 8, Μακρυδάκης 7, Σταμέλος 9 (1), Ασημένιος 10.

ΑΙΟΛΟΣ (Τσίρος, Κλήμης): Παρδαβέλλας 9, Γεωργίου 2, Κωστόπουλος 2, Ραδίτσας 15 (2), Χίνης, Δάφνης 3 (1), Μούργελας 2, Τζαγισβίλι 4, Κακομανώλης 3 (1), Γεώργαρος, Καραλευθέρης 9 (1).

Ιωνικός ΝΦ 77
Σπόρτιγκ 61

Διαιτητές: Μαραμής, Ορφανός, Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 14-9, 36-25, 57-41, 77-61.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Πολυχρονόπουλος 2, Ζάμπουρας, Τσακίρης 21 (2), Ρέππας, Τρικαλιώτης 9 (1), Αρτουσένκο 10 (2), Υφαντής, Μπάτσος 2, Μαρούλης 15, Ζήρος 2, Γιαννουλάκος 15, Αφαλίδης 1.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης, Ψυχουντάκης): Καπερώνης 5 (1), Σκάνδαλος 29 (3), Κοιλάκος, Τσέκα, Κούρτης 14 (2), Μπουγιούρης 5 (1), Γεωργακόπουλος, Τάσιος 2, Αργυρίδης, Καραμπάτος 2, Καλογήρου 2, Βισνιέβσκι 2.

ΦΕΑ Ν.Χ.  69
Ηλυσιακός 70

Άδικη ήττα για τη ΦΕΑ που …πάτησε τον Ηλυσιακό στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας το βράδυ της Δευτέρας 6 Φεβρουαρίου, ωστόσο στο φινάλε της πήρε την μπουκιά από το στόμα και πήρε τη νίκη με σκορ 70-69 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ.
Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας ήταν εξαιρετική για ακόμη μια αγωνιστική. Για 39 λεπτά «πάτησε» τον Ηλυσιακό, αλλά αν ήταν πιο εύστοχη στις κρίσιμες τελευταίες βολές ίσως να ήταν εκείνη που θα πανηγύριζε την μεγάλη νίκη που ψάχνει εδώ και αρκετό καιρό το τελευταίο διάστημα.
Οι παίκτες του Θοδωρή Καλιώρα «μασούσαν σίδερα». Το μάτι τους γυάλιζε και με μπροστάρηδες τους Φανούρη Τασιόπουλο με 24 πόντους και Θάνο Καραθανασόπουλο με 15 έφεραν τη ΦΕΑ ενάμιση βήμα πριν την κατάκτηση του έβδομου φετινού ροζ φύλλου αγώνα.
Δεν υπολόγιζαν ωστόσο χωρίς το διαιτητικό τρίο. Στην κυριολεξία ήταν ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΟ!!! Ένα λεπτό και δεκαέξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου απέβαλαν τον Καλιώρα από τον πάγκο για διαμαρτυρία, ενώ φαινόταν ξεκάθαρα πως είχαν χάσει τον έλεγχο, όταν στην ίδια φάση του τέταρτου δεκαλέπτου ο ένας σφύριξε βήματα στον Λοΐζο σε προσπάθειά του κι ο άλλος καλάθι και φάουλ του σέντερ της ΦΕΑ.
Το παιχνίδι ανήκει πλέον στο παρελθόν κι αυτό που έχουν να κρατήσουν άπαντες στο «κυανέρυθρο» στρατόπεδο είναι το πάθος σε ένα ακόμη ματς. Εκτός των προαναφερθέντων παικτών, αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Κρητικός, Λοΐζος, Ανδρουλάκης, Τσίτος και Μαστρογιάννης, ο οποίος μπορεί να μην πέτυχε πόντο ωστόσο είχε θετική παρουσία.
Όλα τα λεφτά ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Υπό τις οδηγίες του Ανδρέα Καρακατσάνη, οι γηπεδούχοι πεισμωμένοι με την άδικη αποβολή του προπονητή τους προηγήθηκαν με 64-56 με τρίποντο του Τασιόπουλου σε νεκρό χρόνο. Οι διαιτητές ωστόσο έβαλαν στο παιχνίδι τους «κιτρινόμαυρους» του Ζωγράφου, όπου μείωσαν σε 64-62. Οι Λοΐζος και Καραθανασόπουλος δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε δύο βολές που κέρδισαν κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ένα εντυπωσιακό «στοπ» του Κρητικού στον Τρίχα αυτό απετράπη.
Δεν απετράπη όμως το τρίποντο του Χούμα, που έδωσε το προβάδισμα στον Ηλυσιακό (64-65) 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τασιόπουλος με 4/4 βολές έφερε μπροστά τη ΦΕΑ με 68-65, ο Βαρσάμος με δύο εύστοχες βολές κι ένα καλάθι και φάουλ σημείωσε το 68-70, για να διαμορφώσει το τελικό 69-70 ο Τασιόπουλος με 1/2 βολές δέκατα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Μηλαπίδης, Κοτσώνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 34-34 (ημίχρονο), 57-50, 69-70.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καλιώρας, Καρακατσάνης): Φακίτσας, Καραθανασόπουλος 15 (5), Μαστρογιάννης, Τσίτος 5, Τασιόπουλος 24 (5), Κρητικός 4, Μπασέας 2, Λοΐζος 10, Δαρμογιάννης, Ανδρουλάκης 9, Καρβέλης, Σπανός.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος): Φράγκος, Παπακωνσταντίνου 6, Αρβανίτης, Βαρσάμος 16, Χούμας 13(2), Μελεούνης 8, Αντωνόπουλος 8 (1), Σουρβατζής 2, Τσιαμπάς, Τρίχας, Τσούπρος, Ζευκιλής 17 (1).

ΑΟΚ Χαλάνδρι 53
Ηλιούπολη 68

Διαιτητές: Καλδίρης, Μαγκουνής, Δαβιδέλης

Δεκάλεπτα: 15-25, 23-40, 38-56, 53-68.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Γιαννακάκης): Αθανασιάδης 8, Βαλληνδράς 7, Φρίμας 8 (2), Κονδύλης 4, Λουγιάκης 8 (1), Δημητριάδης, Οικονομόπουλος, Μορφονιός 2, Αμπελάς 13 (1), Aσπρούλιας 3.

HΛΙΟΥΠΟΛΗ (Μάνος): Σπανός 14 (4), Κούκουρας 17 (2), Τσιάκος 21 (5), Kριεκούκης, Λιακόπουλος 4 (1), Σωτηρόπουλος, Κονδύλης 2, Μαντάς 10, Σμυρλής.

Κουκάκι 50
Αιγάλεω 72

Διαιτητές: Πόντας, Ραχιώτης, Καλογερόπουλος

Δεκάλεπτα: 11-19, 19-40, 33-59, 50-72.

ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Κωστελέτος 6, Καμπέρης 7, Σιδερής 2, Ελαστάι, Δολιανίτης 5 (1), Σιδερίδης, Μαυρομάτης 4, Κατσικάκης 3, Βλουτής 2, Κόρετς 5 (1), Μοσχονάς 12, Ανδρεάτος 4.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Μιχελιουδάκης): Κυριακόπουλος 11, Τσατσάνης, Χανιώτης 3 (1), Βαρθακοκοίλης 14 (2), Καλλιγάς, Κούτρας Χ. 11 (1), Κούτρας Α., Ζαμπέτης 3 (1), Οικονόμου, Μούγιος 26, Κουρής 2, Παπαϊωάννου 2.

Ποσειδών ΝΨ 86
Μελίσσια 84

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα με συγκλονιστικό φινάλε η ανδρική μας ομάδα έχασε στην παράταση από τον Ποσειδώνα εκτός έδρας στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ με σκορ 86-84.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 14 νίκες και 2 ήττες και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί ο Ηλυσιακός με 29 βαθμούς (13-3) ο οποίος νίκησε δύσκολα στη Νέα Φιλαδέλφεια την ΦΕΑ με 70-69. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 27 βαθμούς (11-5) το Αιγάλεω, η Νέα Ιωνία και ο Ιωνικός ΝΦ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιάννης Παρασκευόπουλος με 18 πόντους (4 τρίποντα) και τον ακολούθησε ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 16 (1 τρίποντο), ο Γιώργος Τύρλας με 15 (1 τρίποντο, 6 ρημπάουντ) και ο Παντελής Καλογερόπουλος με 13 (3 τρίποντα, 8 ασσίστ). Για τον Ποσειδώνα ξεχώρισαν οι Δόξας με 19 πόντους (1 τρίποντο), Βουρλίτης με 19 (3 τρίποντα) και Στεργιάκης με 17 (4 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έκαναν ένα 8-0 με πέντε πόντους του Δόξα και ένα τρίποντο του Βουρλίτη στο 5'. Ο Σιλιτζήρης πέτυχε το πρώτο καλάθι για την ομάδα μας μειώνοντας στ 8-2 αλλά οι παίκτες του Πωσειδώνα απάντησαν με τρίποντο ανεβάζοντας το σκορ σε 11-2. Η ομάδα μας αντέδρασε πετυχαίνοντας ένα σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα με τον Παρασκευόπουλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων σημειώνοντας το 11-12 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Τύρλα να ευστοχεί σε "μπάζερ μπίτερ" τριών πόντων και να διαμορφώνει το 14-17.

Πολύ όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ προσφέροντας ωραίο θέαμα και βγάζοντας καταπληκτικές φάσεις. Ο Τύρλας έκανε το 14-19 στο 11' αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 και με τρίποντο του Τζελέπη πέρασαν μπροστά με 23-19 στο 13'. Ο Τζωρτζόπουλος με επτά σερί πόντους έδωσε και πάλι την πρωτοπορεία στην ομάδα μας με 23-26 στο 15' για να περάσουν και πάλι μπροστά οι γηπεδούχοι με τον Βουρλίτη να σημειώνει το 30-26 στο 17'. Ο Τύρλας έκανε το 30-31 στο 18' αλλά αμέσως απάντησε ο Ποσειδώνας και με τρίποντο του Δόξα πήρε ξανά το προβάδισμα με 33-31. Ο Παρασκευόπουλος πήρε την "baseline" και κάρφωσε εντυπωσιακά για να φέρει την ομάδα μας και πάλι μπροστά με 33-35 στο 19' αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση και με ένα σερί 5-0 πήραν προβάδισμα με 38-35. Νέο "μπάζερ μπίτερ" τριών πόντων από τον Καλογερόπουλο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με 38-38 μετά από ένα δεκάλεπτο-διαφήμιση του μπάσκετ.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Δόξα να σημειώνει το 46-44 στο 24' αλλά η ομάδα μας απάντησε άμεσα με τρίποντο του Παρασκευόπουλου ο οποίος σημείωσε το 46-49 στο 26'. Η ομάδα μας προσπάθησε να ξεφύγει αλλά δύο τρίποντα των Στεργιάκη και Δελή κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ. Ο Καλογερόπουλος με άλλο ένα τρίποντο "μπάζερ μπίτερ" έβαλε την ομάδα μας για πρώτη φορά μπροστά με 6 πόντους στην λήξη της τρίτης περιόδου με σκορ 54-60.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με την ομάδα μας να προηγείται χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά με τρίποντο του Στεργιάκη στο 36' με 67-66. Άμεση απάντηση από την ομάδα μας με τρίποντο του Παρασκευόπουλου πού έκανε το σκορ 67-69 αλλά και πάλι ο Στεργιάκης με άλλο ένα σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Νέου Ψυχικού με 72-71 2' πριν από την λήξη. Ο Βουρλίτης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για τους γηπεδούχους σημειώνοντας το 77-73 στα 39''. Η ομάδα μας στο σημείο αυτό έβγαλε ψυχή και με καλάθια του Καλογερόπουλου στα 33'' και Τζωρτζόπουλου στα 21'' ισοφάρισε και έστειλε τον αγώνα στην παράταση μετά από μιά πολύ καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των αντιπάλων.

Στην παράταση η ομάδα μας ήταν άστοχη στις πρώτες επιθέσεις δίνοτας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά και να πάρουν σημαντικό προβάδισμα και πάλι με τον Στεργιάκη ο οποίος με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 83-78 στα 2'16''. Ο Τζωρτζόπουλος είχε 1/3 βολές σε φάουλ που του έγινε σε προσπάθεια τριών πόντων και οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχες βολές αύξησαν την διαφορά στους 6 στο 85-79. Η ομάδα μας και πάλι έβγαλε ψυχή και παρότι αγωνιζότανε χωρίς τους Τύρλα και Καλογερόπουλο οι οποίοι είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ μείωσε με τρίποντο του Παρασκευόπουλου στα 31'' και καλάθι του Δήμου στα 23'' και έφερε την διαφορά στον ένα πόντο. Στα 17'' έγινε φάουλ στον Βουρλίτη ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές σημειώνοντας το 86-84 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ αφού στην τελευταία επίθεση της ομάδας μας το τρίποντο του Τσέλιου ήταν άστοχο όπως επίσης και οι προσπάθειες που επιχείρησαν οι Δήμος και Κωτίδης μετά από αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Αναστασίου, Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 14-17, 38-38, 54-60, 77-77 (κ. δ.), 86-84 (α’ παρ.).

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Ζαρμακούπης, Ξύδης, Δουρουντούς, Τζελέπης 5 (1), Στεργιάκης 17 (4), Χατζησταμάτης 5 (1), Δελής 10 (1), Κανελλόπουλος 11, Γιανναλέτσος, Δόξας 20 (1), Βουρλίτης 18 (3).

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σταϊκόπουλος, Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (1), Τζωρτζόπουλος 16 (1), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 5, Κοντός 2, Τύρλας 15 (1), Παρασκευόπουλος 18 (4), Δήμος 3, Καλογερόπουλος 13 (3), Πανταζής, Ταμπάκης, Κωτίδης 3.