ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017

Κυρίαρχος στο ντέρμπι ο Φοίνικας Αγ. Σοφιάς, μεγάλο διπλό τετράδας ο Προφήτης Ηλίας στην παράταση (Δ΄ Ανδρών)

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Φοίνικας Αγ. Σοφιάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μετά την 30άρα που ''φιλοδώρησε'' απέναντι στον ΑΟΚ Νέας Σμύρνης και διατηρείται στην 2η θέση μαζί με τον Ρέντη ο οποίος επικράτησε άνετα εκτός έδρας επί του Παναιγινιακού. Με το δίδυμο Μακρινό - Τζανή on fire και σε μεγάλη βραδιά ο Προφήτης Ηλίας έκαμψε την αντίσταση της Βάρης στο έξτρα πεντάλεπτο κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης. Ακόμα μια νίκη γοήτρου πανηγύρισε ο Απόλλων Πειραιά μετά το διπλό που πήρε απέναντι στους Απρόβλεπτους. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγ.:

ΒΑΡΗ - ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ  68-78 (63-63 καν. αγ.)

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Προφήτη χθες βράδυ στη Βάρη, μετά από ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.
O Προφήτης πήγε στον αγώνα με μόλις οκτώ παίκτες στην αποστολή, που όμως τα έδωσαν όλα και έφυγαν με το σπουδαίο διπλό. Μετά το ενθουσιώδες ξεκίνημα των γηπεδούχων (7-0) η ομάδα μας κατάφερε σιγά-σιγά να πετύχει το προαπαιτούμενο για να μείνει μέσα στο ματς: Να χαμηλώσει όσο γίνεται τον ρυθμό και το σκορ. Βρίσκοντας ταυτόχρονα και κάποια μακρινά σουτ, καταφέραμε να κλείσουμε το ημίχρονο στο +5 (30-35) και να φτάσουμε αμέσως μετά μέχρι και το +10 (30-40). Η Βάρη, που σχεδόν σε όλο το ματς πίεζε στα 4/4, αντέδρασε γρήγορα, κλέβοντας μπάλες, αλλά και βρίσκοντας μακρινά σουτ. Ο Προφήτης κρατούσε το προβάδισμα με νύχια και με δόντια, στο 30' κέρδιζε με 42-48, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο χάλασε την άμυνά του (είχε αρχίσει να παίζει ρόλο και η κούραση) και η Βάρη 13" πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φουντούλη και να στείλει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο αποδείχτηκε πως ο Προφήτης είχε κι άλλα αποθέματα. Η άμυνα επέστρεψε στα ψηλά στάνταρντ (μόλις πέντε πόντοι παθητικό) και όχι μόνο ήρθε η νίκη, αλλά λίγο έλειψε να καλυφθεί και η διαφορά του πρώτου αγώνα (53-65), αλλά το τελευταίο τρίποντο δεν μπήκε.
Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, που έστειλε τον Προφήτη στην τέταρτη θέση της κατάταξης, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος και ενώ οι μεγάλες μάχες έχουν και συνέχεια, καθώς μετά τη διακοπή της Καθαράς Δευτέρας παίζουμε με τον Φοίνικα.

Άλλη μια πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Μακρινό, που πέτυχε 33 πόντους, τους 11 στην παράταση και μεταξύ αυτών ένα πολύ μεγάλο τρίποντο για το 64-69. Σκορ έδωσαν επίσης και οι Τζανής, Γεροδήμος, ενώ στην άμυνα και οι οκτώ ήταν εξαιρετικοί, με πρώτο τον Μυλωνόπουλο. Από την Βάρη καλύτεροι οι Φουντούλης και Ανεμοδουράς.

Δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 42-48, 63-63
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακωνσταντόπουλος, Χρόνης
ΒΑΡΗ (Σ. Βρεττός): Γάριος, Ανεμοδουράς 13(1), Παπακωνσταντίνου 3(1), Αγαλιώτης 15(1), Κατσάνος 4, Κατσιούλης 5(1), Φουντούλης 20, Ιορδανίδης 3(1), Δήμου 5, Μαστροδήμος.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Παπαευθυμίου): Μυλωνόπουλος 4(1), Γεροδήμος 16(1), Τζανής 23(5), Μακρινός 33(1), Φίλης, Λέσι, Σταθόπουλος, Στρατούλης 2.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ - ΣΑΡΞ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  20-0

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ  47-57

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ - ΑΟΚ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ  83-53

ΑΕ ΡΕΝΤΗ - ΠΑΝΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ  72-53