Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017

''Ζορίστηκε'' το Μαρούσι, έδειξε τα ''δόντια'' του το Αιγάλεω (Κύπελλο Ανδρών)

Αποτέλεσμα εικόνας για σημα μαρουσι μπασκετ

Για 32 λεπτά η ΦΕΑ κοίταξε στα μάτια κοντράροντας στα ίσια το Μαρούσι στην αναμέτρηση που διεξήχθη για την 1η αγ. της τελικής φάσης του κυπέλλου ανδρών αλλά η ομάδα του Κεραμιδά ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος χάρη σ' ένα καταπληκτικό 4ο δεκάλεπτο και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση μαζί με το Αιγάλεω το οποίο ''προστάτεψε'' την έδρα του απέναντι στον Ποσειδών Ψυχικού. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΦΕΑ 62
Μαρούσι 80

Η ΦΕΑ ήταν εξαιρετική στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βάζοντας δύσκολα στον ΓΣ Αμαρουσίου μέχρι οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, αλλά εν τέλει γνώρισε την ήττα με σκορ 80-62 στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου της ΕΣΚΑ.
Το συγκρότημα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας είχε εξαιρετικά 32 λεπτά, ωστόσο δύο σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο της ομάδας των βορείων προαστίων με 9-0 και 7-0 αποδείχθηκαν …μοιραία για την έκβαση του αγώνα.
Πλέον οι παίκτες του Θοδωρή Καλιώρα στρέφουν την προσοχή τους στην δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ. Αρχής γενομένης από το παιχνίδι της ερχόμενης Δευτέρας 6 Φεβρουαρίου, απέναντι στον μαχητικό Ηλυσιακό εντός έδρας (9:15 μ.μ.) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.
Άκρως αμφίρροπο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις εναλλαγές να είναι αλλεπάλληλες με την ΦΕΑ να απαντάει στο 0-4 σε 9-4 με τρίποντα των Γιάννη Κρητικού, Φανούρη Τασιόπουλου και Κώστα Ανδρουλάκη. Η πολύ καλή παρουσία του Κρητικού όπου στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 13 πόντους έφερε τους γηπεδούχους μπροστά με 16-8. Το Μαρούσι όμως με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε 17-16 με καλάθι και φάουλ του Σουρλή για να λήξει η πρώτη περίοδος 23-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι ξέφυγε χάρη στον επιθετικό οίστρο του νεαρού Στασινού και προηγήθηκε με 25-35. Ένα τρίποντο του Θάνου Καραθανασόπουλου και δύο του Τασιόπουλου έφεραν την ΦΕΑ σε απόσταση τριών πόντων (38-41) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και μετά την ανάπαυλα. Προηγήθηκαν 49-48 με καλάθι του Ανδρουλάκη από τη γωνία και 54-50 με τρίποντο του Τασιόπουλου. Κάποιες λανθασμένες όμως αποφάσεις των διαιτητών επέτρεψαν στο Μαρούσι να μειώσει και να περάσει μπροστά 54-55 ύστερα από πολύ ώρα για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 56-60.
Φορτσάτοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 58-72. Η ΦΕΑ μείωσε στους 11 (62-73), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με ένα σερί 7-0 πήραν τη νίκη – πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν τον Σπόρτιγκ.

Διαιτητές: Στρέμπας, Ισιγώνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 38-41 (ημίχρονο), 56-60, 62-80.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καλιώρας): Φακίτσας, Καραθανασόπουλος 5 (1), Μαστρογιάννης, Σπηλιόπουλος, Τσίτος, Τασιόπουλος 12 (4), Κρητικός 24 (4), Μπασέας 4, Λοΐζος 2, Δαρμογιάννης 2, Ανδρουλάκης 13 (1), Σπανός.
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κεραμιδάς): Στασινός 10 (2), Κουτσουγέρας 4, Ξύδας 4, Χρονόπουλος 18 (3), Μπαλάφας 12 (2), Κανέλλης 7(1), Στούκας, Σολωμός 11, Σουρλής 8 (1), Καπετάνιος 6.