Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

Πρωταθλητής ο ΟΚΑ Μεσογείων, συνεχίζει να ελπίζει ο Τριφυλλιακός (Γ1 ΕΣΚΑ)

Image may contain: 11 people, people smiling, people standing

Την άνοδο του στην Β΄ ΕΣΚΑ εξασφάλισε και μαθηματικά ο ΟΚΑ Μεσογείων μετά το διπλό που πήρε κόντρα στον Οιωνό ενώ η ΑΕΚ Περιστερίου διατηρήθηκε στην 2η θέση μετά την επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα με αντίπαλο τον Άγιο Θωμά. Με νίκες προχώρησαν Δάφνη και Νέα Μάκρη επικρατώντας επί των Τριών Αστέρων και Αρίων Αμαρουσίου ενώ την ρεβάνς πήρε ο Τριφυλλιακός απέναντι στον ΜΕΛΑΣ παραμένοντας στο κόλπο στην υπόθεση άνοδος. Αλώβητη έφυγε η Ολυμπιάδα 96 απέναντι στον Οίον Αγ. Στεφάνου ενώ η Εστία Φιλίας διατήρησε ''ζωντανές'' τις όποιες ελπίδες παραμονής επικρατώντας άνετα απέναντι στην Δόξα Βύρωνα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγ.:

ΓΣ ΟΙΩΝΟΣ -ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 52-65

Οι γηπεδούχοι με 3/3 τρίποντα στα πρώτα 2’ του παιχνιδιού πήραν προβάδισμα με 9-2 για να μειώσουν σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου σε 15-13.
Στην δεύτερη περίοδο ο ΟΚΑΜ χωρίς να πιάσει καλή απόδοση και με πρωταγωνιστή τον Παπακωνσταντίνου με επί μέρους 14-22 πήρε προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με το 29-35.
Την τρίτη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς ελαφρύ προβάδισμα ελέγχοντας το παιχνίδι (44-49).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καλούδας με 7 συνεχόμενους πόντους και σε συνδυασμό με την διάθεση των υπολοίπων παικτών του ΟΚΑΜ να καθαρίσουν το παιχνίδι μέσω της άμυνας τους, πήραν γρήγορα προβάδισμα 16 πόντων, διαχειρίστηκαν έξυπνα αυτή τη διαφορά εξασφαλίζοντας εκτός από τη νίκη και μαθηματικά πλέον την άνοδο στην Β κατηγορία πέντε αγωνιστικές πριν από την αυλαία του πρωταθλήματος.

Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης 2, Γιαννάκης 3, Ατζαμόγλου 9(1), Νικολού, Στεφάτος 10, Παπαγιαννάκος 14(2), Παπακωνσταντίνου 11(2), Βλάχος, Κεσκινίδης 7, Χατζής, Καλούδας 11(1).
Οιωνός ΑΠΣ (Τασιόπουλος - Αμαριανός): Νζερεμές, Θέος 7(1), Κόντος, Κορρές 13(3), Φόσκας, Κασιμάτης 3(1), Βουρδουμπάς 4, Καλλίτστας, Μαντέλλος 11(1), Καρούσης 2, Καρακατσάνης 10(2), Βιντζηλαίος 5.

ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 67-63

ΟΙΟΝ ΑΓ ΣΤΕΦΑΝΟΥ - ΑΟΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 49-56

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ - ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 70-44

ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 55-50

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 65-55

ΑΕ ΕΣΤΙΑΣ ΦΙΛΙΑΣ ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 72-53