ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Άρχοντας στο ντέρμπι ο ΟΚΑ Μεσογείων, βήμα παραμονής Άγιος Θωμάς και Οιωνός (Γ1 ΕΣΚΑ)

Image may contain: 11 people, people smiling, people standingΑποτέλεσμα εικόνας για σημα αγιοσ θωμασ μπασκετ
No automatic alt text available.

''Περίπατο'' στο ντέρμπι έκανε ο πρωτοπόρος ΟΚΑ Mεσογείων κερδίζοντας την ΑΕΚ ΔΠ  ενώ ''χαλαρό'' βράδυ είχε ο ΜΕΛΑΣ ο οποίος επικράτησε επί του Αρίων Αμαρουσίου. Μεγάλο διπλό πέτυχε η Δάφνη απέναντι στον Οίον Αγ. Στεφάνου ενώ κακή ήττα υπέστη ο Τριφυλλιακός μέσα στο Γουδί με αντίπαλο τον Άγιο Θωμά. Καλό διπλό κατέκτησε η Νέα Μάκρη επί της Δόξας Βύρωνα ενώ ο Οιωνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Γκράβας με τους Τρεις Αστέρες. Τέλος η Ολυμπιάδα 96 ''προστάτεψε'' την έδρα της απέναντι στην Εστία Φιλίας. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγ.:

ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ-ΟΙΩΝΟΣ 60-71

Με ανατροπη στο 2ο ημιχρονο ο Οιωνος νικησε δικαια τους Αστερες και συνεχισε την ανοδικη του πορεια.
Οι Αστερες πληρεις μετα από καιρο(και με Παπανογλου) ηταν το αφεντικο στο κλειστο 1ο ημιχρονο απέναντι στον ανευρο Οιωνο.
Ο Παπαρίζος εκανε ότι ηθελε κατω από το καλαθι,ενω πολύ καλοι ηταν και οι Καπετανιδης-Παπανογλου-Καυμενακης.

Στο 2ο ημιχρονο όμως αλλαξε το σκηνικο με το ζον-πρες του Τασιοπουλου να βραχυκλωνει τους γηπεδούχους που εχασαν το δρομο για το καλαθι και αγχωθηκαν.
Ο Θεος ηγηθηκε επιθετικα με τον σεντερ Καρακατσανη να πραγματοποιει φοβερο 2ο ημιχρονο.Πολυ καλος ο Κορρες,ενω ο Βουρδουμπας κρατησε τον Οιωνο στο 1ο ημιχρονο.

Πηγή: gspara

ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ-ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ 46-44

MEΛΑΣ-ΑΡΙΩΝ 53-40

ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ-ΑΕΚ 67-51(41-22)

Με τον Βιδάκη να σκοράρει 3/3 τρίποντα η ΑΕΚ πήρε γρήγορα προβάδισμα  (2-9) δείχνοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από μία καλή εμφάνιση απέναντι στην έδρα του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος. Η άμεση  αντίδραση των γηπεδούχων έφερε το σκορ στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου στο 20-11.
Στην δεύτερη περίοδο ο ΟΚΑΜ με πρωταγωνιστές τους Ατζαμόγλου – Παπακωνσταντίνου ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση  πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ σε επίπεδα ασφαλείας (41-22).
Στην επανάληψη η ΑΕΚ γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και με επιμέρους 9-0 πλησίασε στο 41-31.  Οι γηπεδούχου παρά την κακή κυκλοφορία στην επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-4 και να τελειώσουν τη τρίτη περίοδο με το σκορ στο 52-36.
Στην τελευταία περίοδο ο ΟΚΑΜ με προβάδισμα πάντα άνω των 15 πόντων πήρε εύκολα την νίκη, αποσπάται ακόμα ένα βαθμό από το γκρουπ των ομάδων της δεύτερης θέσης συνεχίζοντας ένα σερί δεκατεσσάρων νικών.
Εξαιρετικοί οι Ατζαμόγλου – Παπακωνσταντίνου για τους γηπεδούχους. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Αναγνωστόπουλος – Κουμάρ Σιβαράμ.

Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης, Γιαννάκης 5(1), Ατζαμόγλου 12(3), Νικολού 2, Στεφάτος, Παπαγιαννάκος 11(1), Παπακωνσταντίνου 20(5), Βλάχος 9(1), Κεσκινίδης 7(1), Χατζής, Καλούδας 2.

ΑΕΚ Περιστερίου Δυτ. Προαστ (Παπανδρέου-Σωμαράκης): Ηλίας 3(1), Ηλιαδάκης 9(1), Τζίβας 2, Βιδάκης 9(3), Αναγνωστόπουλος 10(1), Κουμάρ-Σιβαράμ 12(2), Κακολύρης 2, Κολοκούρης, Σιδέρης 12, Γεωργακόπουλος, Δημητρόπουλος, Μαλιαρίτση 2.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ-ΔΑΦΝΗ 48-61

ΟΙΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ- ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ 46-50

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96-ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ 65-53