Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017

Τούφα και Εύνικος πήραν το ''αίμα'' τους πίσω (Γ2 ΕΣΚΑ)

Την δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν τα Γλυκά Νερά απέναντι στην Τούφα η οποία πήρε την ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου όπως και ο Εύνικος ο οποίος ''έκλεψε'' το διπλό από την Ίριδα Πετρούπολης. Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσαν Θρίαμβος Αθηνών και Πολιτεία οι οποίοι απέδρασαν με το ροζ φύλλο με αντιπάλους την Παλλήνη και Καλύβια αντίστοιχα. Ο ουραγός Αστέρας Πατησίων ''έλαμψε'' απέναντι τον Δία Χαϊδαρίου παίρνοντας την 4η του νίκη γοήτρου στο πρωτάθλημα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ - ΤΟΥΦΑ  58 -72 (24-30)

Από την αρχή φάνηκε ότι θα ήταν ένα κλειστό ματς. Η Τούφα πήρε σχεδόν απ'ό την αρχή προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκ. στο οποίο προηγήθηκε 10-15.
Ανάλογη συνέχεια και στο 2ο δεκάλεπτο στο οποίο η Τούφα διατηρούσε μια απόσταση ασφάλειας 4-6 πόντους μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου που έληξε 24-30.
Στην αρχή του 3ο δεκαλέπτου μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι και στη συνέχεια η Τούφα με 4 σερί τρίποντα ανέβασε τη διαφορά πάνω από +10. Καταφέραν όμως και αντέδρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο 43-46.
Στο τελευταίο παρά την προσπάθεια τους να περάσουν μπροστά στο σκορ η μεγάλη αστοχία δεν τους έδωσε την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη με τελικό σκορ 58-72.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 14-15,19-16,15-26

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Γαρδέλης,Καρκανίδης 3(1),Γαιτανάκης 2,Κατσαμπέκης 17(3ριμπ), Ντάουντ 6(6 ριμπ-3 κλ-2κοψ),Σαρήμπαλης 15(6 ριμπ),Παλαιοξάρης 2(3 ριμπ),Σακελλαρίδης 14(12 ριμπ), Σταφυλάς 2,Γάσπαρης,Σταύρου

ΦΟ Τούφας (Σπηλιωτόπουλος):Κίτσιος 6(2),Πιαλόγλου 4,Κουγιανός 26(5),Χαμηλός 6,Καζατζιαν, Σπανίδης,Χατζής,Κατσουλάρης 2,Στριφταράς 2,Λέγκας 2,Φύτρος 5,Βόσικας 19(4)

ΣΠΑΤΑ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ   52-57