Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017

Ρεβάνς πήρε ο ΟΚΑ Μεσογείων, νικηφόρο come back έκανε ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ, ελπίδα παραμονής Οίον Αγ. Στεφάνου και Αρίων Αμαρουσίου (Γ1 ΕΣΚΑ)

Άλλη μια νίκη γοήτρου πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο πρωτοπόρος ΟΚΑ Μεσογείων επικρατώντας εκτός έδρας επί του Τριφυλλιακού ενώ η ΑΕΚ Περιστερίου συνεχίζει την ανοδική της πορεία μετά την κατάκτηση του ροζ φύλλου από τους Τρεις Αστέρες κρατώντας έτσι σταθερά την 2η θέση. Προβάδισμα για την 3η θέση απέκτησε ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ ο οποίος έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί του παίρνοντας το διπλό από τη Νέα Μάκρη ενώ η Δάφνη ''τσίμπησε'' τους δυο βαθμούς απέναντι στην Ολυμπιάδα 96 διατηρώντας το όνειρο της ανόδου εφικτό. Ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του έκανε ο Οιωνός ο οποίος κυριάρχησε απέναντι στην ουραγό Δόξα Βύρωνα ενώ ''ζωντανοί'' στο κόλπο της σωτηρίας έμειναν Οίον Αγ. Στεφάνου και Αρίων Αμαρουσίου με αντίπαλους τους Εστία Φιλίας και Άγιο Θωμά αντίστοιχα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγ.:

ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ-ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 85-47

ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ-ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 54-63

ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ  57-51

ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ.-ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 64-79

Καλή αρχή για τους γηπεδούχους που πήραν με το ξεκίνημα 7 πόντους διαφορά (12-5).
Η αντίδραση του Ο.ΚΑ.Μ. ήταν άμεση, κράτησε τον αντίπαλο για σχεδόν 8’ χωρίς να του επιτρέψει να σημειώσει καλάθι και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 24-39.Στην επανάληψη ο Τρυφιλλιακός με άμυνα ζώνης προσπάθησε να βάλει προβλήματα στον αντίπαλο χωρίς επιτυχία, ο Ο.ΚΑΜ. ανεβάζοντας απόδοση έφτασε τη διαφορά στους 30 πόντους για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 43-64.
Το τελευταίο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου για τον Ο.ΚΑ.Μ. αν και καλύφτηκε εύκολα, είχε σημασία μόνο για τον εγωισμό των παικτών του και το παιχνίδι τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ουσιαστικά κλειδώσει την άνοδο, αγωνιζόμενοι πλέον για την αξιοπιστία τόσο τη δική τους όσο και του πρωταθλήματος και τους γηπεδούχους να διεκδικούν με αξιώσεις μία από τις δύο εναπομείναντες θέσεις που οδηγούν στη Β’ κατηγορία.

Τριφυλλιακός ΑΟΠ.
(Καράμπελας – Πολίτης): Κωσταρής 4, Χαλβατζής 11(1), Αναγνώστου, Σουσανίδης, Αθανασιάδης 6(2), Κωσταρής 8, Αντώνος 2, Σταθάς, Λούρος, Μπότης 4(1), Κέλλης 29(2), Ακριδάς.Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής 5(1), Λαγουδάκης, Γιαννάκης 3(1), Ατζαμόγλου 9(2), Νικολού 4, Στεφάτος 4, Παπαγιαννάκος 20(3), Παπακωνσταντίνου 19(5), Βλάχος 3, Κεσκινίδης 6, Νάσσου 6.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π.-ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 89  65-55

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ-ΑΟΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 53-48

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ   52-63