Τρίτη 11 Απριλίου 2017

Ακάθεκτοι οι πρωτοπόροι (Γ2 ΕΣΚΑ)

Δυο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος τα Γλυκά Νερά διατήρησαν για μια ακόμα αγωνιστική τα σκήπτρα μετά το διπλό που πήραν απέναντι στο Λαγονήσι ενώ την 2η θέση κρατάει η Τούφα μετά την επικράτηση της επί του Δία Χαϊδαρίου. Σε τροχιά ανόδου κυμαίνεται και η Ίριδα Πετρούπολης η οποία επιβλήθηκε επί του Αστέρα Πατησίων ενώ ο Εύνικος δυσκολεύτηκε κόντρα στον Χαραυγιακό. Σταθερά την 5η θέση μοιράζονται Σπάτα και Θρίαμβος Αθηνών οι οποίοι έφυγαν αλώβητοι από Πολιτεία και Κερατέα αντίστοιχα ενώ η Παλλήνη χωρίς καν να ''ιδρώσει'' πήρε το ματς στα χαρτιά μετά την αποχώρηση των Καλυβίων από το πρωτάθλημα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγ.:

ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ   59-34

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ - ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ   79-77

ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ - ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ  51-64 (22-38)

Στο πρώτο 5λεπτο το σκορ πήγαινε πόντο πόντο.Με ένα σερί 0-11 πήραμε μια διαφορά στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκ., στο οποίο και προηγηθήκαμε με 12-20.
Ανεβάζοντας ρυθμό στον αγώνα και με την καλή μας άμυνα ανεβάσαμε τη διαφορά του σκορ στο ημίχρονο 22-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά και δωσαμε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν 30-38 στο 25΄.Ήταν όμως και η τελευταία φορά που η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10π., καθώς μέχρι το τέλος της περιόδου ισορροπήσαμε το παιχνίδι και κλείσαμε με 33-44.
Χωρίς να απειληθούμε καθόλου στη τελευταία περίοδο διαχειριστήκαμε πολύ σωστά το υπόλοιπο του αγώνα και φτάσαμε σε μια εύκολη επικράτηση με 51-64.