Δευτέρα 15 Μαΐου 2017

Η Πούλη ''έκλεισε'' το σπίτι του ΑΟΝΑ και ένα βήμα από την Α2 ο Προφήτης Ηλίας (Α΄ Γυναικών)

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με buzzer beater τρίποντη ''μαχαιριά'' της Πετρίνας Πούλη στο τέλος της β΄ παράτασης ο Προφήτης Ηλίας πήρε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στον ΑΟΝΑ και έκανε ένα μεγάλο break που τον φέρνει μια ανάσα από την άνοδο στην Α2 Γυναικών. Οι δυο μονομάχοι αναμένεται να κοντραριστούν την Τετάρτη 17/5 και ώρα 21.45 μεταφέροντας έτσι την σειρά του μεγάλου τελικού στο κλειστό των Καμινίων όπου η ομάδα του Λόφου έχει την ευκαιρία να αναδειχτεί πρωταθλήτρια της κατηγορίας ενώ ο ΑΟΝΑ να ''σπάσει'' την έδρα διεκδικώντας ξανά στην Αργυρούπολη τη νίκη σε μια αναμέτρηση χωρίς αύριο. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά:

ΑΟΝΑ –ΠΡΟΦ. ΗΛΙΑΣ 71-72

Ματς-διαφήμιση του γυναικείου μπάσκετ χθες στην Αργυρούπολη, με τον Προφήτη να βγαίνει ζωντανός από ένα ανεπανάληπτο θρίλερ δύο παρατάσεων και να σπάει την έδρα του Α.Ο.Ν.Α., κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών.
Το τρίποντο της Πετρίνας Πούλη σαράντα δεύτερα πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης υπέγραψε την πολύ μεγάλη νίκη του Προφήτη, μετά από πενήντα αγωνιστικά λεπτά με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ και εναλλαγές στα συναισθήματα. Ο Α.Ο.Ν.Α. μπήκε στο ματς καλύτερα, καταφέρνοντας να παίξει γρήγορα, κάτι δηλαδή που εμείς θέλαμε να αποφύγουμε. Ο Προφήτης του πρώτου μέρους είχε τρομερό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και με τη Χατζόγλου να ξεκινάει εντυπωσιακά ο Α.Ο.Ν.Α. πέρασε 27-19 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Με πολύ κόπο κατάφερε ο Προφήτης να μαζέψει το σκορ, για να πάει στο ημίχρονο πίσω μόνο με ένα καλάθι (30-28), κάτι που μάλλον ήταν μεγάλη επιτυχία βάσει της εικόνας του αγώνα, καθώς μέχρι τότε οι γηπεδούχες φαίνονταν πολύ καλύτερες. Ο Προφήτης μπήκε στο β' πιο συγκεντρωμένος, κατέβασε το ρυθμό και επιστρατεύοντας ξανά την δυνατή του άμυνα πήρε κεφάλι στο σκορ και σιγά-σιγά άρχισε να φτιάχνει διαφορές, με τη Λαζάρου να κάνει φοβερό δεύτερο ημίχρονο και τις υπόλοιπες να ακολουθούν. Στο 36' το σκορ ήταν 45-53, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ανέλαβε δράση η Λύρου, που με τρία απίθανα τρίποντα πήγε το ματς στο 56-54 υπέρ της ομάδας της, με τον Προφήτη τελικά να γλυτώνει οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με την Λαζάρου να παίζει πλάτη και να γράφει το 56-56 με το οποίο έκλεισε το σαραντάλεπτο. Μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Προφήτης βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο μετά το γκολ-φάουλ της Καλογεροπούλου. αλλά η Πούλη αποδείχτηκε ψύχραιμη και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση (64-64) μετά από ένα εύστοχο ζευγάρι βολών. Εκεί ο εξουθενωμένος Προφήτης, παίζοντας χωρίς τη Λαζάρου που είχε βγει με φάουλ, έψαχνε να βρει έναν ήρωα: Τον βρήκε στο πρόσωπο της Πούλη, που παρότι είναι η μόνη πλέι-μέικερ της ομάδας και δε βγαίνει πια από την πεντάδα μας ούτε για τσιγάρο (χθες έπαιξε 48'), έβαλε το πολύ μεγάλο τρίποντο που έκανε το 71-72, σαράντα πριν το τέλος. Δύο άμυνες ήταν μετά όλη η δουλειά. Ο Προφήτης τις έβγαλε, με τον Α.Ο.Ν.Α. να έχει την τελευταία επίθεση αλλά την Παναγιωτονάκου να κόβεται και την ομάδα του λόφου να αγκαλιάζει το 0-1.

Κατάθεση ψυχής και χθες από τα κορίτσια μας. Όλοι το θέλουμε πάρα πολύ, αλλά η Σπύρη μάλλον το θέλει λίγο περισσότερο. Σε αυτά τα πλέι-οφ κάνει παιχνιδάρες και χθες έκανε το ματς της ζωής της με 16 πόντους και γεμάτη στατιστική. Συγκλονιστική η Λαζάρου με 22, όπως και η Τσελεπίδου, με φοβερή άμυνα και κρίσιμα καλάθια. Ο Α.Ο.Ν.Α. είχε κορυφαία τη Λύρου, που πήγε να πάρει το ματς μόνη της, θετική την Καλογεροπούλου, ενώ η Χατζόγλου ξεκίνησε δυνατά αλλά δεν συνέχισε ανάλογα.

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Μαυρέλης , Αρφαρά
Δεκάλεπτα : 17-15  30-28 , 41-45,  54-54 (καν. αγ.)  64-64 (α΄παρ.) 71-72(β΄π αρ.)
ΑΟΝΑ (Χρυσοβελίδης , Καρπετάς) : Ψυλλάκη 3,  Παναγιωτονάκου 7(1)), Ζαχαροπούλου  4 , Καλογεροπούλου  13, Παπακωνσταντίνου Ανδ. 6, Αργυροπούλου , Χατζόγλου 18(1), Λύρου 20(5), Παπακωνσταντίνου Δ., Αντωνιουδάκη
ΠΡΟΦ. ΗΛΙΑΣ (Χλιαουτάκης) Δροσωτάκη 10(1), Σπύρη 16 , Λαζάρου 22, Ζεβαχιργιάν  3(1), Κουτσοδήμου 2, Καλοβυρνά , Γουλουμή , Πούλη 9(1) , Ιωαννίδου Τσελεπίδου 10