Τρίτη 9 Μαΐου 2017

Στον τελικό ο ΑΟΝΑ, έκανε το break ο Προφήτης Ηλίας (Α΄ Γυναικών)

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στον μεγάλο τελικό προκρίθηκε ο ΑΟΝΑ οποίος χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του Ατρόμητου Πειραιά και να κάνει το sweep με 2-0 στις νίκες. Παλικαρίσιο διπλό πήρε ο Προφήτης Ηλίας με αντίπαλο τον Φοίνικα Πειραιά και παρέμεινε ''ζωντανός'' στην υπόθεση τελικός ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες. SPORTSOFFICERS  -Μαριάννα

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 52-63 (1-1)

Φοβερός αγώνας στο "Σαλπέας" και ισοφάριση για τον Προφήτη, που έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και οδήγησε τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς.
Πολλές φορές το μπάσκετ είναι απλά μαθηματικά. Η ομάδα μας σχεδόν διπλασίασε τους πόντους της σε σχέση με την αναμέτρηση των Καμινίων (63 έναντι 34) και γι' αυτό κατάφερε να επικρατήσει. Ήταν φανερό πάντως από την αρχή πως τα κορίτσια μας είχαν πολύ λιγότερο άγχος (παρότι παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο), επέβαλαν σε μεγάλο βαθμό ρυθμό τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο "λύθηκαν" στην επίθεση για να κλείσουν το ημίχρονο στο 20-33. Ο Φοίνικας είχε επιπρόσθετο πρόβλημα τα τέσσερα φάουλ της Καψοκόλη από το 16' (που πάντως έμεινε στο ματς μέχρι το τέλος), μπήκε όμως δυνατά στην επανάληψη (28-34), αλλά ο Προφήτης κράτησε και στο 30' ο πίνακας έδειχνε ακριβώς το σκορ του πρώτου αγώνα (34-44). Η αναμέτρηση όμως είχε ακόμα πολύ δρόμο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φοίνικας ξεκίνησε την αντεπίθεσή του, καταφέρνοντας να πλησιάσει πάρα πολύ κοντά. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ έγινε 47-49 και εκεί άρχισε ο χορός των τριπόντων. Η Ιωαννίδου από τη γωνία έκανε το 47-52, η Μάλαμα απάντησε αμέσως (50-52), αλλά εντέλει το πιο καθοριστικό ήταν αυτό της Πούλη, που έγραψε το 51-57 και ουσιαστικά καθόρισε και τη νίκη, με τον Προφήτη να βάζει τις βολές και να παίρνει το ροζ φύλλο.
Σπουδαία εμφάνιση από τα κορίτσια μας, εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτήν της Τετάρτης. Από εκεί που δεν είχαμε ούτε μια διακριθείσα, χθες βρήκαμε τουλάχιστον τέσσερις (Λαζάρου, Σπύρη, Πούλη, Ιωαννίδου) σε φοβερή μέρα. Ο Φοίνικας είχε ξανά καταπληκτική την Οικονομοπούλου, ενώ καλή ήταν και η Κουταλιανού.

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας, Μπιτέρνας, Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα :  6-10, 20-33, 34-44, 52-63
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Αράπης, Βαννού) :Λιβανού, Βροχίδου 5(1), Μάλαμα 3(1), Καρέλα 2, Καψοκόλη 10, Κουταλιανού 15, Φακίρη, Οικονομοπούλου 17(4).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Χλιαουτάκης): Δροσωτάκη 7, Σπύρη 11, Λαζάρου 17, Ζεβαχιργιάν, Κουτσοδήμου, Καλοβυρνά, Γουλουμή 4, Πούλη 12(1), Ιωαννίδου 10(3), Τσελεπίδου 2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡ. -ΑΟΝΑ 54-55 ΠΑΡ. (50-50 καν. αγ.)   (0-2)
Διαιτητές: Μέλης Tσαλίκης  Προμπονάς
Δεκάλεπτα : 11-20, 25-26, 38-29, 50-50(καν. αγ.) , 54-55 παρατ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡ. (Καραγάνης , Παναγιωτόπουλος ) : Μπαρμπαλιά 9, Χατζή 2, Σωτηρίου 10(2), Μοσχονά  5, Τσαχάλη 20(6) , Λαουλάκου 4 , Σιτζάνη 2, Τσουμπρή , Φλεβαράκη , Τζινλή 2
ΑΟΝΑ (Χρυσοβελίδης , Καρπετάς): Παναγιωτονάκου 17(4) , Ζαχαροπούλου , Ναβάρο, Καλογεροπούλου 7, Παπακωνσταντίνου Α. 11, Ψυλλάκη 1, Αργυροπούλου 2, Χατζόγλου 11, Λύρου 4(1) , Παπακωνσταντίνου  Δ. 2, Κιπ , Αντωνιουδάκη