Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017

''Άστραψε'' ο Κεραυνός Βάρης - Ασταμάτητοι ΑΟΚ Νέας Σμύρνης και Απόλλων Πειραιά (Δ΄ Ανδρών)

Φωτογραφία του Thunder Varis.
Φωτογραφία του χρήστη ΑΟΚ Νεας Σμυρνης.

Φρένο στην Βουλιαγμένη έβαλε ο Κεραυνός ο οποίος πέρασε σαν ''αστραπή'' από την Βάρη ενώ η Ακαδημία Ελευσίνας είχε εύκολο έργο απέναντι στον Παναιγιναϊκό. Ακάθεκτοι συνεχίζουν την κούρσα του πρωταθλήματος ΑΟΚ Νέας Σμύρνης, Απόλλων Πειραιά και Προφήτης Ηλίας μετά το συνεχόμενο νικηφόρο σερί τους. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγ.:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ   77-63

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ - ΟΚΕ  72-65

Ο Προφήτης έκανε πολύ καλό ξεκίνημα (11-3) δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει περισσότερο και ο μαχητικός Ο.Κ.Ε. (που έψαχνε την πρώτη του νίκη) ήταν πάντοτε κοντά στο σκορ (29-27 ημίχρονο), για να περάσει μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 50-51, αλλά και 50-57 λίγο αργότερα. Ο Προφήτης, παρότι υπερτερούσε σε ύψη, αναλώθηκε σε μακρινά σουτ, ενώ έδωσε πολλά ελεύθερα στους φιλοξενούμενους, που εκτός των άλλων βρήκαν πόντους και στο ανοιχτό γήπεδο. Το ματς φαινόταν να έχει στραβώσει για τα καλά, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Γκανής. Παρότι έπαιζε τραυματίας (θλάση), σημείωσε 14 πόντους (με τρία τρίποντα) στα τελευταία έξι λεπτά και έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά του Προφήτη τη στιγμή που το "διπλό" φαινόταν να έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες. Με προσωπικούς πόντους (και επιτέλους καλή άμυνα από όλη την ομάδα) το σκορ πήγε στο 60-59 και στο 67-63, για να φτάσουμε στο τελικό 72-65.
➽Ο αγώνας ξεκίνησε με 35 λεπτά καθυστέρηση, επειδή οι φιλοξενούμενοι (δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο) θεωρούσαν ως ώρα έναρξης τις 22:00 (αντί για 20:30). Ο Προφήτης θα μπορούσε, αν ήθελε, να πάρει το ματς στα χαρτιά (ο κανονισμός δίνει περιθώριο 15 λεπτών), παρ' όλα αυτά συγκατάνευσε στο να διεξαχθεί το ματς κανονικά, έστω και με καθυστέρηση.

Δεκάλεπτα: 17-11, 29-27, 50-51, 72-65
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαλίκης, Αϊβαλιώτης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Α. Μιχαλακάκος): Λινάρδος, Γκανής 20(4), Πολίτης 9(1), Σαμοΐλης 10. Ντάσκας 7, Τόλιας 8, Αντωνίου 11, Σταθόπουλος, Σκαντζής 4, Κουβάς, Στρατούλης 3(1).
Ο.Κ.Ε. (Μ. Καραχάλιος): Καμπερίδης 2, Αντωνάρας 9, Γουναράς 12(1), Παρμαξίδης 6(2), Αρβανίτης 8(2), Δούκας 22, Λινάρδος 2, Δρούγος 1, Φέιζο 3.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΑΡΗΣ   68-71

Βουλιαγμένη (Κολοτούρος): Γιτόπουλος 6, Ντεροχονεσιάν 17(3), Ρόζας 6, Κυριακού 8(1), Σινάς, Χριστοφής 10(2), Διαμαντής 10, Κουρμουσάς,  Λειβαδάς Γ. 2, Λειβαδάς Α. 7(1), Μήλιος 5(1)

Κεραυνός Βάρης (Θεοφανίδης): Κατσουρής 3(1), Λάσκαρης, Γαλαράς 16(3), Μαρκοζάνης 9, Δημητρόπουλος 7(2), Βομβάς 4, Ασπράς 2, Θεοφανίδης 12, Κοιλάκος 5, Παπαδόπουλος 13(1)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ - ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ   73-58