Σαν ''σίφουνας'' πέρασε από τον Μαραθώνα ο Εύνικος - Επίδειξη δύναμης το Λαγονήσι - ''Σεφτέ'' ο Τριφυλλιακός (Γ2 ΕΣΚΑ)

Φωτογραφία του χρήστη Εύνικος ΓΑΣ.Φωτογραφία του Giorgos Kontos.
Φωτογραφία του χρήστη Α.Ο. Πολυδρόσου Τριφυλλιακός.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ  66-63

Μέτριο ματς με ωραία μπασκετική ένταση. Το Χαλάνδρι ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε 6-0. Ύστερα η Μάκρη συνήλθε και με μπροστάρη τον αειθαλλή Ζαφειρόπουλο έφερε το ματς στα ίσια, το δεκάλεπτο έληξε 19-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Χαλάνδρι αν και πήρε διαφορές έως έξι πόντους, το άγχος του και τα λάθη σε άμυνα και επίθεση κράταγαν τη μαχητικότατη και μπασκετικότατη μάκρη κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει 37-35. Στο τρίτο πάλι το ίδιο σκηνικό το Χαλάνδρι πάλι πήρε διαφορές μέχρι 6-7 πόντους αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει όντας άστοχο και με αρκετά λάθη στις επιθέσεις του με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινάει με λάθη εκατέρωθεν και το σκορ να είναι στο 55-50. Εκεί κάνει ένα ντεμαράζ η Μάκρη και το πάει ενάμιση λεπτό πριν το τέλος στο 55-57. Τότε ο Τσιάτσιος βάζει δύο σερί τρίποντα και κάνει το σκορ 61-55. Παρόλα αυτά με την πιέση της μάκρης και τα λάθη του Χαλανδρίου το έφεραν στο πόντο. Η ψυχραιμία στις βολές αρκούσε για λήξει το ματς. Αγχωμένο το Χαλάνδρι με μια πολύ μέτρια εμφάνιση που θα μπορούσε να κινδυνεύσει. Από την άλλη η Μάκρη δεν δικαιολογεί τη βαθμολογική της θέση ίδια ομάδα με πέρυσι ίσως και καλύτερη δεν νομίζω να πέσει και ίσως αν πάρει μπρος να κάνει τουλάχιστον μια αξιοπρέστατη σεζόν.

Πηγή: Reignman40

ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΥΣ-ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ. 54-57

Δεκάλεπτα: 15-16,20-25,34-45,54-57

Πρωτη νικη για τον Τριφυλλιακο που κερδισε μετα από δραματικο παιχνιδι τον Αχιλλεα.Ο Τριφυλλιακος ειχε τον ελεγχο για 3 περιοδους,προηγηθηκε με 12 ποντους αλλα στην τελευταια περιοδο ο Αχιλλεας εφερε το ματς στον ποντο,χωρις όμως να καταφερνει να ολοκληρωσει την ανατροπη.

Οι φιλοξενούμενοι μπηκαν δυνατα με το 3ποντο του Μισσα να γραφει το 0-7.Ο Αχιλλεας με τα 12 και 15 ισορροπησε 13-13.

Στην 2η περιοδο ο Αχιλλεας κολλησε στην αμυνα ζωνης του Τριφυλλιακου(μεχρι το τελος) που προσπερασε 17-25 με τον Αθανασιαδη να ηγειται επιθετικα.

Ο Αχιλλεας γυρισε και αυτος σε ζωνη από τα τελη του 1ου ημιχρονου αλλα δεν μπορεσε να κοψει την φορα των φιλοξενουμενων.Αντιθετα στην 3η περιοδο ο Χαλαβατζης πατησε και άλλο το γκαζι για τον Τριφυλλιακο που προηγηθηκε 31-43.

Στην τελευταια περιοδο ο Αχιλλεας επιχειρησε την ανατροπη με το 8 να παιζει σκυλισια αμυνα και με 5 σερι ποντους του φοργουορντ με το 9,καταφερε να μειωσει 44-45!

Εκει μιλησε ο καθοριστικος Μισσας με 2 τεραστια τριποντα(44-48,46-51).
Οι γηπεδούχοι δεν τα παρατησαν και με τριποντο από το 15 μειωσαν 51-53 στο 38'.Σε αυτό το σημειο όμως πεταξαν στα σκουπίδια 4 ελευθερες βολες...........

Παλι ο Μισσας εγραψε το 51-55 στο 1'51'' αλλα αμεσως μετα το 13 του Αχιλλεα με 3ποντη βομβα μειωσε 54-55.
Ακολουθησαν αστοχες επιθεσεις εκατέρωθεν και τελικα στα 5,8'' ο Χαλαβατζης με 2/2 βολες εγραψε το τελικο 54-57.
Στην τελευταια επιθεση ο Αχιλλεας εβγαλε ωραιο συστημα,η αμυνα του Τριφυλλιακου δεν προλαβε να κανει φαουλ,αλλα το ''καλο''3ποντο του 13 (νομιζω ο καλυτερος σουτερ των γηπεδούχων) βρηκε σιδερο.

Κορυφαιοι του Τριφυλλιακου Μισσας-Χαλαβατζης-Κοτουλας και στο 1ο ημιχρονο ο Αθανασιάδης.
Από τον Αχιλλεα ξεχωρισαν ο σεντερ(11),ο πλει(4) και το 13.

Πηγή: gspara