Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017

5Χ5 ο Φαίακας Κέρκυρας - Αλώβητος ο Φίλιππος Βέροιας - ''Έτρεχε'' με 100 η Νίκη Βόλου (Γ3 Εθνική)

Φωτογραφία του Σπύρος Μιχαλόπουλος.Φωτογραφία του χρήστη FILIPPOS BC.Φωτογραφία του χρήστη Niki Volou Bc.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του ο αήττητος Φαίακας Κέρκυρας μετά την άνετη επικράτηση του κόντρα στην Πτολεμαϊδα ενώ ο Φίλιππος Βέροιας πήρε το ντέρμπι με τα Ιωάννινα προσθέτοντας έτσι ακόμα ένα ροζ φύλλο στην συλλογή του όπως και οι Ίκαροι Τρικάλων οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση του Ευάθλου Πολυκάστρου. Με 100άρα επανήλθε η Νίκη Βόλου στις επιτυχίες με αντίπαλο το Αγρίνιο όπως και η Νικόπολη Πρέβεζας η οποία χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τους δυο βαθμούς. Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Πρωτέα Γρεβενών ο οποίος ''προστάτεψε'' την έδρα του απέναντι στον Ζέφυρο. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Δεκάλεπτα : 14-19, 34-33, 48-42, 75-62

Διαιτητές : Παπαδόπουλος Χ., Αγραφιώτης Ι.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 10, Μόρας, Τσιαγκλάκανος, Παραπούρας 10(3), Σουτζόπουλος 18, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 2, Τσεσμετζίδης 2, Μαρκόπουλος 9(3), Καβαργύρης 7.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 6, Ζαμπέτης 3(1), Μπαρτζώκας 21, Καλφαλίδης, Καννής 2, Παπαγιάννης 3, Τσίγκας, Mάκης 7, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 12(3), Φίλιος 2, Θώδης 6.

Νίκη Βόλου-ΓΕ Αγρινίου 100-72

Δεκάλεπτα: 28-18, 59-29, 86-52, 100-72

Διαιτητές: Γραικός, Πράττος

Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής 9, Παπαζήσης 9(1), Ρουσιώτης, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Καφάσης 8, Κουτίνας 16(2), Τσαβές 2, Βλήτσιος 2, Τσώλης 20 (1), Λωρίτης 3(1), Παπακώστας 23 (3), Πανιόπουλος 1.

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Μπεκατώρος 5(1), Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής 2, Σταμουλάκης 12, Λιοκαύτος 2, Μπαρούχας 21(5), Χειμώνας, Τσώλος, Μπόσμος 8, Δάρλας 14(4), Βασιλείου 8, Βούλγαρης.

Δεκάλεπτα: 14-17, 43–35, 54-51, 67-65

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Χρυσάφης

Ικαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Στάνκοβιτς 7, Χαντζής 6, Αργύρης 3, Φούντας Φ. 4, Φούντας Γ. 26, Αργύρης Ν. 16, Κορδέας, Μπαρμπαρούσης, Ντούρβας 6, Μέξης 1.

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 15, Ημερίδης 13, Μπινιάκου 2, Τζινόπουλος 11, Σιδηρόπουλος 17, Κούτουλας 7, Τσελέκης, Τασιούλης, Γαβιανάκης.

Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΟΚ Βέροιας 77-69(65-65)

Δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 49-46, 65-65(κ.α.), 77-69

Διαιτητές: Τσιαπλής, Παπανικολάου

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με τρίποντα των Νίκα, Βαγενά και Κακιούζη έκαναν γρήγορα το 11-4, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 19-13. Στο δεύτερο μέρος ο Τσιτσώνης έκανε το 24-15 8:15 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Σισμάνη για τους γηπεδούχους με πέντε συνεχόμενους πόντους να μειώνει σε 26-2ο. Ο Βαγενάς 4:54 πριν το ημίχρονο σκόραρε για το +10 της Νικόπολης(30-20), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και να τελειώνουν το ημίχρονο στο -6(37-31).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου δυο εύστοχα τρίποντα του Τσιτσώνη έφεραν πάλι τη διαφορά στο +10(46-36), ενώ με τρίποντο του Μακρόπουλο η διαφορά ανέβηκε στους 13 (49-36)4:48 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ένα μπλακ-άουτ της Νικόπολης έδωσε την ευκαιρία στην Βέροια να μειώσει τη διαφορά με το δεκάλεπτο να τελειώνει 49-46, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 0-10.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 49-50 7:47 πριν τη λήξη με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς με τη Βέροια να κάνει και το +6(51-57) με τρίποντο του Σισμάνη 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί ο Μακρόπουλος δήλωσε παρόν. Με πέντε συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 56-57, ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Τσιτσώνη έφερε το ματς στα ίσα(59-59).Ο Μακρόπουλος πάλι με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 65-65 με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο Νίκας σκόραρε για το 67-65, ενώ στη συνέχεια με δικές του βολές και του Τσιτσώνη έγινε το 71-67 (1:03). Ο Τρουμπούκης για την Βέροια έχασε 2 καθοριστικές βολές να μειώσει το σκορ , με το Μακρόπουλο να κάνει το 73-67, ενώ ο Βαγενάς με τρίποντο έκανε το 77-67, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 77-69, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 17(3), Τσιτσώνης 13(4), Σταμούλης, Κακιούζης 6(1), Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης, Νίκας  16(1), Μακρόπουλος 21(1).

ΑΟΚ Βέροιας (Κελεπούρης): Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 20(3), Γκανας, Βλάχος 15, Μαυρίδης 18, Γιαννόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 12(1).

Φαίακας Κέρκυρας-ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 70-49

Δεκάλεπτα: 17-8, 36-17, 58-30, 70-49

Διαιτητές:  Χατζηχαρίσης, Χατζηκώστα

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιαννίδης):  Σπιτιέρης 12 (1), Σκούρτης, Περούλης 14, Μαγγανάς 7 (1), Μακρίδης 9 (3), Νεδέλκος 11 (1), Πάλλης, Βογιατζής 5 (1), Περούλης 5 (1), Χατζόπουλος 7, Ούστογλου, Αγάθος.

ΑΠΣ Πτολεμαϊδα (Κυρατζής): Κλασίδης 12, Σεϊντής 6, Καλομενίδης 3(1), Εσπερίδης, Νεοφυτίδης 2, Τσολάκης 14, Σαχπατζίδης 3 (1), Πανίδης, Πουτουκλής 2, Μαστροδημήτρης 2, Αθανασιάδης 5, Ναϊπλής.

Δεκάλεπτα: 16-22, 21-9, 18-15, 67-62

Διαιτητές: Καρακώστας, Λεκατσάς

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 3(1), Κολοβός, Τακίδης 3(1), Γράβας 2, Μιχαηλίδης 11(1), Ρίγγκος, Κλωνάρας 14, Κώττας 8, Μπόζιαρης 8, Καλογεράτος 10(1), Τζίμου 8(2).

Ζέφυρος(Τσολάκης-Βουλκίδης): Μυτιληναίος 1, Αλεξανδρίδης 23(5), Ματενίδης 5, Ουρκέρογλου, Σαμαράς 6(2), Μαυροματίδης 3, Τσιόγκας 8, Ζελενίτσας 2, Μυστηλιάδης 14(3), Φυλακτός, Φαρμάκης, Μάρκου.