Ερμής Σχηματαρίου - Άρης Πετρούπολης 80-76

Φύλλα αγώνα

ΑΟΚ Χανιά - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 71-67

Δεκάλεπτα: 16-22, 33-30, 49-49, 71-67

Διαιτητές: Κοτσίρης, Λαμπίρης

Μετά το “μουδιασμένο” πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά πήρε τα “ηνία” της αναμέτρησης και κατάφερε να βρεθεί προηγούμενη με 33-30, αφού πρώτα έκανε ένα σερί 10-0 από το 23-30.

Στην επανάληψη το ματς πήγαινε οριακά, με τον ΑΟΚ Χανιά να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες μας έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία στις βολές και κατάφεραν και κέρδισαν το ματς. “Συνταγή” της νίκης αποτέλεσε η εξαιρετική άμυνα του ΑΟΚ Χανιά. Χαρακτηριστικό ότι στη β’ περίοδο έφαγε μόλις 8 (!) πόντους.

ΑΟΚ Χανιά (Θεοδωράκης): Αράπης, Κουτσάβδης, Αλεξίου 3(1), Υφαντόπουλος 15(2), Σαράντης 18(3), Μπαγάκης, Πούρος, Σκαμνάκης 4(1), Κολαρετάκης 4, Αδοντάκης 18, Τασούδης 9, Παπαδάκης 1.

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 14(1), Στραγανιώτης 7(1), Νάτσος 5, Ξιούρας 10(3), Πουρνάρας, Κακαργιάς, Κόης 14, Κοσμετάτος, Σολωμός 17, Ανδρεάτος, Πετράκος.

Άρης Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 77-68

Δεκάλεπτα: 20-14, 33-32, 55-47 77-68

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Μαυρέλης

Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 14(2), Στογιάνοβιτς 27(4), Καννάς, Κοροπούλης 6, Θαλασσινός 8, Κωνσταντίνου, Γαλίτης, Κόλλιας 5, Καπετάνιος 4, Δρίβας 13(2), Χαντζόγλου, Βλάμης.

Νίκη Αμαρουσίου (Καλιώρας): Τσέκενης Ι., Δανάς 8(2), Μιχαλάκης 7(1), Ταφίλι 2, Κοντογιάννης 3, Κυπριτζόγλου 20(1), Πολυμενάκος, Σκούταρης 4, Κουκάκης 14, Τσέκενης Αν. 3(1), Κανύχης 2, Ντέντα 5.

Δεκάλεπτα: 25-22, 50-45, 73-64, 94-86

Διαιτητές: Πλιάκας, Τηγάνης

Μετά από 3 συνεχόμενες ήττες, γεγονός ασυνήθιστο για τον Λοκρό, η ομάδα του Ζαρονικόλα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας στο τοπικό ντέρμπι με 94-86 την Παναγίτσα!

Ο σημερινός αγώνας ήταν η..χαρά των φιλάθλων αλλά όχι και των προπονητών που είδαν τις άμυνες τους να μην αποδίδουν με το τοπικό ντέρμπι να προσφέρει σκορ και θέαμα!

Ο Λοκρός είχε διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ και μετά το πρώτο ημίχρονο παγίωσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για να πάρει δίκαια τη νίκη με 94-86.

Η Παναγίτσα στην πρώτη της εμφάνιση με τον Κωνσταντινίδη στον πάγκο της, έδειξε καλά στοιχεία στην επίθεση με τον Γκιζόγιαννη να βρίσκει στηρίγματα από αρκετούς συμπαίκτες του με την ομάδα της Χαλκίδας να έχει 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όπως άλλωστε και ο Λοκρός αν και η ομάδα της Αταλάντης είναι γνωστή για τις επιθετικές της αρετές ιδίως στην έδρα της.

Λοκρός (Ζαρονικόλας, Σεργιάννης): Διαμαντής 2, Ρούζιος 10(2), Μπόλματης, Μπουλαντζάς 4, Παναγιωτίδης 20(3), Σάκοτα 23, Μάτος Αν. 19(1), Μάτος Αγγ. 13(1), Ρετσινάς 3.

Παναγίτσα (Κωνσταντινίδης): Σκεμπές 10(2), Καρβούνης 12(1), Αδαμόπουλος 15(3), Θεοδωράκος 4(1), Μαντζάκος, Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 24, Χοτζάλι, Δρακάκης 8, Σβορώνος 13(3).

Ερμής Σχηματαρίου – Άρης Πετρούπολης 80-76

Δεκάλεπτα: 26-19, 41-42, 62-61, 80-76

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μαγκαφάς

Μπορεί να έπαιξε χωρίς να έχει τον κόσμο δίπλα του του καθότι τιμωρημένος με μια αγωνιστική, αλλά ο Ερμής Σχηματαρίου δεν πτοήθηκε, νίκησε έστω και δύσκολα τον Άρη Πετρούπολης με 80-76 και πλέον βλέπει ψηλά!

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών, ο Ερμής μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 26-19.

Ο Άρης όμως, που ήταν μια ομάδα που πίεζε 40′ με πολύ καλή φυσική κατάσταση, κατάφερε και πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 41-42.

Με καλάθι στην αρχή της γ’ περιόδου ο Άρης ξέφυγε με 41-44 και αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του, καθώς ο Ερμής πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα.

Η ομάδα του Τσαούση όμως δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας και έτσι το ματς πήγε στον πόντο μέχρι το φινάλε.

Με βολές του Κώνστα ο Ερμής προηγήθηκε με 78-74, ο Άρης μείωσε στα 4′ δευτερόλεπτα σε 78-76 για να γράψει ο Γκρινιάρης σε νεκρό χρόνο με 2/2 βολές το τελικό 80-76.

Από τον Ερμή, σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι ρολίστες Αγγελέτος και Κολοβός στην εξέλιξη και στη νίκη των γηπεδούχων.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Πανταζής 10, Θωμάς 4, Γκρινιάρης 26(1), Κολοβός 3, Κώνστας 8(1), Φλώτσιος 9(1), Αγγελέτος 8(2), Τσιριμώκος 3(1), Γυφτονικολός 4, Μαρμαρινός 5.

Άρης Πετρούπουλης (Παπαδόπουλος): Μούκας 3, Ζενιτουράκης 2, Πανταζής, Κουλούρης 4(1), Λιακόπουλος 1, Μπαζώτης, Μπούτρης 9, Γιατράκος 6, Παντελίδης 23, μακρυγιάννης 16(4), Μπέλι 10, Καράμπελας 2.

ΒΑΟΛ Χίου - ΑΕ Πεντέλης 69-83

Δεκάλεπτα: 21-24, 33-51, 49-70, 69-83

Διαιτητές: Καμήτσος, Μακρόπουλος

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Τσουρής 14, Αγγελίδης 18, Σαμιώτης 11, Βούτας 2, Γεωργαντάς 3, Τροβάς 7(1), Ανδρουλάκης 3(1), Καραφαντής 3(1), Νακόπουλος 2, Χρυσοβασίλης, Κωσταντινάκος 3(1), Σουλίκας 3.

ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσίδης, Κιτσούλης): Παπανδρέου 16(2), Νάσσης, Ντάνιας, Γεωργακόπουλος 6(1), Λίτσο 7(1), Αποστολόπουλος 13(4), Κωσταντακός , Νταντλής 2, Νικηφοράς 3, Μούλας 8(1), Μπίγκος , Ζαλτουρίδης 3(1), Μαλούκος 24.