Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου - Έσπερος Πατρών 66-84

Ολυμπιάδα (Παπαμιχαήλ): Καραμάνος Ε., Καραμάνος Μ., Λύκος 5(1), Κρασαδάκης 30(1), Πετρίδης, Γεώργαρης Α., Ηλιού 1, Πανούσης 5, Βασιλείου, Αμπαδιωτάκης 6(1), Δόσης 9, Γεώργαρης Απ. 10(1).

Έσπερος (Δεράος): Γιαλελής, Φραντζής 19, Σερέτης, Λαμπρόπουλος 2, Ροκανάς 20(2), Ζαφείρης 10, Βύρλας 14, Καλογιάννης 2, Κατσαβόπουλος 2, Παπανικολόπουλος 3, Σκόνδρας 12.

Ένωση Ιλίου - KAO Μελισσίων 66-71

Δεκάλεπτα: 13-22, 29-39, 50-52, 66-71

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Τσολάκος

Τα Μελίσσια, μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το αρχικό 4-0, βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα που "τσάκιζε κόκκαλα", πέρασαν μπροστά, έβγαλαν ενέργεια και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ιλίου με τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο να φτάνει μέχρι και το +18. Οι παίκτες της ομάδας μας σωστά στημένοι στο γήπεδο, βραχυκύκλωσαν τους γηπεδούχους οι οποίοι τελικά κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Φουντά και καλάθι του Βαρσαμούλη να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 29-39.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, να βρίσκουν λύσεις και να μειώνουν σταδιακά το σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 50-52. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τις ομάδες να συμβαδίζουν αρχικά στο σκορ και τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 8-0 και να περνάνε μπροστά με τρίποντο και φάουλ του Μπέλλα Γ. στο 35' με 60-56. Η ομάδα μας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ανέτρεψε την κατάσταση, έδειξε τον χαρακτήρα και το μέταλλο νικητή που τη διακρίνει, και απάντησε με ένα 7-0 με το τρίποντο του Βούλγαρη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στα Μελίσσια με 60-63. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι οδήγησαν την ομάδα μας στη γραμμή των βολών με τους παίκτες μας να είναι ψύχραιμοι και να φτάνουν στο τελικό σκορ 66-71 σε μία σημαντική νίκη επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου.

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 19(2), Μπέλλας Γ. 10(3), Σκαλωμένος 3, Φουντάς 6(1), Πανουσόπουλος Θ. 2, Μπολάτογλου 2, Μπέλλας Οδ. 15, Πανουσόπουλος Κ. 1, Μανταλβάνος 2, Βαρσαμούλης 6, Μαγιντόμπε, Χαραλάμπους.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος): Τζωρτζόπουλος 11, Βαρθακοκοίλης 7(1), Βούλγαρης 19(3), Κοντός Α. 8, Κυπαρίσης 5(1), Ζηρός 4, Καλογερόπουλος 4, Παλλάντζας 4(1), Καραχάλιος 4, Τζέμης 5, Κύριος, Κοντός Γ..

Δεκάλεπτα: 17-12, 38-17, 59-29, 80-43

Διαιτητές: Ντάνος, Πίπλιος

Νέα Ιωνία (Δαμιανίδης): Καρετέρης 2, Καραθανασόπουλος 8(2), Βασιλακάκης, Καραθανασόπουλος Αλ. 10(1), Γεωργίου Φ. 9(3), Μαυρίδης 3, Λαμπρόπουλος, Λίτσιος 8, Σιούτης 15(3), Κανελλόπουλος 19(2), Καλασούντας 4, Γεωργίου Γ. 8(2).

Καλαμάτα ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 4, Πετρόπουλος 2, Παπαγεωργίου 4, Πατικόπουλος 2, Μπάζιος 10(1), Βούλγαρης 21, Μπουγάς, Αρώνης, Φραγκέας.

ΕΑ Πατρών - Οίαξ Ναυπλίου  64-79

Δεκάλεπτα: 10-17, 22-32, 39-43, 64-79

Διαιτητές: Ασημακάκη, Καββαδάς

ΕΑ Πατρών (Σκροπολίθας): Φωτιάδης 13, Παπαδόπουλος 2, Σαρικάς 12(1), Τσουλέας 18(4), Καλπακής 3(1), Καραϊσκάκης 2, Κάντας 2, Χουλιάρας 4, Δούρος 5(1), Κυριακίδης 3(1), Κουμάκης.

Οίαξ Ναυπλίου (Νώντας): Ραζής 2, Μπουρής 3(1), Πελεκάνος 13, Παπαντωνίου 3, Γεωργιάδης 14, Φρουσκλιάς 14(1), Ευστρατίου 5, Μπουρτσουκλής 17(1), Μπιτινής 2, Ψάλτου 6(1).