ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Παπαζούδης 6, Ακεψιμαίδης 20(3), Ελευθεριάδης, Ζιάκας 3 , Θωμαϊδης 2, Γεωργάκης 17 (1), Πέτροβιτς 17 (3), Ζαμπάκης 7 (2), Κωστίκας, Μακούλης.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 5(1), Σκέμπι 4, Αθανασίου 2, Λεχούδης 9(1), Χατζηδημητρίου 13, Σιμάκης 19, Αλάσκας, Βελή 12(3), Χαλίλ 6, Μαρκογιάννης.

Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος, Κόρκας): Βαρδής 7 (1), Δοξάκης 12 (2), Μπαλτζόπουλος 10 (1), Νικολούδης 17 (3), Μαλολάρι, Περιστεράκης, Νησιώτης 19 (1), Σίσιου, Σεκαδάκης Γ, Μέσης 12, Νίσελης, Σεκαδάκης Δ.

Μαντουλίδης (Ντολόπουλος): Ρόπουτης 5, Τάκης 8, Γκαντίδης 8, Γιαννακός 5 (1), Ρεφατλάρι, Κουτουξίδης 5 (1), Γραβάνης 9, Γάκης, Καλόγερος 8(2), Τσιριλάκης 4, Γκίζης 7 (2), Νικολαϊδης 4.

Μακεδονικός - ΜΕΝΤ 90-86

Δεκάλεπτα: 18-22, 41-42, 59-63, 78-78 (κ.α.), 90-86

Διαιτητές: Σιταρίδης, Τζιοπάνος Γ.

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε ο Μακεδονικός επί της ΜΕΝΤ στο κλειστό της Ευκαρπίας, όπου αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε στο τέλος να βρει τρόπο να ισοφαρίσει στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 78-78 όπου εκεί μίλησε η έδρα και επικράτησε με 90-86.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέριι» στο σκορ, με την ομάδα της ΜΕΝΤ ωστόσο να δείχνει ιδιαίτερο πάθος για την νίκη και να καταφέρνει να δημιουργήσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μικρή διαφορά με σκορ 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Μακεδονικού διόρθωσαν αρχικά τα αμυντικά τους προβλήματα πλησιάζοντας και πάλι στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βρίσκουν τρόπους να σκοράρουν κρατώντας το προβάδισμα, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 41-42.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της ΜΕΝΤ να διατηρεί εύκολα το προβάδισμα, με τους παίχτες του Δημήτρη Μύθου να υποπίπτουν σε αβίαστα λάθη τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση κάτι που τους στερούσε την δυνατότητα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 59-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Μακεδονικού κατάφερε να μειώσει την διαφορά χωρίς ωστόσο σε κανένα σημείο της περιόδου να καταφέρει να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και ένα λεπτό πριν την λήξη παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 73-78, κατάφερε με εξαιρετικές άμυνες , ένα καλάθι follow του Κοντσέ μετά από άστοχο σουτ και ένα καθοριστικό τρίποντο του Χαλάτση να φέρει το ματς στα ίσα πηγαίνοντας την αναμέτρηση στην παράταση με σκορ 78-78.

Στην παράταση μίλησε η ψυχή των παιχτών του Μακεδονικού όπου με την βοήθεια του κόσμου που γέμισε το κλειστό πήραν το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα στην αναμέτρηση ανεβάζοντας τον πήχη του σκορ έως και +5 κατακτώντας στο τέλος μία σπουδαία νίκη η οποία διατηρεί την ομάδα του Μακεδονικού στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ Εθνικής.

Από την ομάδα του Μακεδονικού διακρίθηκε ο Ντισλής ο οποίος σημείωσε 34 πόντους πέρνωντας επάξια τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης, ο Χαλάτσης και ο Πηλακούτας όπου σημείωσαν 15 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από του φιλοξενούμενους εξαιρετικοί ήταν οι Γιαννούλης, Παπαδόπουλος και Μιχαηλίδης.

Μακεδονικός (Μύθου): Παπαγρηγορίου, Κοντσές 10, Ντισλής 34 (5), Κουτουραντζόγλου 3, Βούλγαρης 2, Μπαρζού, Χαλάτσης 15 (3), Κομμάτας, Πηλακούτας 16 (2), Λυχριδάς, Κασούρας 10, Μαργαρίτης.

ΜΕΝΤ (Νομικός): Αμπατζάς, Καλπακτσίδης 4, Παπαδόπουλος Π. 21 (1), Μιχαηλίδης 19 (4), Καρανώτας 5, Παπαδόπουλος 12 (2), Κάππος, Ακσεχέρογλου, Μπαγκτασαριάν, Γιαννούλης 25, Βελέντσας.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 57-57, 84-79

Διαιτητές: Δημάδης, Γιαννούλης Αναστ.

ΑΟ Πολυγύρου (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης, Πιπιλιάρης 19 (1), Τσιούντος 20 (3), Παυλέας 10 (1), Πέγος 6 (2), Καραγιαννάκης 4, Νικολόπουλος 2, Νουκάρης 21 (2), Αποστολίδης 2, Μπάρδος.

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτογκάς 16 (3), Πούλιος, Κολλώτσιος Β, Θεοδωρόπουλος 5, Χολέβας 24 (1), Ρεδάρης, Κολλώτσιος Α. 5 (1), Ουλουσίδης 6, Κόκκουρας 9, Κιούρκας 7 (1), Γκαβέζος Α. 7 (1).

Δεκάλεπτα: 14-10, 38-30, 50-48, 83-53

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λάλλα

ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καραμανλής 4, Καραμπίνης 21, Βακρινος 6, Μαγουλάς 4, Δάτσης 9, Κασσάς, Κυφωνίδης 7, Φωτακάκης, Βαχαρίδης 11 (2), Σπέντζος 8 (2), Θεοδωρίδης 13.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Σίσκος): Καντσουρίδης, Αχτσής, Παρίσης 10 (1), Δροσινός 9 (2), Χατζής 18(2), Γεωργόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης 3, Γάτας 13, Δρουμαλιάς, Φραντζέσκος, Χαβάλες.

Δεκάλεπτα: 17-12, 41-28, 63-46, 78-56

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Χατζημπαλίδης

Αστέρας Σίνδου (Μπαλογιάννης): Λεπτοκαρίδης 18 (3), Σταυρακίδης, Παπαπασχάλης 2, Ιωαννίδης 2, Πετρίδης 6 (1), Μπίλιος, Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 33 (5), Ακριτίδης 6, Μυσίρογλου, Σπουργίτης, Ιατρίδης 12.

Κένταυρος Καλλικράτειας (Βλόστος) Σελεμενάκης, Θαλασσινός, Φωτιάδης 8 (2), Γκώνος 14 (2), Πατίκας 2, Παρασκευάς 9 (2), Ρέμπελος, Δέτσικας 3, Δασκαλάκης 7 (1), Ζωγράφος 13, Ανθυμιάδης.