Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Λοκρός Αταλάντης - Έσπερος Καλλιθέας 71-81

ΑΕΕ Παναγίτσας - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 72-80

Ρεπό: Άρης Νικαίας

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 13-25, 28-51, 48-58, 71-81

Διαιτητές: Ρίζος, Γεράνιος

Ο Έσπερος Καλλιθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής κερδίζοντας μέσα στην Αταλάντη τον Λοκρό με 81-71, κάνοντας έτσι ένα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Ο Λοκρός πλήρωσε στην ουσία το κακό πρώτο ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και τη διεκδίκηση της νίκης χωρίς όμως να τα καταφέρει.

O Έσπερος προηγήθηκε με 13-25 και 28-51 στο ημίχρονο, με τον Λοκρό να κάνει τη μεγάλη επιστροφή στη γ’ περίοδο όταν με πολύ καλή άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-7 μειώνοντας σε 48-58.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν στη συνέχεια το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 81-71 που τους δίνει μεγάλο αβαντάζ για την κατάκτηση του τίτλου.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5(1), Ρούζιος, Μπόλματης, Μπουλαντζάς, Νικολάου, Παναγιωτίδης 4, Κανακάρης, Σάκοτα 19, Μάτος Αν. 17, Μάτος Αγγ. 20(6), Ρετσινάς 6(2).

Εσπερος Καλλιθέας (Γράψας, Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 11(1), Καραγιαννίδης 6, Χατζηκίδης 5(1), Καρλάφτης 10(2), Χαρούνι Ν. 5, Κατσούρης 2, Κρητικός 7(1), Βλασσόπουλος, Χαρούνι Κ. 13, Καράμπελας 5, Βάρσος 13(3), Πρόγκας 4.

Δεκάλεπτα: 17-12, 41-29, 63-49, 80-63

Διαιτητές: Μαρινάκης, Ασλανίδης

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σολομωνίδης): Κοσμετάτος, Πανταζής 14, Θωμάς 3(1), Γκρινιάρης 14(1), Κολοβός 5, Κώνστας 8(2), Φλώτσιος 8(1), Σπηλιόπουλος 11(3), Αγγελέτος, Tσιριμώκος, Γυφτονικολός 10, Μαρμαρινός 7.

AOK Χανιά (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος 3(1), Αράπης 2, Αλεξίου 11 (2), Υφαντόπουλος 5(1), Σαράντης, Μπαγάκης 4, Πούρος 11(3), Κολαρετάκης 4, Αδοντάκης 8, Τασιούδης 15(1), Παπαδάκης.

Έσπερος Λαμίας - ΒΑΟΛ Χίου 74-64

Δεκάλεπτα: 15-17, 35-39, 63-51, 74-64

Διαιτητές: Ξέρας, Λελούδας

Στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος παρέμεινε ο Έσπερος, ο οποίος επικράτησε την Κυριακή στο Χαλκιοπούλειο με σκορ 74-64 του ΒΑΟΛ Χίου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, με τους Λαμιώτες να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επανάληψη και να φτάνουν δίκαια στη νίκη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Κορυφαίοι για την ομάδα της πόλης μας οι Παπαργυρόπουλος και Φύκας, που σημείωσαν από 17 πόντους. Τους ακολούθησαν με 12 οι Σέττος, Ρουμελιώτης, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Κατράνας.

Ο ΒΑΟΛ μπήκε με... μικρό προβάδισμα στο ματς (8-4), με τον Έσπερο να ισοφαρίζει άμεσα (8-8). Ξανά πήραν προβάδισμα οι Χιώτες (12-10), η ομάδα της Λαμίας όμως ήταν αυτή που πήγε προηγούμενη στη δεύτερη περίοδο, με σκορ 15-14. Εκεί, ένα σερί 9-0 από τους φιλοξενούμενους, τους έστειλε στο +8 (23-15). Ο Έσπερος απάντησε άμεσα, μείωσε σε 23-19 και 25-22 στη συνέχεια, για να περάσει μπροστά στο σκορ στο 26-25. Παρότι προηγήθηκε με τέσσερις (29-25, 33-29), ο ΒΑΟΛ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35-35 και να πάει στο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 39-35.

Το δεύτερο μισό του ματς ξεκίνησε με τον Έσπερο να κάνει αντεπίθεση και με ένα... τρομακτικό 9-0 να προσπερνάει τον ΒΑΟΛ και να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο ματς στο +5 (44-39). Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη κατάφεραν να περιορίσουν σε σημαντικό βαθμό τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο 51-41, για να φτάσουν στη συνέχεια ακόμα και στο +14 (57-43). Μείωσαν οι Χιώτες στο 57-50, όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σέττο και Ρουμελιώτη, οι Λαμιώτες ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 63-51.

Στην τελευταία περίοδο, ο Έσπερος διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά του, φτάνοντας να προηγείται ακόμα και με 69-54. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να παραμείνουν στο ματς και μείωσαν σε 69-60. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με σκορ 74-64.

Εσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 3(1), Μπερτσιμάς, Σέττος 12(1), πάππος, Ρουμελιώτης Γ. 12(1), Παπαργυρόπουλος 17, Φύκας 17(2), Μαντζούκας, Φούντας 1, Δαχρετζής 2, Κατράνας 10(2), Παπανικολάου.

ΒΑΟΛ Χίου (Βουλίκας): Σαμιώτης 5(1), Μπούμπαρης 11, Ανδρουλάκης 4, Σουλίκας 9(1), Βούτας, Αγγελίδης 8, Καραφάντης, Τσουρής 11, Τρόβας 8(1), Κωνσταντινάκος 8(2).

Δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 51-63, 72-80

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Ασημάκη

Το έργο της Παναγίτσας ήταν εξ αρχής δύσκολο απέναντι στον ισχυρό Κρόνο, η ομάδα του Βελισσαράκου το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερα χάνοντας τελικά με 72-80, μια νίκη που δεν  την…χαντακώνει αλλά από την άλλη πλευρά δεν τις δίνει τη δυνατότητα να πάρει και μια βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η Παναγίτσα ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε με 22-18 με τον Κρόνο να κλείνει μπροστά το ημίχρονο με 37-40.

Στη συνέχεια ο Κρόνος ξέφυγε ακόμα και με 51-63, με την παναγίτσα να μην τα παρατάει, να επιστρέφει στον αγώνα αλλά να μην καταφέρνει να βάλει τα μεγάλα σουτ ώστε να φτάσει στην ανατροπή.

Ο Γκιζογιάννης με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης των νικητών, ο Κόης από τον Κρόνο κράτησε στα δύσκολα σημεία του αγώνα τους νικητές.

ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 11(3), Καρβούνης 9(1), Μούντριχας, Βαλαής, Θεοδωράκος 9(3), Κωνσταντίνου, Περσίδης, Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 24(2), Χοτζάλι, Δρακάκης 6, Σβορώνος 13(3).

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 13(1), Στραγανιώτης 4, Νάτσο 6, Ξιούρας 8, Χρονόπουλος 11, Κακαργιάς 3(1), Κόης 15(2), Κοσμετάτος, Σολωμός 20 Πουρνάρας, Πετράκος, Ανδρεάτος.

Δεκάλεπτα: 19-14, 29-32, 48-50, 69-66

Διαιτητές: Καμήτσος, Καρακωνσταντόπουλος

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου, έτσι ηττήθηκε με 69-66 από την Νίκη στο Μαρούσι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Καραλής αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι το παιχνίδι δεν οδηγήθηκε στην παράταση. Μάλιστα, όπως αναφέρει ο ΟΦΗ, τα τελευταία τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με χρονόμετρο... χειρός μιας και δεν δούλευε κανένα χρονόμετρο του γηπέδου!

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Δανάς 5(1), Σκούταρης 6(2), Σταμάτης 2, Κοντογιάννης 15, Κυπριτζόγλου 18(2), Τσέκενης Γ. 2, Μιχαλάκος 5, Κουκάκης 15, Κανίτσης 1.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 5(1), Καραλής 11, Χαρωνίτης 3(1), Καρλάφτης, Αγαπιάδης 18(1), Βασιλειάδης, Σταράκης 15 (2), Πάλλης 8.