Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

''Έτρεχε'' με 103 ο ΑΓΣ Ιωαννίνων - Ακάθεκτοι Φαίακας, Φίλιππος Βέροιας και Νίκη Βόλου (Γ3 Εθνική)

Φωτογραφία του χρήστη AGSI B.C.
Φωτογραφία του Σπύρος Μιχαλόπουλος.Φωτογραφία του χρήστη FILIPPOS BC.Φωτογραφία του χρήστη Niki Volou Bc.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων κόντρα στον Εύαθλο Πολυκάστρου ο οποίος υπέστην την πρώτη του ήττα ενώ Φαίακας Κέρκυρας και Φίλιππος Βέροιας απέδρασαν με το διπλό απέναντι σε Ιωνικό Ιωνίας και Ζέφυρο αντίστοιχα ζευγαρώνοντας τις νίκες τους. Δυο στα δυο έκανε και η Νίκη Βόλου η οποία πέρασε αλώβητη από τον ΑΟΚ Βέροιας ενώ Πρωτέας Γρεβενών και ΑΠΣ Πτολεμαϊδα πανηγύρισαν το πρώτο τους ροζ φύλλο. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Ιορδανίδης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 28 (2), Ζαμπέτης 3 (1), Μπαρτζώκης 11, Καλφαλίδης, Αντωνίου, Παπαγιάννης, Κάννης, Μάκης 29 (3), Παπανικολάου 6, Εξαρχόπουλος 13(3), Φίλιος 6 (1), Θώδης 7.

Εύαθλος Πολυκάστρου  (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 13 (2), Ημερίδης 23 1), Ταπούτος, Μπινιάκου, Τασούδης, Τσινόπουλος 11, Τσελέκης 5, Σιδηρόπουλος 17 (2).

ΑΟΚ Βέροιας-Νίκη Βόλου  60-67

Δεκάλεπτα: : 14-12, 33-33, 49-51, 60-67

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ιωάν., Κουκουλεκίδης

Ρεσιτάλ αστοχίας αλλά και μια ήττα πανομοιότυπη με αυτή των Τρικάλων στην πρεμιέρα, ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία της σημερινής αναμέτρησης στο ΔΑΚ «Βικέλας».

Οι 100 και πλέον φίλαθλοι που έδωσαν το παρόν στο Κλειστό του Μακροχωρίου παρακολούθησαν ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Όπως και στο ματς των Τρικάλων, η ομάδα του Θωμά Τούσα «έχτιζε» προβάδισμα κατά διαστήματα, αλλά λόγω της αστοχίας και βεβαίως της ικανότητας του αντιπάλου (η Νίκη Βόλου συγκαταλέγεται στα φαβορί για την άνοδο), η διαφορά «ροκανίστηκε» και σε αρκετές περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Το καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το τελευταίο 5λεπτο στην τρίτη περίοδο, όταν ο ΑΟΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων, όμως η αστοχία δεν του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Μαγνησίας, έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας και πιο καθαρό μυαλό, κράτησε το προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια των τελευταίων λεπτών και με σκορ 60-67 σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης, Ουσουτζόγλου 2, Σισμάνης 1, Γκανάς, Βλάχος 23 (2), Μαυρίδης 14, Καπνάς, Βοργιατζίδης, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 17 (2).

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 2, Παπαζήσης, Γεωργίου 2, Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης 2, Κουτίνας 18, Τσαβές 7, Βλήτσιος, Τσώλης 9 (1), Παπακώστας 21, Τοκατλίδης 4.

Φωτογραφία του χρήστη Α.Π.Σ Αρίων- Πτολεμαΐδα Basketball.

ΑΠΣ Πτολεμαΐδα-Ικαροι Τρικάλων 66-55

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-26, 45-41, 66-55

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκίζογλου

ΑΠΣ Πτολεμαΐδα (Κυρατζής): Κλασίδης 16 (1), Σειντής , Καλομενίδης 13(2), Εσπερίδης , Αργυρόπουλος, Τσολάκης, Σαχπαζίδης 11(1), Πανίδης 3, Πουτούκης, Αθανασιάδης 8, Σαρής 15, Μαστροδημήτρης.

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Μέξης 7, Φούντας Φ. 6 (2) , Γκότσης , Αργύρης Ν. 5 (1), Μπαρμπαρούσης 3, Χατζής , Τζούρβας 5 (1), Θανασάρας 2, Αργύρης Σ. 2 , Στάνκοβιτς 6, Φούντας Γ. 19, Θεοδώρου.

Ζέφυρος-Φίλιππος Βέροιας 65-70

Δεκάλεπτα: 21-22, 35-35, 54-51, 65-70

Διαιτητές : Τσουμαχίδης, Λελούδας

Η ομάδα του Φιλίππου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30' με 54-51 στο τελευταίο μέρος έδειξε σοβαρότητα και πήρε την πολύτιμη νίκη.
Στο πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 5' η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-6. Στην συνέχεια κατάφερα να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-13 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γκίμα πήραν μια διαφορά +6 πόντων (29-35 στο 18') αλλά οι γηπεδούχοι με ενα σερι 6-0 ισοφάρησαν και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-35.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25' με 41-40 και στο 27' 46-42 ενώ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 54-51. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ομάδα του Φιλίππου με καλές άμυνες και ευστοχία πήρε διαφορά +7 πόντων στο 38' (63-70). Η ομάδα του Τσολάκη μείωσε στο 39' σε 65-70 χωρίς όμως στην συνέχεια να αλλάξει κάτι. Η ομάδα του Γκίμα κράτησε την διαφορά και πήρε μια πολύ μεγάλη εκτός έρδας νίκη με 65-70.

Ζέφυρος (Τσολάκης): Μυτιληναίος, Φυλακτός 5 (1), Αλεξανδρίδης 8 (1), Ματενίδης 8 (), Ουρκέρογλου 7 (1), Φαρμάκης, Καναράς, Μαυροματίδης 6, Τσιόγκας 15, Βασιλείου, Μυστιλιάδης 16 (3).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας, Μπλατσιώτης) : Κοθράς 11 (1), Μόρας, Τσιαγκλάκανος 13 (2), Παραπούρας 14 (4), Σουτζόπουλος 24 (2), Καντάρκος 3, Τόκας Α, Ποταμόπουλος, Μαρκόπουλος 5 (1).

Πρωτέας Γρεβενών-Νικόπολη Πρέβεζας 60-58

Δεκάλεπτα: 15-11, 27-18, 47-36, 60-58

Διαιτητές: Δημάδης, Κατσικαρίδης

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 2, Τακίδης 2, Γράβας 2, Μιχαηλίδης 10 (2) Ρίγγκος 5 (1) Κλωνάρας 10 (1), Συλλάκος, Κώττας 7, Μπόζιαρης 6, Καλογεράτος 10 (3), Τζίμας 6, Χατζόβουλος.

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 21 (2) Αργυρός 2, Τιτσιώνης 3 (1), Σταμούλης, Κακιούζης 7(1), Παπαμιχάηλ 2, Νίκας 16 (3), Μακρόπουλος 4 Μπάλας 3.

Ιωνικός-Φαίακας Κέρκυρας 65-71

Δεκάλεπτα: 9-22, 27 -41, 54 -57, 65-71

Διαιτητές: Παζόλης, Κοντογιάννης

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Ματενίδης 11, Νεδέλκος 3, Χατζόπουλος 20, Σπιτιέρης 7 (1), Μακρίδης 1, Περούλης Σ. 22, Περούλης Α, Μαγκανάς, Ούστογλου, Αγάθος, Βογιατζής 6, Στεργίου.