Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018

Κρητικό γλέντι στα Δυο Αοράκια - Αργοναύτης Τριγλίας και Κορωπί έκαναν το ''μπαμ'' (Γ2 Εθνική)

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, γήπεδο μπάσκετ, παπούτσια και εσωτερικός χώρος

Φουριόζος ξεκίνησε ο ΟΦΗ ο οποίος συνέτριψε με 30άρα την Καλλιθέα Ρόδου στο ντεμπούτο του στην Γ΄ Εθνική. Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η ΚΑΠ η οποία επιβλήθηκε απέναντι στον ΒΑΟΛ Χίου ενώ ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης ''έκλεψε'' το ροζ φύλλο στα τελευταία λεπτά εκμεταλλευόμενος την αστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών του Άρη Θήβας. Ανώμαλη προσγείωση για τον Λοκρό Αταλάντης ο οποίος ηττήθηκε από τον νεοφώτιστο Αργοναύτη Τριγλίας και τον Ερμή Σχηματαρίου ο οποίος ''διασύρθηκε'' από το Κορωπί. Μετά από δυο παρατάσεις τα Μελίσσια κατάφεραν να μείνουν ''όρθια'' απέναντι στην Χαλκίδα ενώ η πρώτη 100άρα ήρθε από τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου με αντίπαλο το Δειλινό. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας - Λοκρός Αταλάντης 69-67

Μελίσσια - ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 83-75 (β’ παρ.)

ΕΦΑΟ Ζωγράφου - Δειλινό 100-57

Κορωπί - Ερμής Σχηματαρίου 88-60

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 17-23, 40-40, 53-54, 69-67

Διαιτητές: Καρανικόλα, Μαλγεκάκης

Όλο το ματς ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 40-40. Στην επανάληψη «έσφιξαν» οι άμυνες και το παιχνίδι πήγε πάλι πόντο πόντο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την τελευταία επίθεση που είχαν για να ισοφαρίσουν το σκορ.

Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους κιτρινόμαυρους νικητές. Κάνοντας ποδαρικό στις νίκες με το… καλησπέρα!

Πρώτα «βιολιά» για τους γηπεδούχους οι Συγγούνας 15π., Ζερβός 14π, και Καλογερόπουλος 13π.

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 13(3), Κομματάς 2, Τσίγος 7, Τσικούνας 15(1), Σιλιτσίδης 4, Τύρλας 10, Ζερβός 14, Θωμάς 2.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Φωτητζόγλου 6, Κεχρής 9(1), Πάσσας, Παπαηλίου, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 13(1), Μάτος Αγγ. 23(2), Δουρούκης 5(1), Ψάλτου 11.

Δεκάλεπτα: 21-20, 35-39, 52-52, 66-66, 73-73, 83-75

Διαιτητές: Καμητσος, Τσακαλογιάννης

Μελίσσια (Δάγλας, Μπάρτζος): Κυπαρίσσης 15, Στεργίου 2, Γεραμάνης 2, Οικονομόπουλος 19(2), Κοντός 7(1), Πολιτόπουλος, Τρίχας 5, Καραχάλιος 17(2), Καραβανάς 16.

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC (Παπαδόπουλος, Μιχάηλ): Κουτσογιάννης 2, Σέττος 6, Θεοδωράκος Π, Ξιούρας 16(3), Μανταλβάνος 15, Μανιάτης 6(2), Γκιζόγιαννης 30(1), Γεωργουσόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-24, 38-36, 66-45, 83-53

Διαιτητές: Σκαλτσής, Μελισσάρης

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του κόουτς Ράλλη  να πατάνε γκάζι στο δεύτερο μισό , καθώς έδειξαν διάθεση , βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα, που τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση  και να παίρνουν το ματς

Ο Τσερκιτζόγλου ήταν αυτός που κράτησε τον ΟΦΗ στο α μέρος και έδωσε το έναυσμα για  την μεγάλη νίκη του ΟΦΗ καθώς πέρα από το αμυντικά του καθήκοντα στα οποία πάντα διακρίνεται με αυταπάρνηση και αυτοθυσία , ήταν πολύ δημιουργικός στην επίθεση ενώ ήταν και πολύ θετικός στις επιθετικές του επιλογές σημειώνοντας 21 πόντους.

Πολύ καλός και ο Πάλλης ο οποίος είχε θαυμάσιες τοποθετήσεις στην επίθεση και είτε μοίραζε, ασίστ τους συμπαίκτες του είτε ολοκλήρωνε τις φάσεις, σημειώνοντας 13 πόντους.

O Β.Ράλλης έδωσε την δυνατότητα να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες που είχε στον πάγκο.

Αξιοσημείωτα του παιχνιδιού είναι ότι οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" ένα σερί 45-17 στο β ημίχρονο και οι πολλές χαμένες βολές στο α μέρος και ένας μικροτραυματισμός του Τσερκιτζόγλου στο φρύδι (του τοποθετήθηκαν ράμματα)..

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Μαλιαράκης, Αντωνόπουλος 5(1), Τσερκιτζόγλου 21(3), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 12(4), Αγαπιάδης 10(2), Πρωτογεράκης, Μπούμπαρης 3, Πετράκης 8(2), Καραλής 9(2), Πάλλης 13.

Καλλιθέα (Θεοδοσίου): Χατζηγεωργίου 2, Ματσαμάς 2, Τσακίρης 3, Παναγιωταράκος 3(1), Γυφτάκης 5(1), Μπίλιας 5, Παρδακάς 5(1), Λιβισιάνος 3(1), Σκορδάλης 15(5), Εκινέ 4, Κανύχης 6.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-27, 56-41, 68-53

Διαιτητές: Κώτσου, Χατζημάρκος

Ποδαρικό με το ...αριστερό για τον ΒΑΟΛ Χίου καθώς ηττήθηκε με 68-53 από την ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ στην πρεμιέρα της Γ΄ Εθνικής 2018 - 2019. Ο Βούρειος κατέγραψε μετριότατη εμφάνιση και έχοντας σε κακή μερά πολλά από τα βασικά του ατού ηττήθηκε δίκαια, ενώ σε όλα αυτά ήρθε να προστεθεί και ο εκνευρισμός από τα πραγματικά απίστευτα σφυρίγματα του διαιτητή Χατζημάρκου. Μέτρια έως κακά ποσοστά σε ελεύθερα σουτ, αρκετοί εύκολοι χαμένοι πόντοι και αμυντικά κενά έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσουν σχετικά εύκολα στη νίκη καθώς οι αντεπιθέσεις που εξαπέλυε η ομάδα του Παντελή Βούλικα δεν είχαν συνέχεια. Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω το σταθερό άνοιγμα της διαφοράς γύρω στο +10 και το τελικό 68-53. Πλέον με την ολοκλήρωση της επιστροφής της χιώτικης αποστολής ξεκινά η προετοιμασία για την σημαντική αναμέτρηση με το ΚΟΡΩΠΙ στο Κλειστό (Κυρ. 21/10 - 17:00) ώστε με καλύτερη αγωνιστική εικόνα και κυρίως τη δύναμη της έδρας ο ΒΑΟΛ Χίου να αφήσει πίσω το σημερινό παιχνίδι και να προσπαθήσει για την πρώτη νίκη του στη φετινή Γ΄ Εθνική. Μάκης Αγγελίδης (12π.) και Κώστας Κουϊμτζής (10π. στο ντεπούτο του σε Εθνικές Κατηγορίες) υπήρξαν οι παραγωγικότεροι για τους φιλοξενούμενους που είχαν επίσης ρούκις σε εθνικό επίπεδο τους Χρήστο Φουντουλάκο 3(1) και Νίκο Σερέπα, ενώ από την ΚΑΠ καλύτεροι οι Χρονόπουλος 20(3) και Μαυροειδάκος 18. Συγχαρητήρια στην ΚΑΠ για τη δίκαιη νίκη της, καλή επιστροφή στη χιώτικη ομάδα και φυσικά ραντεβού την Κυριακή για τη ...δική μας πρεμιέρα.

ΚΑΠ (Κακαλιάς): Μόκκας 1, Βενιτουράκης 9(1), Χανιάς-Πανταζής 3, Βαφιάς 7(1), Χρονόπουλος 20(3), Φασιανός 2, Μαυροειδάκος 18, Παπαμίκος 4, Τσιρίμπασης, Χασαπάκης, Γαρδέλης, Τσαμπής 4(1).

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Φουμπουλάκος 3(1), Σερέτας, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας 6, Σαμιώτης 2, Αγγελίδης 12, Καραφαντής, Τσουρής 8, Κουϊτμζής 10, Τροβάς 3(1), Σουλινάρης 4, Κωνσταντινάκος 3(1).

Δεκάλεπτα: 26-22, 46-39, 71-48, 88-60

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Αντωνίου

Η ομάδα του Σχηματαρίου πλήρωσε την κακή απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο  όπου σκόραρε μόλις 19 πόντους και δέχθηκε 42. Στο 20’ το σκορ ήταν 46-39, όμως η κάκιστη εικόνα και αδυναμία στο σκοράρισμα οδήγησαν τον Ερμή στην ήττα με 88-60.

Από τους παίκτες του Ερμή πρώτος σκόρερ ήταν ο Πανταζής με 17 πόντους.

Κορωπί (Χατζηπανηγύρης): Καραχάλιος, Αγγελόπουλος 2, Καμαρινός 25(3), Τσακισβίλι 2, Αγόρης 10(1), Καραδολάμης 28(4), Σβορώνος 3(1), Μερκούρης 2, Παπαδημητρίου 5(1), Κουτούφας 9 (1), Χρονόπουλος 2.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Μαλισιόβας, Πανταζής 17(1), Μεϊντάνης, Γκρινιάρης 5(1), Κώνστας 3(1), Σπηλιόπουλος 2, Κουτής, Ετζιάκα 15(2), Φλώτσιος 3(1), Μαράντος 7, Γιανναλέτσος 11.

ΕΦΑΟ Ζωαγράφου -Δειλινό 100-57

Δεκάλεπτα: 26-16, 54-32, 84-48, 100-57

Διαιτητές: Λογοθέτης, Καραμπιτσάκος

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παλάντζας 2, Γκόντγουϊν 15(2), Πρόφκα 3, Ζαρμακούπης 13(1), Δρίβας 10(2), Παπαφωτίου-Ευαγγέλου, Σπανός 17(3), Κανελλόπουλος 19(3), Βαρνάβας 5, Οκεκούονεν 8, Ιμαριάγκπε 3, Δήμου 5(1).

Δειλινό (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 6, Μπορμπίδης 2, Αντωνογιαννάκης 2, Γαϊτανάκης, Στέβοβιτς 2, Λεφής 13(1), Γρύλλης 9(1), Εκίζογλου, Κυρίτση 5, Σπηλιόπουλος 6, Χασάπης 12(1).

Δεκάλεπτα: 22-14, 26-29, 40-47, 60-56

Διαιτητές: Μερλή, Ροδίτης

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άρη Θήβα που ενώ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, πλήρωσε την αστοχία του από την γραμμή της φιλανθρωπίας, καθώς με το σκορ στο 56-55 είχε 0/4 και συνολικά 8 άστοχες.

Η ομάδα της Θήβας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-14. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ματσαγγούρα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα (μόλις 4 πόντοι παθητικό στο δεύτερο δεκάλεπτο) και πέρασαν μπροστά με 26-29 στο ημίχρονο.

Στο 30’ ο Άρης προηγήθηκε με 40-47 και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο πλήρωσε την αστοχία του κυρίως στις βολές όπου έχασε 8 στα τελευταία λεπτά.

Με το σκορ στο 56-55 υπέρ της ομάδα της Ν. Σμύρνης, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε 4 διαδοχικές βολές, με τους παίκτες του Ικάρου να το εκμεταλλεύονται και να διαμορφώνουν το τελικό 60-56.

Ικαρος Νέας Σμύρνης (Γιαννακόπουλος): Κολοβέρος, Χόρτσας 7, Ανέστης 21(1), Μπάζιος 2, Μακρυνιώτης, Γιαννακοδήμος 6, Μοσόρας 3, Νούκας, Μιχαλόπουλος 2, Διαμαντόπουλος 16(1), Αντωνούσος 3, Φωτιάδης.

Άρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 10(1), Μελετίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 5(1), Καλογιαννόπουλος 2, Καλεμτζάκης 20(1), Χαραλάμπης 9 (1), Κουμπές, Δαχρετζής 8, Ντέντα 4, Πανδής.