ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου - Βούρειος ΑΟΛ Χίου 52-46

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας - ΑΚ Χαλκίδας 70-65

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 57-61

ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣ Άρης Θήβας 94-92 (παρ.)

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 17-18, 41-45, 67-63, 85-85 (κ.α.), 94-92

Διαιτητές: Καρακωνσταντακόπουλος, Ροδίτης

Απίστευτο και όμως αληθινό αυτό που συμβαίνει φέτος με τον Άρη Θήβας, ο οποίος για 4ο παιχνίδι φέτος πήγε στην παράταση, χάνοντας τελικά από τον Μίλωνα με 94-92!

Μια ήττα που θα ενδεχομένως θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, αν ο Γκρινιάρης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών στα 7” για τη λήξη της παράτασης και με το σκορ στο 93-92.

Ο έμπειρος γκαρντ όμως είχε 0/2 για να πάρει τελικά τη νίκη ο Μίλωνας με 94-92!

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 41-45 στα μισά της διαδρομής.

Μεγάλο ντέρμπι στη συνέχεια, με τον Μίλωνα να προηγείται στο 30′ με 67-63 για να παιχτούν τα πάντα στο τέλος στις λεπτομέρειες.

Στο 1:40 για τη λήξη ο Μίλωνας προηγήθηκε με 81-78 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 85-85 και για 4η συνεχόμενο ματς των ”κιτρινόμαυρων” να οδηγείται στην παράταση!!!

Εκεί ο Μίλωνας προηγήθηκε με 89-85 , όμως ο Άρης δεν το έβαλε κάτω!

Μείωσε σε 91-90 και με επιθετικό ριμπάουντ του Γκιζογιάννη ο Άρης πέρασε μπροστά με 91-92 στα 30” δευτερόλεπτα!

Στα 23” ο Μίλωνας με 2/2 βολές από φάουλ-εφεύρεση πάνω στον Γκρινιάρη έγινε το 93-92, για να πάρει φάουλ και δικαίωμα για δύο βολές στα 7” ο Γκρινιάρης. Ο γκαρντ του Άρη όμως είχε 0/2 και ο Μίλωνας με 1/2 βολές πήρε τελικά τη νίκη με 94-92!

Μίλων (Αποσκίτης ):  Χωματάς 5(1), Σουληνάρης 5, Καραγιαννίδης 7, Παπαδάκης 13(2), Παπανικολόπουλος 10(2), Γαλάνης, Εξηνταβελώνης, Ζούκας 14 (1), Ανδρεόπουλος 11, Ψυλέας 26(2), Μόσορας 3 (1) Τζανικιάν.

Άρης Θήβας (Ματσαγγούρας - Φραγκούλης ): Πανταζής 13(2), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 19, Ανέστης 3(1), Παρδακάς 21(2), Χαρατσής, Ντέντα 16, Γκιζογιάννης 20, Τριανταφύλου.

Δεκάλεπτα: 14-18, 41-37, 60-56, 74-65

Διαιτητές: Ντάνος, Καραμπιτσάκος

Άλλη μια μεγάλη νίκη στην έδρα του πανηγύρισε ο ΑΠΑΣ αφού κατάφερε , πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, να επιβληθεί του αξιόμαχου ΑΣ ΠΕΡΑ με 74-65.

Οι «Ορεινοί» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Ζαφειρούδη που εκτός από την άψογη οργάνωση ήταν και παραγωγικός , βοηθώντας την ομάδα του στην επίτευξη μιας σπουδαίας νίκης. Χονδρόπουλος και Προδρόμου «τράβηξαν» σε σκοράρισμα επίσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του κόουτς Γκαναβία μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ και κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τη λήξη του Α δεκαλέπτου , έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Βλάχο. (Σκορ Α δεκαλέπτου 14-18).

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να σφίγγουν την άμυνά τους , βάζοντας δύσκολα στα επιθετικά ατού των γηπεδούχων. Ταυτόχρονα , βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από παντού, άνοιξαν τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της , 24-35 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου αναγκάζοντας τον κόοουτς Αλμπάνη να καλέσει επσπευσμένα time out. Από εκείνο το σημείο και μετά , ο Ναξιώτικος Σύλλογος γυρίζοντας την άμυνά του σε ζώνη έκανε την απόλυτη επιστροφή στο παιχνίδι. Με ένα εκπληκτικό σερί 17-0 πέρασε μπροστά με 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Βλάχου ισοφάρισαν και με καλές άμυνες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 46-41 και λίγο αργότερα με 49-52 4 λεπτά πριν τη λήξη του . Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με εφαλτήριο την άμυνά τους , πέρασαν μπροστά με 54-52. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο τρίλεπτο tτου 3ου δεκαλέπτου δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και έτσι οι γηπεδούχοι με σύμμαχο και την ψυχολογία άνοιξαν τη διαφορά στους 6 πόντους (60-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο  διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά  αλλά και την  «άνοιξαν» φτάνοντας την μέχρι και το +13 κλειδώνοντας  μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Το τελικό 74-65 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των ομάδων στο παρκέ , καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο συγκεντρωμένοι και είχαν μεγαλύτερο πάθος για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Κλειδί , παρόλα αυτά , στην έκβαση του παιχνιδιού η signature άμυνα ζώνης των γηπεδούχων η οποία όπως και στο παιχνίδι με τα Χανιά μπλόκαρε τις επιθετικές ενέργειες των φιλοξενουμένων.

Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Καραγιάννης, Κοντσές 4(1), Δίπλαρος 3, Χονδρόπουλος 14(3), Πολίτης, Προδρόμου 21(4), Μάκαρης 7(1), Ονάσογλου, Χάρος, Ζαφειρούδης 16(3), Ναυπλιώτης, Μυλωνάς 9.

Πέρα (Γκαναβίας): Βλάχος 17(3), Καβαλαράκης 4, Δρόσος 6(2), Βαρδάλος, Ζακυνθινός 12(3), Τσολάκης 8, Πεφάνης, Κεφαλάς 7(2), Μαντάς 4, Γονίδης, Βαρσαμούλης 7, Γελαδάς.

Δεκάλεπτα: 15-10, 22-24, 39-34, 52-46

Διαιτητές: Ορφανός Εμ., Βελέντζας

Μεγάλη ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό έχασε ο ΒΑΟΛ Χίου καθώς δεν πίστεψε πως μπορεί να φύγει με τη νίκη από το Σχηματάρι απέναντι στον ισχυρό ΕΡΜΗ από τον οποίο ηττήθηκε τελικά με 52-46. Όπως φανερώνει και το τελικό σκορ οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τον Βούρειο να καταγράφει άλλη μια εντυπωσιακή επίδοση στον τομέα αυτό αλλά εντέλει να μην καταφέρνει να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα, εκτός βέβαια από την πίστη (που γίνεται πεποίθηση σιγά σιγά) πως η φετινή ομάδα του Παντελή Βούλικα είναι καλύτερη από τις δυο περοηγούμενες χρονιές αλλά αδικεί στις λεπτομέρειες τον εαυτό της με συνέπεια το 1-4 στη φετινή κατάταξη. Βέβαια με την ίδια αμυντική προσύλωση και μείωση των λαθών στον επιθετικό τομέα είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο πως τα θετικά αποτελέσματα, εντός και εκτός Χίου δεν θα αργήσουν να έρθουν... Στον σημερινό αγώνα ο ΒΑΟΛ κατάφερε, εκμεταλλευόμενος και τις απουσίες των γηπεδούχων, να παρασύρει στο ρυθμό του το συγκρότημα του Νίκου Οικονόμου το οποίο εμφανίστηκε ιδιαίτερα δύστοκο. Με επιθετικές αιχμές τους Τροβά (11(3)) και Τσουρή (11π.) και με καλή αμυντική δουλειά, ο Βούρειος όχι μόνο δεν παρασύρθηκε από τα δυνατά χαρτιά των γηπεδούχων αλλά πήρε και το προβάδισμα σε μεγάλο χρονικό διάστημα του Α΄ ημιχρόνου το οποίο έλληξε με 22-24 (!). Αν μάλιστα στο σημείο εκείνο, οι ψηλοί ιδιαίτερα, ήταν πιο προσεκτικοί, η ομάδα της Χίου θα μπορούσε να έχει ένα πιο σαφές προβάδισμα και άρα πιο καλή εικόνα για μια διαφαινόμενη μεγάλη έκπληξη, καθώς ο ΕΡΜΗΣ διαθέτει μια από τις πιο δυνατές ομάδες του Ομίλου και δίκαια λογίζεται ως φαβορί για τις πρώτες θέσεις. Στην επανάληψη ένα κακό διάστημα και κάποια πραγματικά παδαριώδη λάθη έφεραν τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού με τη διαφορά να φθάνει μεχρι το +10 στο ζενίθ της. Παρ' όλα αυτά οι αθλητές του ΒΑΟΛ βρήκαν το σθένος και τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς και με ένα μεγάλο τρίποντο του Τάσου Τροβά να φέρουν το παιχνίδι στο 47-46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς με το Γυμναστήριο του Σχηματαρίου να έχει "παγώσει" και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως έχουν ψυχολογία και το μομέντουμ για τη μεγάλη αντροπή. Στα τελευταία δεπτερόλεπτα όμως μερικές κακές επιλογές από πλευράς Βούρειου και 2 καθοριστικές λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών (καταλογισμός φάουλ κατά του ΒΑΟΛ αντί βημάτων υπέρ του και μη καταλογισμός πεντακάθαρου φάουλ υπέρ του Τροβά) έφεραν εκνευρισμό, Τεχνική ποινή, απώλεια ριμπάουντ και την καταγραφή του 52-46 (με ένα σερί 5-0 από βολές των γηπεδούχων) ως τελικό σκορ. Χαρακτηριστικό του αγώνα δε το γεγονός ότι ο ΒΑΟΛ πέταξε τις μισές από τις λιγοστές βολές που σούταρε (5 στις 10) την ώρα που οι γηπεδούχοι έπερναν στον συγκεκριμένο στατιστικό τομέα 13 π. (από τις 19β. που κέρδισαν).

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Καρακωνσταντάκης 8(1), Γκοντόπουλος, Σακελλαράκης 6, Δέδες 9(1), Μιχαήλ 10(2), Γεωργίου, Κοπακάκης 4, Χάλιος 2, Κουλούρης 6(1), Σίδερης 2, Δημητριάδης 5.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Τσιριγώτης, Σιμιτσάκης, Ανδρουλάκης 7(1), Σουλίκας 7(1), Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 5, Κουτσαντωνάκης, Τσουρής 10, Μαρούλης 6, Τροβάς 11(3), Κουϊμτζής, Κωνσταντινάκος.

Δεκάλεπτα: 19-18, 37-50, 48-61, 60-82

Διαιτητές: Κηπώσης, Ναστούλης

Αναμενόμενη ήττα για τον Αίαντα Αυλίδας από τα δυνατά φέτος Χανιά με 60-82, με την ομάδα του Σάλιαρη να κάνει καλή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών.

Οι γηπεδούχοι, που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Καλεμτζάκη, κόντραραν τα Χανιά στην πρώτη περίοδο με το σκορ στο 19-18.

Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό, ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 37-48.

Ο Αίαντας διατηρήθηκε κοντά το σκορ και στη γ’ περίοδο (48-59) με την ψαλίδα να ανοίγει σε ένα ακόμα παιχνίδι προς το τέλος του αγώνα για να διαμορφωθεί το τελικό 60-82 που αδικεί τη συνολική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Ο Κωνσταντούρας με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Αίαντα ενώ για τα Χανιά που ανέβηκαν στο βαθμολογικό πίνακα μετά τη σημερινή τους νίκη, ο Ιωακειμίδης με 21.

Αίαντας (Σάλιαρης): Ανδρικόπουλος 11(1), Μούντριχας 3(1), Αργυρίου 3(1), Ζυγούρης, Παπαχαραλάμπους, Κωνσταντόπουλος 2, Τσιώλης 9, Σταμέλος 9, Κωνσταντούρας 14(2), Λαφτσίδης, Δάβρης 9.

Χανιά (Παπανικολάου): Κελεσίδης 10, Ιωακειμίδης 21(2), Αλεξίου, Πνευματικός, Ζανιδάκης 11(1), Βρεττός, Κατράνας 4(1), Μηντζαρίδης 9, Κιγμέτογλου 12, Αδοντάκης 7, Σκαμνάκης 8(1), Κουρουμούσης.

Δεκάλεπτα:19-13, 33-25, 56-45, 70-65

Διαιτητές: Φάκαρος, Παπαδημητρόπουλος

Η ομάδα της Χαλκίδας δεν ξεκίνησε καλά το ματς και παρότι στην άμυνα έβρισκε τις λύσεις το πρόβλημα είχε να κάνει με το επιθετικό κομμάτι όπου η μεγάλη αστοχία την κρατούσε μακριά στο σκορ.

Στην α’ περίοδο ο Αργοναύτης προηγήθηκε με 19-13 με τους γηπεδούχους να φτάνουν και στο +10 (33-23) με το ημίχρονο να κλείνει στους 8 (33-25).

Στη γ’ περίοδο άλλαξε το σκηνικό στο ματς αλλά όχι και η διαφορά. Οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με το σκορ να φτάνει στο 30′ στο 56-45.

Η ΧΒΑ μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο, μείωσε γρήγορα στους 5 πόντους (60-55) αλλά ο Αργοναύτης διατήρησε την υπέρ του διαφορά για να προηγηθεί με 70-63 στο 38′ και να πάρει τελικά τη νίκη με 70-65.

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 11(1), Παπακώστας 4, Λίτσο 13(1), Παπαδημητρίου, Κορομηλιάς 8(2), Τύρλας 6, Παπουτσής 11(2), Σταμέλος 11(1), Πέζος, Γαλιατσάτος 3, Μητσάκης, Σβάρνας 3.

Xαλκίδα (Καλογήρου): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 7(1), Παπάδης 17(2), Στεφάνου 2, Κατσούλας 6, Βογιατζής, Σταθόπουλος 2, Μητσιμπόνας 2, Γεωργιάδης 11, Λουκάς, Φραγκούλης, Σιδερής 18.

Δεκάλεπτα: 14-17, 29-31, 42-40, 57-61

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Κούλης Χαρ.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μάνος): Μπαλαμώτης 10(1), Δήμου 1, Ζαρμακούπης 23, Δρίβας, Αμβραζής 6, Κανελλόπουλος 2, Πιτούλης 7, Κριζέας 2, Μπένος 6.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγαΐτας): Τσάτας 5(1), Ρετσίνας 4, Νάτσος 16(2), Ξιούρας 3(1), Αλεξανδρόπουλος, Πουρνάρας 9, Αρμάος 2, Καράμπελας 7(1), Μαράκης 4, Κοψιάς, Σαρλής 1, Τσάβος 10.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 16 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και παπούτσια

Δεκάλεπτα: 20-19, 39-36, 62-54, 77-69

Διαιτητές: Γεράνιος, Τεφτίκης Σωτ.

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Ραγιάς, Μπέλλας Γ. 13(1), Γεροκώστας 6, Φούντας 6(2), Μπολατόγλου 16(1), Κατσαρός, Μπελλάς Οδ. 10(3), Ραλλάκης 7(1), Μανταλβάνος 8, Τσιουμπρής 8, Δαρμής 3(1).

ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ (Καρατζάς): Καστανιώτης 22, Μπάρδας, Ρωμόσιος, Στεργιάκης 22(1), Λίτσος 8(1),Τρικαλιωτης 12(2), Πανουσοπουλος, Ρωμμόσος, Καραλευθέρης 2, Τρικαλλιώτης 3, Δρακάκης.