ΑΣ Άρης Θήβας - ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 71-74

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ - ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου 73-59

Βούρειος ΑΟΛ Χίου - ΑΚ Χαλκίδας 73-69 (παρ.)

Φύλλα αγώνα

ΒΑΟΛ Χίου - ΑΚ Χαλκίδας 73-69 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 23-22, 38-41, 55-53, 62-62 (κ.α.), 73-69

Διαιτητές: Γεράνιος, Γιαννακόπουλος Φ.

Τεράστια νίκη και ταυτόχρονα ανάσα ζωής για τον ΒΑΟΛ Χίου ο οποίος επικράτησε του ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ Χαλκίδας (ΧΒΑ) με 73-69 στην παράταση μέσα σε ένα "φλεγόμενο" Κλειστό. Οι αθλητές του Παντελή Βούλικα, πήραν με καρδιά τη σπουδαία νίκη και έφτασαν με τον τρόπο αυτό στις 4 τη φετινή συγκομιδή ξεκινώντας ιδανικά τον 2ο Γύρο και σκορπώντας ταυτόχρονα χαμόγελα αισιοδοξίας, έστω κι αν η "σωτηρία" έχει πολύ δρόμο ακόμα... Για να κερδίσει τον σημερινό "τελικό" ο Βούρειος χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης όπου "ξόρκισε" την καταστροφική του αστοχία στις ελεύθερες βολές και βρίσκοντας μεγάλα σουτ έφτασε δίκαια στην επικράτηση, παρά τις "αυτοκτονικές" του τάσεις... Ο αγώνας ξεκίνησε με τους 2 αντιπάλους να είναι παραγωγικότατοι και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με 23-22. Στην 2η περίοδο το προβάδισμα άλλαξε χέρια πάρα πολλές φορές για να βρει η ανάπαυλα τους φιλοξενούμενους μπροστά με 38-41. Στο 2ο ημίχρονο ο ΒΑΟΛ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος και ξεχνώντας το "σύνδρομο του 3ου δεκαλέπτου" πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα (+5) παίζοντας εξαιρετικά και μειώνοντας δραστικά τα λάθη του. Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο το άγχος φάνηκε να βαραίνει τα χέρια και των 2 αντιπάλων καθώς το επί μέρους 7-9 και το τραγικό 1 στις 10 ελεύθερες βολές για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα, οδήγησαν τον αγώνα στην κόψη του ξηραφιού. Σε αυτά τα λεπτά με το σκορ καρφωμένο στο 61-60 και στο 62-61 για πάνω από 7 λεπτά (!) ο ΒΑΟΛ έχασε με 5ο φάουλ και τον κορυφαίο του σήμερα Δημήτρη Μαρούλη (24(1)). Έτσι με τις επιθέσεις να χάνονται εκατέρωθεν φτάσαμε στην τελευταία επίθεση του αγώνα με το σκορ στο 62-61 και τους εξαιρετικούς σε όλον το υπόλοιπο πολύ δύσκολο αγώνα διαιτητές του αγώνα κ.κ. Γεράνιο και Γιαννακόπουλο (τα συγχαρητήρια στο τέλος από νικητές και ηττημένους απόλυτα δικαιολογημένα) να δίνουν σε νεκρό χρόνο αμφισβητούμενο και εκπρόθεσμο κατά τη γνώμη μας φάουλ... Ο Γεωργιάδης με το γήπεδο στο πόδι ευστόχησε στην πρώτη μόνο βολή και έστειλε τον αγώνα στην παράταση με την αγωνία στο κατακόρυφο... Εκεί 2 μεγάλα τρίποντα του "καλωσόρισες" Παναγιώτη Κωνσταντινάκου (9(2)) και του Χρήστου Ανδρουλάκη και κυρίως δύο ζευγάρια εύστοχες βολές από Κωνσταντινάκο και Βαγγέλη Τσουρή (10(2)) έγραψαν οριστικά την ιστορία του αγώνα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Βούρειου, στον Παντελή Βούλικα και σε όλο το team της ομάδας ανδρών και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που γέμισε το Κλειστό χειροκρότησε τον αντίπαλο αλλά όταν χρειάστηκε ήταν εκεί για να πιέσει και να δώσει ώθηση στους γαλανόλευκους. Εξαιρετικά αφιερωμένη η νίκη στον Γιάννη Σαμιώτη που έκανε την πρώτη εμφάνιση του στον πάγκο της μάδας μας μετά την πρόσγατη εμέμβαση στο γόνατο...

Χίος (Βουλίκας): Φουντουλάκος, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 7(2)  Σουλίκας 8,  Κουτσαντωνάκης,  Παπαδόπουλος 5, Τσουρής 10(2), Μαρούλης 24(1), Τρόβας 7(1),  Κουϊμτζής 1 Σιμιτσάκης 2,Κωσταντινάκος 9(2).

Χαλκίδα (Καλογήρου): Ντουλίδης, Μπρατσιάκος 19(3), Παπάδης 4,Στέφανου 4, Κατσούλας 11(1), Σταθόπουλος 3(1), Μητσιμπόνας 1, Γεωργιάδης 10, Λουκάς, Αναστασόπουλος, Σιδέρης 11.

Δεκάλεπτα: 19-16, 26-32, 39-46, 66-61

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Βελέντζας

Μίλων (Αποσκίτης): Σουληνάρης 1, Μπελίτσης 18, Καραγιαννίδης 12, Παπαδάκης 2 Ζούκας 12, Ανδρεόπουλος 2, Ψυλέας 12.

Ίλιον (Πανούλιας): Φούντας 22, Μπολάτογλου 10, Μανταλβανός 2, Μπέλλας Ο. 9, Τσιουμπρής 4, Μπελλας Γ. 12, Ραλλάκης 2.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ - ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου 63-61

Δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-43, 63-61

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Παπαδόπουλος Χρ.

ΦΕΑ (Καρατζάς): Πανουσόπουλος 4, Λίτσιος 23(4), Τρικαλιώτης 10(1), Στεργιάκης 8, Τσακίρης 7(1), Καραλευθέρης 10(1), Μπάρδας 11(1), Αναούνης, Μοίρας, Πανταζής, Δρακάκης.

Κρόνος (Δεγαῒτας): Νάτσος 8, Ξιούρας 6(1), Αλεξανδρόπουλος 4, Πουρνάρας 7, Αρμάος 3, Καράμπελας 5, Μαράκης 16, Κοψιάς 7, Ρετσίνας 3.

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-39, 56-53, 81-74

Διαιτητές: Χριστοδουλάκης, Μαρτινάκος

Ο ΑΟΚ Χανιά με τη δύναμη της έδρας του επικράτησε σε ένα παιχνίδι-θρίλερ με 81-74 του Ερμή Σχηματαρίου και έκανε το "6-1" στο "σπίτι" του και "6-7" συνολικά.

Από την άλλη ο Ερμής πήγε σε ρεκόρ 7-6. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με ένταση στο παρκέ και διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία, για την οποία δεν έλειψαν τα παράπονα σε αρκετές περιπτώσεις και από την ομάδα των Χανίων.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ "ΖΕΣΤΟ" ΚΕΛΕΣΙΔΗ

Με τον Κελεσίδη (10 πόντους) να ηγείται στο σκοράρισμα ο ΑΟΚ Χανιά έκλεισε με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο με 22-19. Οι φιλοξενούμενοι με "αιχμή του δόρατος" τον έμπειρο Δημητριάδη (9 πόντους) προηγήθηκαν με 12-9 και στη συνέχεια με καλάθι του Γκοντόπουλου με 18-16, για να κλείσει το δεκάλεπτο υπέρ του ΑΟΚ με 22-19 με καλάθια από Κελεσίδη και Κιγμέτογλου.

ΜΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΛΑ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ πήγε τη διαφορά στους 5 πόντους, αρχικά με τον Ιωακειμίδη (24-19) και στη συνέχεια με τρίποντο του Κατράνα (29-24) και κάλαθι του Κιγμέτογλου (31-26). Με τον Γκοντόπουλο να "πληγώνει" αρκετά την άμυνα του ΑΟΚ ο Ερμής προηγήθηκε με 34-31 "τρέχοντας" ένα σερί 8-0. Με ένα μίνι-σερι 5-0 με Κελεσίδη και Κατράνα (3π.) ο ΑΟΚ προσπέρασε ξανά για να πάρει και τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+7) με "γκολ-φάουλ" του Σκαμνάκη (43-36), για να λήξει το ημίχρονο με 43-39.

aok ermis 2

ΔΕΝ "ΠΛΗΡΩΣΕ" ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Όπως συνηθίζει στα παιχνίδια του ο ΑΟΚ Χανιά δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι προηγήθηκε 45-41 δέχθηκε ένα σερί 8-0, για να προηγηθεί ο Ερμής με 49-45, έχοντας "οδηγούς" τους Γκοντόπουλο και Δημητριάδη. Με τέσσερις βολές από Κιγμέτογλου, Ιωακειμίδη και Κατράνα (2) ο ΑΟΚ ισοφάρισε σε 49-49 για να πάρει προβάδισμα με τρίποντο του Ιωακειμίδη με 54-51 και κράτησε αυτή τη διαφορά (56-53) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου αν και έπειτα από εξαιρετική άμυνα ο Ιωακειμίδης έχασε λέι απ και την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα. Στο τέλος υπήρξαν καταπληκτικές άμυνες με "στοπ" Κατράνα σε Γκοντόπουλο και Ιωακειμίδη σε Σιδέρη.

ΘΡΙΛΕΡ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Γκοντόπουλος συνέχισε το... βιολί του και με το 5ο του τρίποντο ισοφάρισε σε 58-58. Με σερί 5-0 και τρίποντο του Ζανιδάκη το σκορ έγινε 63-58, αλλά ο Ερμής με τον Γκοντόπουλο πρωταγωνιστή ισοφάρισε σε 65-65. Κάπου εκεί "μίλησε" ο Κατράνας με δύο διαδοχικά τρίποντα για το 71-68, με τον Γεωργίου ενδιάμεσα να έχει "απαντήσει" μια φορά.

Ο Γκοντόπουλος με το 6ο του τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71 και στη συνέχεια οι διαιτητές του "χάρισαν" το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε πάνω στον Ιωακειμίδη, ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές για το 72-71. Στη συνέχεια η άμυνα δε βγήκε για τον ΑΟΚ που δέχθηκε τρίποντο από τον Κοπακάκη στα 39" για το 72-74.

aok ermis 3

Στην επόμενη φάση δεν καταλογίζεται φάουλ στον Κελεσίδη αλλά ο Κιγμέτογλου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και με "γκολ-φάουλ" έκανε το 75-74 στα 25,2". Στα 10" ο Κατράνας έπαιξε τρομερή άμυνα στον Δημητριάδη με τον ένα διαιτητή να δίνει την μπάλα στον ΑΟΚ, τον άλλο στον Ερμή για να επικρατήσει η πρώτη απόφαση και να ακολουθήσει η αποβολή του Νίκου Οικονόμου.

Ο Κατράνας ευστόχησε στις βολές της τεχνικής για το 77-74. Τα νεύρα των φιλοξενούμενων έφεραν νέα τεχνική ποινή με τον Κατράνα να ευστοχεί ξανά για το 79-74 στα 8,9". Ακολούθησαν ακόμη δύο βολές από τον Ζανιδάκη (81-74), για να σφραγιστεί η μεγάλη νίκη με σερί 9-0. Ο Κατράνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους, ενώ ο Κιγμέτογλου με 19. Για τον Ερμή ο Γκοντόπουλος είχε 27 με 6 τρίποντα και ο Δημητριάδης 22.

Χανιά (Παπανικολάου): Κελεσίδης 12(1), Ιωακειμίδης 11(1), Αλεξίου 5(1), Ζανιδάκης 9(1), Κατράνας 20(4), Μηντζαρίδης 2, Κιγμέτογλου 19(1), Αδοντάκης, Σκαμνάκης 3.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Δημητριάδης 22, Σακελλαράκης 10, Γκοντόπουλος 27(6), Γεωργίου 3(1), Μιχαήλ 2, Κοπακάκης 4(1), Χάλιος 3, Κουλούρης 3(1), Σιδέρης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 44-42, 62-62, 71-77

Διαιτητές: Ραχιώτης, Καλογεράκης

ΠΕΡΑ (Γκαναβίας): Βαρδάλος 11(3), Δρόσος 3(1), Βλάχος 4(1), Ζακυνθινός 16(1), Τσολάκης 16(2), Πεφάνης, Κεφαλάς 4, Μαντάς, Βαρσαμούλης 9, Καβαλαράκης 8.

Ζωγράφου (Μάνος): Μπαλαμότης, Δήμου 12(1), Ζαρμακούπης 19, Δρίβας 3(1), Αμβαζής 14(1), Κανελλόπουλος 10(1), Πιτούλης 4, Κριζέας 3(1), Μπένος 12.

Δεκάλεπτα: 15-12, 38-38, 48-60, 71-74

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Ξυλάς

Άρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Πανταζής 15, Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης, Παγώνης, Παρδακάς 17, Χαρατσής, Γκιζογιάννης 13(1), Ντέντα, Τριαντάφυλλου 10, Ανέστης 16(1).

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος, Παπακώστας, Λίτσο 16(2), Παπαδημητρίου 10, Τύρλας 15(1), Παπουτσής 5(1), Κορομηλιάς 2, Πεζός, Σταμέλος 3, Μητσάκης 5(1), Σβαρνάς 2.