Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020

Ασταμάτητοι οι Γόμφοι (Γ4 Εθνική)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Γόμφοι πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κερδίζοντας τον ΓΣ Αλμυρού με 79-75. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του έληξε 63-63 και πήγε στην παράταση όπου μετά από συγκλονιστική μάχη οι Γόμφοι επικράτησαν με 79-75. Ο αιώνιος έφηβος Ντόρης Πανάρας οργίασε για μία ακόμη φορά σημειώνοντας 24 πόντους με πέντε τρίποντα ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα Κουρέπης (14 π.) και Νίκας (13 π.). Ιστορία έγραψε ο Σπάρτακος σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με τη νίκη του με 83-78 απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας καθώς αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο του στις Εθνικές Κατηγορίες. Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικρατώντας εκτός έδρας του Λέοντα Μεσολογγίου με 82-64 ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου, αγωνιζόμενος με πολλά προβλήματα και σημαντικές απουσίες, ηττήθηκε μέσα στον Αμπελώνα από τον τοπικό Γυμναστικό με 66-52.SPORTSOFFICERS - Mαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγ. του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής:

Σπάρτακος Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας 83-78

ΓΣ Αμπελώνα-Ολυμπιακός Βόλου 66-52

Αναγέννηση Λαμίας-Τιτάνες Παλαμά (αναβ.)

Διαιτητές: Ζαχαρής-Καρακώστας

ΓΣ Γόμφοι (Αλεξίου): Καγιαμανιδης 6, Πανάρας 23(3), Μαρτζελης 7(1) , Νίκας 12(1), Οικονόμου 1, Τσιτσάνης 2, Ευαγγελακοπουλος, Λιασκος, Αργυρός 7(2), Ψυρρας 6(1), Κουρεπης 14.

ΓΣ Αλμυρού (Νάνης): Κοντοσταθης 9(2), Μυλωνάς, Μαμουρας 2, Παπούλιας 7(1), Γιωτοπουλος 9(1), Νακος, Τσάβες 3, Χασιωτης 4, Χαρχαρης 5, Γωγουλας, πολίτης 18(3), Βαλαμουντης 9 (1).

ΛΕΩΝ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 64-82

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-43, 52-59, 64-82

Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη

Αμφίρροπος αγώνας στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (21-19 ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο 10΄, 43-41 μπροστά και στο ημίχρονο), όμως οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους και με επιμέρους 39-23 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

26 πόντοι για τον τρομερό Σίμο Ιωακειμίδη, 22 για τον εξίσου σημαντικό Δημήτρη Μάντζιο και 13 από τους Βασίλη Κολότσιο και Χρήστο Καννή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν σε κέφια τον Γεωργούλα όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ (21-19 στο 10΄). Έτσι κύλισε και η δεύτερη περίοδος, με τους παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη να προσπαθούν να βρουν ρυθμό επιθετικά και σε ένα σημείο να το καταφέρνουν, όμως ήταν κακοί στην άμυνα. Παρόλα αυτά διατηρούσαν αυτό το +2 (43-41 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτες έχουν μεγαλύτερο βάθος και ποιότητα στο ρόστερ τους και αυτό άρχισε σιγά σιγά να φαίνεται στο παρκέ του ΔΑΚ Μεσολογγίου. Η άμυνα έσφιξε με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να δέχεται μόλις 11 πόντους, ο Μάντζιος άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο επιδραστικός παίρνοντας πολλές επιθέσεις και το δεκάλεπτο τελείωσε με 59-52 υπέρ του ΑΓΣ Ιωαννίνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αντωνίου ήταν πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι περιορίζοντας τον Γεωργούλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, ο Ιωακειμίδης συνέχιζε να "πυροβολεί", ο  Μάντζιος έδειξε ότι αρχίζει να βάζει και το τρίποντο στο ρεπερτόριό του και το παιχνίδι τελείωσε αφού ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε κλειδώσει με την εξαιρετική του άμυνα τους γηπεδούχους. Τελικό σκορ 82-64 με τους Γιαννιώτες να στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής απέναντι στους Γόμφους.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Γεωργούλας 15(2), Τσαπατόρης 11(3), Παπαθανασόπουλος 2, Ξηρός 11(1), Σταμούλης Χ. 2, Σταμούλης Γ. 9(1), Λειβαδάς 14(3), Πάσσιος, Ζαρζάνης, Δρόσος, Βλάχος., Ντάλας.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Γιάτσιος): Γιωτάκης, Σιδηρόπουλος, Νταβουλτζόπουλος 8, Κολότσιος 13(3), Καννής 13, Αντωνίου, Ιωακειμίδης 26(3), Αποστολίδης, Μαντζιός 22(2), Στύλος, Φίλιος, Παππάς.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 83-78

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 49-41, 67-62, 83-78

Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηκώστας

Η ομάδα του Τάκη Παππά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές δύο Ντίνους, τους Σταυρόπουλο και Λαμπρόπουλο που σημείωσαν από 16 πόντους, με τον Παναγιώτη Δήμο να έχει 12 και να πετυχαίνει το μεγαλύτερο καλάθι της αναμέτρησης, το clutch τρίποντο που έκανε το 83-78 μόλις 18΄΄΄ πριν το τέλος. Διψήφιος και ο Παναγιώτης Θώδης με 10. Καλλιάρης με 18 και Γεωργαντζάς με 16 οι κορυφαίοι των Θεσσαλών, με τους Αντωνίου και Αργύρη να προσθέτουν από 14 και 13 αντίστοιχα.

Ο coach Παππάς είχε στη βασική του πεντάδα το νεανικό δίδυμο των Δήμου-Πρεμέτη στο "1" και "2", τον Σταυρόπουλο στο "3" και ψηλούς τους Θώδη και Λαμπρόπουλο, δύο αθλητές που μπορούν να καλύψουν με την ίδια άνεση τόσο το "4" όσο και το "5". Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στην αρχή του παιχνιδιού καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με 7-0. Λίγο αργότερα με τον Σταυρόπουλο να μετρά 2/2 τρίποντα, έχτισαν ένα +9 (15-6). Οι παίκτες του Κρουμμύδα άρχισαν να πλησιάζουν και με επιμέρους 11-2 ισοφάρισαν σε 17-17. Η είσοδος του Ζαμπέτη στο παρκέ έδωσε διαφορετική πνοή στον Σπάρτακο που έδειχνε να έχει κολλήσει (23-19). Η Αναγέννηση με τους Αργύρη και Νότο κατάφερε να φέρει και πάλι το σκορ σε απόλυτη ισορροπία (24-24 στο 10΄).

Run and gun ήταν ο ρυθμός του αγώνα στη δεύτερη περίοδο με τον Σπάρτακο να αρχίζει να ελέγχει όμως το παιχνίδι, με τον Μπαζάκα να είναι καθοριστικός επιθετικά και τον Σταυρόπουλο  να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του σε εκείνο το σημείο του αγώνα δείχνοντας τις αρετές του και ως δημιουργός και όχι μόνο ως εκτελεστής. Στο 17΄ οι παίκτες του Παππά με επιμέρους 21-10 κυριάρχησαν έχοντας διψήφιο προβάδισμα (45-34). Οι Θεσσαλοί δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με 49-41 υπέρ του Σπάρτακου.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας απέδειξε γιατί λογίζεται ως μία ομάδα που δεν παρατά ποτέ τα παιχνίδια. Με επιμέρους 7-2 το 49-41 έγινε 51-48. Θώδης και Σταυρόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο +7 (55-48), με τον Λαμπρόπουλο λίγο αργότερα να διατηρεί τον Σπάρτακο σε μία απόσταση ασφαλείας (65-57). Ο Καλλιάρας έκανε όλη τη "βρώμικη" δουλειά στις δύο ρακέτες, το βαρύ χαρτί της ομάδας, Γεωργαντζάς οργάνωνε το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με 67-62, μετά από 5-2 επιμέρους των φιλοξενούμενων.

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την Αναγέννηση, η οποία με πρωταγωνιστή τον Αντωνίου κατάφερε να προηγηθεί με βραχεία κεφαλή (73-72) στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Καλλιάρας συνέχιζε να προβληματίζει τους γηπεδούχους με τα επιθετικά ριμπάουντ που κατέβαζε με το σκορ να είναι 78-78 μόλις 1΄ 16΄΄ πριν το φινάλε. Το σενάριο της παράτασης άρχιζε να φαντάζει εφικτό, όμως οι παίκτες του Τάκη Παππά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά με τον Λαμπρόπουλο να πετυχαίνει ένα αυτοκρατορικό lay up ανέκτησαν τα ηνία με 80-78, για να έρθει ο Δήμος με σουτ τριών πόντων να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του (83-78) μόλις 18΄΄ πριν πέσει η αυλαία. Πολλά credits οφείλει όμως να πιστωθεί ο Σταυρόπουλος στη συγκεκριμένη φάση καθώς προτίμησε την πάσα στον συμπαίκτη του, τραβώντας πάνω του τον παίκτη της Καρδίτσας και αφήνοντας στο Δήμο όλο το χρόνο να εκτελέσει με άνεση αφού δεν είχε αντίπαλο να τον μαρκάρει.

Τελικό σκορ 83-78 με τον Σπάρτακο να κάνει ιδανική πρεμιέρα στη Γ΄ Εθνική και πλέον να στρέφει την προσοχή του στο εξ΄ αναβολής ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης, στην Πρέβεζα, απέναντι στο Καναλάκι.

Σπάρτακος Ιωαννίνων (Παππάς): Ζαμπέτης 8, Βαράκας, Μπαζάκας 7, Δήμος 12, Πρεμέτης 8, Σταυρόπουλος 16, Κύρκος, Πανταζής 2, Μάντζιος 4, Θώδης 10, Λαμπρόπουλος 16, Τζίμας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Παπανδρέας, Ψυχογιός 9, Μπέφας, Γεωργαντζάς 16, Σαββόγλου, Τουφεξής, Αργύρης 13, Αντωνίου 14, Καλλιάρας 18, Κακκαβάς, Νότος 8.

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 66-52

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 40-25, 55-36, 66-52

Διαιτητές: Κάννης-Διαμαντής

ΓΣ Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 13(2), Χαιρετίδης 8, Κονδυλόπουλος 6, Κοτσώνας 6, Κυριακόπουλος 5, Αποστολάκης 6, Αναγνωστόπουλος 8, Σπυρόπουλος 12(2), Πασχάλης 2, Παλάσκας, Καραγιάννης, Γερονάτσος.

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Ιλτσογλου 16, Τσιακλάγκαλος 10(1), Καραμήτσος 6(2), Ευαγγελινός 14(2), Σταθούρος 4, Μούμογλου 2, Σιμάκης, Παρασκευάς.