Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

Φιλόξενοι… οικοδεσπότες στην Α2

Η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Α2 ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι κέρδισαν στους τέσσερις από τους έξι αγώνες ενώ μόνο το Ψυχικό και το Λαύριο αποδείχθηκαν… αφιλόξενοι οικοδεσπότες. Από εκεί και πέρα, ο Φίλιππος Βέροιας, ο Ηλυσιακός, ο Αρκαδικός και ο Ηρακλής μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη νέα σεζόν.

Στη Λευκάδα και στην αναμέτρηση που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της πρεμιέρας, ο Αρκαδικός πήρε σπουδαίο διπλό επί της Δόξας (73-72), χάρη σε δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Γιώργου Κοψαύτη, 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδηνα μην καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμα που απέκτησε στο τρίτο δεκάλεπτο (55-51).
“Απόδραση” από την Κρήτη για τον Φίλιππο Βέροιας ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του ΟΦΗ με 70-67. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε “θρίλερ” και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-54 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Κρητικοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 13-4 ισοφάρισαν σε 67-67 στα 27 δευτερόλεπτα. Εντέλει, ο Γκιουλέκας με δύο βολές έγραψε το 69-67 στα 7 δευτερόλεπτα πριν το λάθος του Ραζή και η μία βολή του Τραϊανού διαμορφώσουν το τελικό σκορ.
Πρεμιέρα με νίκη και για τον Ηρακλή ο οποίος “λύγισε” εκτός έδρας την Λιβαδειά με 79-71. Οι Θεσσαλονικείςέχαναν με 39-28 στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους. Με επιμέρους σκορ 28-15 ο “Γηραιός” ανέτρεψε την κατάσταση, πέρασε μπροστά με 56-54 στο 30’ και στη συνέχεια εδραίωσε την κυριαρχία του στο παρκέ (71-60 στο 36’) φτάνοντας στο ροζ φύλλο.
Με τον Άρη Κορωνίδη να πετυχαίνει πέντε τρίποντα την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” το Ψυχικό κέρδισε εντός έδρας το Παγκράτι με 89-81. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε την πρωτοπορία στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα και ακόμα και όταν απειλήθηκε από το Παγκράτι (66-62 υπέρ της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου στο 30’) βρήκε τις λύσεις και με καταιγισμό τριπόντων (συνολικά ευστόχησε σε 12 τρίποντα) πήρε τη νίκη.
Το Λαύριο επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα και με “όπλο” την πιεστική άμυνα επιβλήθηκε εντός έδρας του Εθνικού με 67-58. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισαν με το σκορ στο υπέρ τους 19-5 και ακολούθως έμειναν σε θέση… οδηγού μέχρι το φινάλε.
Ο Ηλυσιακός πανηγύρισε το διπλό με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά (89-87) και τον νίκησε για δεύτερη φορά φέτος, καθώς είχε προηγηθεί η “μονομαχία” μεταξύ των δύο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας. Το συγκρότημα του Κώστα Σορώτου απέκτησε διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-38) και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν, διατήρησε το καθαρό του μυαλό και ξεκίνησε θετικά τη σεζόν.
Ψυχικό – Παγκράτι 89-81
Διαιτητές: Σκούτας – Παπαθανασίου – Καλογερόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 29-22, 48-43, 62-66, 89-81.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 12 (2 τρίπ., 8 ασ.), Αχής Ντ. 9 (1), Περσίδης 3 (1), Παπανικολάου 17 (1), Δημάκος 10 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 11, Κορωνίδης 16 (5), Ναούμης 2, Λάτοβιτς 3 (1), Ματζιώρης 6 (10 ριμπ.).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 13 (2), Δέδες 9 (2), Παππάς 4, Ψαρόπουλος 7 (1), Παπαντωνάκος 7 (1), Ράπτης 18 (10 ριμπ.), Κουτρούλιας 9, Ντιαλό, Χατζηνικόλας 12 (2), Καραΐνδρος.
Δόξα Λευκάδας – Αρκαδικός 72-73
Διαιτητές: Πουρσανίδης .Γ – Ταρενίδης Στ. – Τζίμα
Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-34, 55-51, 72-73.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 7, Μάρτζος, Χίμπερτ 3 (1), Μουρατίδης 8 (1), Αποστολίδης 26 (6), Καραδολάμης 2,  Συμεωνίδης 7, Αναγνωστόπουλος 2, Σκλάβος 17 (2), Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 20, Νοέας 13 (2), Κωνσταντινού 2, Καρύδας 15 (2), Κοψαύτης 12 (2), Χατζής 5 (1), Αναστασάκης 2, Θανόπουλος, Μάλλιος, Καλλινικίδης 4, Εζόμο, Σταματόπουλος.
Λιβαδειά – Ηρακλής 71-79
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μπίκας – Καραβίτης
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-28, 54-56, 71-79
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Σπίγκος, Βουκαντίνοφ 10, Ιωακειμίδης 10, Τερματζίδης 6 (1), Σταμάτης, Βεσκούκης 10, Ματζιώρης, Μαράντος 2, Σταύρου 8, Γιανναλέτσος 10, Δημητριάδης 15 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Μιχάλογλου 6, Ονάσογλου 13 (3/4τρ.), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 17 (2), Αράπης, Καραγκιολίδης 11, Κοθράς 10, Μήτσιαλος, Αποστολίδης 2, Δέσπος 20.
ΟΦΗ – Φίλιππος Βέροιας 67-70
Διαιτητές: Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 31-29, 47-49, 67-70
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγιώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.
Λαύριο – Εθνικός 67-58
Διαιτητές: Καλδίρης – Τσώνος Β. – Διμπινούδης
Τα δεκάλεπτα: 19-5, 26-19, 46-37, 67-58
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς, Μπρόζος 9 (1), Χασάπης,  Τσίρος 4, Μουρίκης, Σακελλαρίου 24 (3), Γιαννακόπουλος 13 (1), Κεσκινίδης,  Περράκης 15 (1), Παγώνης, Ψωμαδέρης, Μπένος 2.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουστένης): Παπαδιονυσίου 2, Μούκας, Καρυπίδης 2, Κουκάς 1, Τσιότρας 7 (1), Ζούμπος 9 (1), Γκιζόγιαννης 10, Μαχαίρας 7, Βαβάτσικος 16 (3), Αναγνωστόπουλος , Ψυλέας 4.
Ερμής Λαγκαδά – Ηλυσιακός 87-89
Διαιτητές: Μπήτης – Ξενικάκης – Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-48, 61-63, 87-89
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Καϊκλής, Ακεψιμαϊδης 13 (3), Βουτσίτσεβιτς 19 (1), Παρίτσης 2, Μπένας 12 (11 ριμπ.), Σιώπης 7, Καλογιαννίδης 11, Μανούσος 23 (11 ριμπ.), Πλικούδης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τζιβελέκας 11, Δρόσος, Ζώρζος 3 (1), Φακοπουλίδης, Καρτέρης 8 (2), Νικολόπουλος 10 (2), Περδικάκης 13, Βλάχος 7 (2), Κακλαμανάκης 8, Τσιώκος 22 (9/9 δίποντα, 6 ριμπ.), Αναγνωστάκης 7.
Η Βαθμολογία (Σε 1 αγώνα): Λαύριο 2, Ψυχικό 2, Ηρακλής 2, Φίλιππος Βέροιας 2, Ηλυσιακός 2, Αρκαδικός 2, Δόξα Λευκάδας 1, Ερμής Λαγκαδά 1, ΟΦΗ 1, Λιβαδειά 1, Παγκράτι 1, Εθνικός 1, Αετός, Καβάλα.
Επόμενη αγωνιστική (2η, 18/10): Ηλυσιακός – ΟΦΗ, Καβάλα – Ερμής Λαγκαδά, Εθνικός – Αετός, Αρκαδικός – Λαύριο, Ηρακλής – Δόξα Λευκάδας, Παγκράτι – Λιβαδειά, Φίλιππος Βέροιας – Ψυχικό.