Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2014

Αποτελέσματα Ά Εσκανα 1η Αγωνιστική. Μπαμ στο Σαλπέας, Πράσινο το ντέρμπι. Σχόλια και αναλύσεις των αγώνων.

Η πρώτη αγωνιστική ολοκληρώθηκε και οι εκπλήξεις έκαναν την εμφάνιση τους. Ξεχώρισαν με τις σημερινές τους νίκες η ΑΕ Καλλιθέας και ο Μίλωνας. Διαβάστε αναλυτικότερα τα σκόρ και τους πόντους καθώς και σχόλια για τα ματς. SPORTSOFFICERS TEAM

ΑΛΦΑ ΑΛΙΜΟΥ - Α.Ο.Π.ΦΑΛΗΡΟ 82-95

Αναλυτικότερα οι πόντοι καθώς και οι σκόρερς.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ –ΑΟΝΑ 82-89(76-76)(44-38)

Διαιτητές: Τεφτίκης Κ.,Καλαϊτζάκης
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Παπατρέχας Καμπέρης , Δρακόπουλος 17 (1), Οικονόμου 26 , Σαράντης 9(3), Βήχος 18(6) , Πεζιρκιανίδης , Κόλιας , Τσελέκος , Μαρκουίζος , Πεταλάς 12, Τσουκάτος
ΑΟΝΑ(Τριαντάφυλλος, Χαρεράς) : Κουνένης 12(2) , Παπαδόπουλος , Μανίκας 24(6), Καλογερόπουλος 14(2), Παρασκευόπουλος 5(1), Παπαϊωσήφ 11, Παπαδημητράκης 2, Γουλανδρής , Ζαφειρόπουλος 4, Μανίκας 2, Τσεπαπαδάκης 4(1), Γκαβασιάδης 11 (2)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ –ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 67-71(32-28)

Διαιτητές: Γρίβα Κονταράτος
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης) : Οικονόμουν 12(3) , Παλτόγλου 11(1) , Χαραλαμπίδης 15(2) , Ευαγγελίτσης 16, Καλλής Βαμβακάρης 2 Στουραίτης , Καλαμαράς 3(1) , Βούτας 1 , Δελέγκος 7(1)
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρμένης , Γραμματικός) Τσελεπίδης 2 Τσιπίδης 12(2) , Σίνος 17(3), Αριστοτέλους 4(1), Μαραγκόπουλος 21(2), Λαζαρίδης 5(1), Χιώλος 1, Νοίδης 2, Ζούρντα 2, Κατζηλιέρης , Χιώνης , Καρτρουλιώτης 5(1)

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ –ΠΕΡΑ 79-73( 39-35)

Διαιτητές : Παυλόπουλος , ΚαλογερόπουλοςΕλ.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δρουμπούκης , Τσαπάκης): Αλτσαντζής , Φωτόπουλος 21(1) , Κανέλλης 8(1) Ραλλάτος 7 , Σουρλής 11(2), Γαλίτης , Κόλλιας 14 , Σκιαθίτης 3(1) , Πολυχρονόπουλος 15(3)
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας): Βαρδάλος 7(2) Καλούδης 12(3), Μπίρμπας 15(2) , Λαζόπουλος 6(1) , Βελισσαράκος , Παπαθανασόπουλος 13, Αλεξανδράκης , Αναγνώστου , Τάγαρης 20(1)

ΜΙΛΩΝΑΣ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 74-70(36-36)

Διιατητές: Θεοδωρόπουλος , Γιακείμη
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος) Ρουσσόπουλος 20(3), Κρασσάς 5(1), Μπίκας 8(1), Βαρυπάης 5 , Σίννης 17(2) , Μούστα 2 , Παπαζαφειρόπουλος 4, Σουληνάρης 5, Παππάς , Παπανικολόπουλος 8(2)
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης , Τσεμπέρης) : Καπώνης 9(2) , Κονδύλης 5 Γεώργαρος 15(2), Σίμος 2, Κοκκαλιάς 5, Αθηνιώτης 4, Παπαργυρόπουλος 23(2), Βαρδαβάς 7, Πιεβαλίτσα , Πεφάνης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 61-73(40-43)

Διαιτητές: Τσαρούχα , Μουρμούρης
ΕΣΠΕΡΟΣ (Κωνσταντινίδης , Γραμματικός); Αγγελόπουλος 5, Ντόσκορης 5(1) , Χατζηκίδης 21(3), Καρελλάς , Μπαμπούνης , Σπανός , Τράγος 5, Παναγόπουλος 5(1) , Χαρούνι , Παντελής 3, Λουκάκης 10, Γραμματικός 7
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Μάντζαρης , Λιτόπουλος): Βλαχάκης 19(3) , Ασημακόπουλος 8, Ξύδας 15(2), Λοϊζίδης 6(2), Σκαμνάκης 9 , Μπναχός 3(1) , Καψής , Παπαπέτρος 5(1) , Μαρούγκας 8

ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ 60-70(39-36)

Διαιτητές Καλογερόπουλος Φ , Μανουσόπουλος
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Τσακίρης Ράμμος) Τουμπανιάρης 6, Κοντόπουλος 9(3), Μπαλτσαβιάς 19(4), Παζαράς 5, Ζάχαρης 4, Παπαγιαννακόπουλος 6, Πανάγος 9(1) , Μουρίκης 2 , Κατσαρέλιας
ΕΝ. ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ (Πετρουγάκης , Φαραώ) : Ραζής Μ. 6 Πλατής 21 , Γρηγοράκος 15(3), Ζερβός 5(1) , Ξυνογαλάς 8 Ραζής Β.2 , Καπέτσης 10, Παπαδημητρακόπουλος 2, Γκιουρτζίδης

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ –Π. ΦΑΛΗΡΟ 82-95(42-55)

Διαιτητές : Σκούτας , Ξοχάκης
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου) : Τσιριγωτάκης 30(6), Σταυρόπουλος , Θεοφιλάκος 7 , Καυκής 5 , Παπουλίδης 31 , Μοδάκης 6 , Πορτελάνος , Κανταράκιας , Κωνσταντίνου 3, Πιτόγλου
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γαζής): Σωτηρόπουλος , Τσαγγαρούλης 1, Αλεξανδρόπουλος , Γεωργιάδης 2, Τσορμπατζίογλου 28(5), Αναστόπουλος 7(2) , Αθανασούλας 21, Παγίδας 4, Μπόθος 15(1) , Τσιφτσής 17 , Ζέρβας

Αναλύσεις αγώνων.

ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ - ΤΡΑΧΩΝΕΣ 60-70

Οι Τράχωνες πήραν μία ψυχωτική νίκη απέναντι στην Νέα Πέραμο με τη διαφορά στο σκορ να μη σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα εύκολο βράδυ. Οι 19 πόντοι του Μπαλτσαβιά για τους γηπεδούχους, δεν ήταν αρκετοί για να κοντράρουν την αποτελεσματικότητα των Πλατή και Γρηγοράκου οι οποίοι ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ - Α.Ε.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 67-71

Σε ένα ματς όπου στην αρχή έδειχνε ότι θα ήταν εύκολο για την ομάδα του Πορφύρα, το σκηνικό στα τελευταία λεπτά άλλαξε. Παρόλο που καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα υπήρχε μια σχετική διαφορά 4-6 πόντων για τους Πορφυριώτες, μετά από ένα μεγάλο come back της ομάδας της Καλλιθέας, το παιχνίδι ένα λεπτό πριν το τέλος ήταν ισόπαλο. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Σίνο και ένα κλέψιμο στην επόμενη επίθεση του Πορφύρα από τον Μαραγκόπουλο, έδωσαν τη νίκη στους Καλλιθεώτες.

Από την αρχή του ματς ο Μίλωνας έδειξε τις διαθέσεις του. Μπροστά στο σκορ με διαφορά μέχρι και 10 πόντοις. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και το παιχνίδι ήρθε σχεδόν στα ίσια του. Με περίσσια ψυχραιμία των παικτών του coach Τσιτσόπουλου, τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, πήγε στα χέρια των Νεο Σμυρνιωτών.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - Α.Ο.Ν.Α 82-89

Τα 14 τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του ΑΟΝΑ, έκριναν αυτή την αναμέτρηση. Όσο και αν πάλεψαν ο Οικονόμου με 26 πόντους και ο Βήχος με 18 (αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο), δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την ευστοχία των παικτών της Αργυρούπολης. Τα 6 τρίποντα που σημείωσε ο Μανίκας είναι αξιοσημείωτα. Το ματς ολοκληρώθηκε μετά από μια παράταση.

Στο παιχνίδι της Νίκαιας το ματς ξέφυγε κάπου στο δεύτερο δεκάλεπτο υπέρ των γηπεδούχων ακόμα και με 14 πόντους. Το ημίχρονο όμως έφερε τις ομάδες αρκετά κοντά και το τρίτο δεκάλεπτο έίχε το Πέρα σε απόσταση αναπνοής. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Άρης κατάφερε και ξέφυγε με μια μικρή απόσταση ασφαλείας, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Φωτόπουλος για τους γηπεδούχους και Τάγαρης για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 61-73

Μια μίνι έκπληξη έλαβε χώρα στην Καλλιθέα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στα ματς του κυπέλλου. Απόλυτα δίκαιη η νίκη των Πειραιωτών, όπου με τον εκπληκτικό Βλαχάκη, κατάφεραν και πήραν το αποτέλεσμα που επιθυμούσαν. Οι Καλλιθεώτες από την άλλη έμειναν στις καλές εμφανίσεις του κυπέλλου και συνεχίζουν τη σκληρή δουλειά για ένα καλύτερο μέλλον. Ποιότητα υπάρχει απ' ότι φάνηκε και στο κύπελλο.

ΑΛΦΑ ΑΛΙΜΟΥ - Α.Ο.Π.ΦΑΛΗΡΟ 82-95

Τσιριγωτάκης και Παππουλίδης έβαλαν 61 πόντους αλλά η ομάδα τους δεν κέρδισε. Τσορμπατσίογλου με 28 και Τσιφτσής με 17 πόντους, τράβηξαν το σκορ για τους Φαληριώτες οι οποίοι εν τέλη, έβαλαν πιο πολλούς από όσους δέχτηκαν και πήραν το ματς.