Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015

Ώρα παραμονής για Αετό, πλησιάζει τους πρώτους η Ελευθερία.

Μετά από μία εβδομάδα όπου κυριάρχησε το final 4 του κυπέλλου Εσκανα σε άντρες και γυναίκες, το συγκλονιστικό πρωτάθλημα της Β Εσκανα είναι και πάλι κοντά μας με το ενδιαφέρον να παραμένει σε υψηλά στάνταρ και οι SPORTSOFFICERS να είναι και πάλι εδώ για να σας δώσουν την εικόνα από όλα τα ματσακια. Μείνετε συντονισμένοι. Το βράδυ είναι μεγάλο!

Διαιτητές : Φασόλης, Φλώρος
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής) :Τσάβαλος 9, Θωμόπουλος 1, Ελμάσογλου Καλούδης 3(1) Κυριακόπουλος 15, Παπαματθαίου 7, Αλεξιάς 1 Σίνας 2, Σφυρής 8

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Σιγλέτος):  Δογρανλής 2, Λινάρδος , Σαραντίδης 2, Φουντής 7 , Βήχος 4, Κοθράς 4, Δαλμυράς 11(1) , Κοντούζογλου 6 , Χατζόβουλος , Θωμάς 17(1) , Κλιγκόπουλος 2

Μπορεί το ματς να το ήθελε πάση θυσία η ομάδα της Βουλιαγμένης, αυτοί που μπήκαν όμως με τα μπούνια στον αγωνιστικό χώρο, ήταν οι βυσσινί. Σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο και από τις δύο ομάδες, οι Κορυδαλλιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή και αυτό ενώ αρχικά άγγιξε τους 10 πόντους, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η αίσθηση της σίγουρης νίκης των φιλοξενούμενων τους έβαλε λίγο νωχελικούς στο παρκέ, με αποτέλεσμα η ομάδα με τις μπλε φανέλες να μειώσει σιγά σιγά τη διαφορά και κάπου στο 35 να κάνει ένα εκρηκτικό ξέσπασμα με αιχμή του δόρατος τον Κυριακόπουλο και να πλησιάζει τη διαφορά στους πέντε πόντους. Σοβαρό πρόσωπο και κρύο αίμα από τους Δαλμυρά και Θωμά και με ορθές επιλογές η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, με την Προοδευτική να φεύγει από τη Βάρη με μία νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει για κάτι παραπάνω. MVP του αγώνα ο νεαρός Ζήσης Θωμάς των νικητών, ο οποίος πήρα τα σκήπτρα από τον συνήθη ύποπτο και εορτάζοντα σήμερα Κώστα Δαλμυρά.  Ο Σταύρος Κυριακόπουλος ξεχώρισε για ακόμα μία φορά από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν μαζική συνεισφορά την ώρα της ανάκαμψης, δίχως όμως να ήταν αρκετό.

Ε.Α. ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  46-61

Δεκάλεπτα: 24-13 , 34-31 , 38-50 , 46-61
Διαιτητές: Μητρόπουλος – Μανουσόπουλος
Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ ( Αράπης ) : Κογιώνης 5 , Σκοπελίτης 7 , Μπάγιας 2, Ντώνη 8(2) , Ιωαννίδης , Σαρδέλης 8(1) , Παναγιωτόπουλος 2, Αρμανίδης 8(1) , Καραμάνης , Βούζης , Ρεπάνης 6 , Σταματόπουλος .

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ .ΜΟΣΧΑΤΟΥ ( Τσαραπατσάνης - Παπαναστασίου ) : Ζαρκαδούλας 6(2) , Γιαννόπουλος  6(2), Παυλιάς 8(2), Δέλλιος 11(2), Πέττας19(1),  Κουμάρ-Σιβαράμ 2 , Τζαφέρης 7(1) , Μαυρίδης,  Πέτσης 2 , Νικολάου , Παπακωνσταντίνου ..

Ότι κατάφερε η Νίκαια μέσα σε ένα δεκάλεπτο δεν το κατάφερε σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα. 24 πόντους ενεργητικό είχε η ομάδα της Νίκαιας στο πρώτο δεκάλεπτο, και η συνέχεια ήταν απλά απογοητευτική. Ή μήπως η ομάδα του Μοσχάτου έσφιξε την άμυνά της με τέτοιο τρόπο ώστε να μείνουν άσφαιροι οι Νικαιώτες; Ότι και να διαλέξουμε από τα δύο, στο ημίχρονο το προβάδισμα μπορεί να ήταν οριακά υπέρ των γηπεδούχων, ένα σερί  4-20 που πραγματοποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους άστοχους αθλητές του coach Αράπη, ώστε να επανέλθουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς την ίδια ώρα η Ελευθερία με πολύ όμορφο και ομαδικό μπάσκετ, άνοιγε τη διαφορά και έχοντας μία μικρή απόσταση ασφαλείας οδηγούσε το παιχνίδι προς τη λήξη του. Πέττας, Παυλιάς και ο ηρωικός Δέλλιος λόγω μικροτραυματισμού, έκαναν για πολύ λίγο σε σχέση με τους υπόλοιπους τη διαφορά και χάρισαν στους Μοσχατιώτες μία μεγάλη νίκη, που τους επιτρέπει να ελπίζουν στη συνέχεια για την επάνοδό τους στην Ά Εσκανα. Από πλευράς Νίκαιας, οι περισσότεροι κινήθηκαν σε μέτριες έως κακές αποδόσεις, με τη συνέχεια να έχει ως στόχο την επίτευξη δύο ή τριών νικών στα εναπομείναντα ματς, για να κλειδωθεί το θέμα παραμονή.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ – ΚΑΣΤΕΛΛΑ 71-59(41-39)

Διαιτητές : Γαρίνη Τεφτίκης Σ.
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κουρής , Φωτεινός): Δημητρίου , Παρίσος 9(3), Σκουλούδης 12(1) , Μπουρούσης 5 Κακαβάς 1 , Πετρακάκης 16 , Μήτσου 5(1), Παπαδάτος , Ευστρατίου 8(2), Ισχυρόπουλος , Δαγτζής 15(3)

ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου Δολιανίδης): Γεροδήμος 17(2), Γιαμπάνης 3, Παπαδόππουλος Σ. 6Ρήγος 8, Λέσι Λ. 6(2), Λέσι Α. 12(2), Μουλαράϊ 7(1)

Στη Γλυφάδα η μαχητική Καστέλλα για τρία δεκάλεπτα ήταν μέσα στο ματς και πάλευε με όλες τις δυνάμεις της, απέναντι σε μια Ευρυάλη η οποία προσπαθούσε με επιθετικά ξεσπάματα να κρατηθεί μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση και έλλειψη καθαρού μυαλού από πλευράς Καστέλλας έδωσαν στους Γλυφαδιώτες κάτι να  εκμεταλλευτούν και με το Γιώργο Πετρακάκη σε παίκτη - κλειδί της βραδιάς, κατάφεραν και πήραν μια σημαντική νίκη. Νευρικό 1ο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και με τους Γεροδήμο - Παπαδόπουλο Σ. να κερδίζουν την ''κόντρα απέναντι σε Σκουλούδη - Δαγτζή έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην Καστέλλα (17-20). Στο 2ο δεκάλεπτο επικράτησε ο ''καταιγισμός'' τριπόντων από πλευράς Ευρυάλης η οποία με πολύ καλό ποσοστό 6/10 απέκτησε ένα σοβαρό προβάδισμα το οποίο όμως ροκανίστηκε αμέσως χάρη στους Ρήγο - Λέσι Α. κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο με την διαφορά στον πόντο υπέρ των γηπεδούχων (41-39). Η επιθετική δυστοκία και η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των αθλητών της Γλυφάδας έδωσαν τη δυνατότητα στην Καστέλλα να κάνει ένα μίνι come back με τον Γεροδήμο να την κρατάει κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του 3ου δεκάλεπτου (53-50). Μέχρι εκεί  όμως κράτησαν οι δυνάμεις της Καστέλλας και σε συνδυασμό με την αγωνιστική επάνοδο των Πετρακάκη - Δαγτζή - Ευστρατίου, η ομάδα του Μιχάλη Κουρή με ένα σερί 18-9 πήρε ένα σημαντικό ροζ φύλο αγώνα που την κρατά στην πρώτη τριάδα.

Μvp της βραδιάς ο Γιώργος Πετρακάκης ο οποίος ήταν ο κρυφός ''άσσος'' στο μανίκι για τους ''πράσινους'' και ακολούθησαν οι Δαγτζής - Σκουλούδης. Από πλευράς ηττημένων οι Γεροδήμος και Λέσι Α. έδωσαν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ  67-60(27-26)

Διαιτητές :Τσάτσης Δελαγραμμάτικας
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος Χαλκιαδάκης ): Ευσταθίου 26(3) , Πιστιόλης 13, Μπουζιάνης , Κελάδης 2 , Μπακάλης 7(1) , Στάμος 6 , Καραϊσκάκης 7 , Σαμοϊλης 4, Βασδέκης 2
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Λιτόπουλος , μάνζταρης): Προσελέντης 16(2) , Δασκαλούδης 14,
Αβραμίδης 1, Κουλουριώτης 2, Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 17(2) , Παρασκευόπουλος 8, Κόμπουλης 2, Παπαγιάννης Μ. , Προύζος

Ήταν ένα κανονικό Ντέρμπι, αλλά οι Καλλιθεώτες στα τελευταία λεπτά, έδειξαν ότι το ήθελαν πιο πολύ και το πήραν. Το 27-26 του ημιχρόνου μόνο τυχαίο δεν ήταν. Πόντο πόντο πήγε όλο το ματς, με το ζουμί του αγώνα να ξεκινά στα τελευταία λεπτά, όπου οι Γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη  και την αστοχία των φιλοξενούμενων, αποτέλεσμα της πολύ καλής τους άμυνας και με τον Ευσταθίου σε δαιμονιώδη κατάσταση, κατάφεραν και κάλυψαν την περιέργως μέτρια εμφάνιση του Μπουζιάνη και πήραν μία μεγάλη νίκη που τους κρατά μία ανάσα μακριά από τη γραμμή του υποβιβασμού, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τον Παννεαπολικό, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή με τον Σαρωνικό. MVP του ματς και πιθανότατα και της αγωνιστικής, ο άσσος του Αετού Βασίλης Ευσταθίου. Από πλευράς ηττημένων, η ομαδική δουλειά ήταν το βασικό όπλο τους και η καλή κατάσταση των Προσελέντη, Δασκαλούδη και Θεοδόση.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 47-56(27-27)
Διαιτητές Πλιάκας , Πέτρου
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης Τσιρωνιάν): Αμπατζής 10,  Γετιμιάν 4(1) , Ρουμελιώτης , Μουλάς 19(3) Σταματόπουλος 5, Νικολόης 2, Ασημακόπουλος , Εμμανουήλ 4 , Καλούδης 3(1) , Πέτρου

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος , Βασιλάκος) :Λιανός 4, Γιαχνάκης , Βασιλικός 4, Δοροβίτσας 11 (1) Βαρβατάκος 3, Κυριακίδης 1, Κανελλόπουλος 9(1), Μαρκόπουλος 4, Τζίμης 15(1) Αρώνης , Αηδονίδης 2, Γεωργιάδης 3(1)

Η Τερψιθέα άντεξε και κέρδισε. Κλειστό ματς είχαμε στη Νέα Σμύρνη, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Στο τρίτο μέρος του αγώνα, η Αρμενική πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων, αλλά με καλές άμυνες από τους φιλοξενούμενους, η διαφορά αυτή καλύφθηκε, για να φτάσουμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 47-47. Ο Δοροβίτσας ευστοχεί σε καλάθι και παίρνει και το φάουλ και κάπου εκεί πήρε το όπλο του και ο Τζίμης και με εφτά συνεχόμενους πόντους, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος την αστοχία στα τελευταία λεπτά της ομάδας του coach Νικολαίδη, η οποία την επόμενη εβδομάδα πηγαίνει στο Σαλπέας.

Ξεχώρισαν για τους νικητές οι  Τζίμης και Δοροβίτσας κάνοντας πολλές δουλειές μέσα στις τέσσερις γραμμές, ενώ από τους ηττημένους ο Μουλάς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις