Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

Βόμβα στις φυλακές από την Ελευσίνα. Επιστροφή στις νίκες για Δάφνη και Σαρωνικό. (΄Γ Εσκανα)

Απέδρασε με εκκωφαντικό τρόπο από τον Κορυδαλλό η Ακαδημία Ελευσίνας, αφού κατάφερε και πήρε μία μεγάλη νίκη με τρομερές εμφανίσεις από τους Στεφάνου, Κοσκινά και Καρρα, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως ο Πήγασος. Με τον Σαρωνικό και τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου να επιστρέφουν στις νίκες απέναντι σε Ερμή και Κυρίαρχους αντίστοιχα, άνοιξε λίγο νωρίτερα η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της ΄Γ Εσκανα. Κάτι που έκανε και η Αιξωνή Γλυφάδας, όπου με έναν τρομερό Κώνστα, λύγισε την αντίσταση του Ατρόμητου, ενώ και τα Ταταύλα πορεύονται με σπασμένα τα φρένα και τον Νικολόη οδηγό, νικώντας εντός έδρας σχετικά άνετα τον Λέοντα Μοσχάτου. Επιτέλους ξανά νίκη για τους βυσσινί του Παννεαπολικού, οι οποίοι με ηγέτη τον Νεδέλκο, επέστρεψαν στα καλά αποτελέσματα λυγίζοντας την αντίσταση του Ρέντη στην παράταση. Ολοκληρώνουμε  με τη δεύτερη νίκη της Βουλιαγμένης, η οποία επιβλήθηκε απέναντι στον ΑΟΚ Ν. Σμύρνης μέσα στην έδρα της. SPORTSOFFICERS

Διαιτητές: Πόντας-Ζαγούρας
ΤΑΤΑΥΛΑ (Σιταράς): Νικολόης 19, Σωτηρόπουλος 1, Μαράντης, Λημνίδης 7, Δόριζας 2, Χιουτακάκος 10 (1), Κόγιας 3 (1), Κουζινόγλου 8, Παπαδημητρίου, Κάβουρας 4, Κατσούρης 12 (2), Χατζηνικολάου
ΛΕΩΝ  ΜΟΣΧ. (Μεϊμάρογλου): Ευκαρπίδης 2, Γκααφάρ 5, Λινάρδος, Αλεξίου 2, Φελλάς 6(2), Σονίδης 3, Γιαμπάνης 10, Βασιλάκος 3(1), Νικολάου, Μαρκουίζος 7, Κάππης 5, Ρουμελιώτης 5

Ασταμάτητα δείχνουν τα Ταταύλα, αφού κατάφεραν και είχαν ένα πολύ εύκολο βράδυ απέναντι σε έναν αρκετά σκληρό αντίπαλο όπως είναι ο λέοντας. Από το πρώτο λεπτό τα Ταταύλα πέταξαν στα σχοινιά τα λιοντάρια και έφτιαξαν μία διαφορά 9 πόντων, η οποία στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόσταση έφτασε τους 20 πόντους, για να ξαναγίνουν 10 και μετά 16, όπου έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο μέρος η προσπάθεια του Λέοντα να επανέλθει στον αγώνα δεν βρήκε κάποιο αντίκρισμα, αφού η αστοχία των παικτών του Μοσχάτου ήταν καθοριστική ώστε να γραφτεί το τελικό 66-48 υπέρ των '΄'πολιτών''.

Μοιρασμένο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, από τους οποίους το κάτι παραπάνω έκανε ο Κατσούρης, ενώ από τους πολύ κακούς φιλοξενούμενους, ο Γιαμπάνης πάλεψε να δημιουργήσει, αλλά με 10 πόντους ενεργητικό δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω.

Δεκάλεπτα 19-17, 40-35, 52-56, 69-69(καν. αγ.) 77-73
Διαιτητές: Πολύζος , Σαράντου
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης Τιτάκης) Χαραλαμπίδης 18, Τσομίδης Αντιπάτης , Γιαννακής 2, Αντωνουσάκης 2, Μαυροειδάκος 6, Νεδέλκος 26 , Θεοδωρικάκος 18, Βούζης , Κυριάκου, Δανασής 5, Μαρής
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Σώχος, Μπέλλος) : Δουσερμετζής 17(1) , Δρακόπουλος 22(1) , Κοτρότσος 5(1) , Καβούρης 11, Γεωργακίου , Παπαγεωργίου 3(1) , Μπίχτας , Παπαδόπουλος 8(1) Ρουσουνέλλος 6(2)

Ντέρμπι σε όλο το παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ είχαμε στη Νίκαια, με τον Δρακόπουλο από τον Ρέντη και τον Νεδέλκο από τους γηπεδούχους (κόντρα στην παλιά του ομάδα) να οδηγούν τις ομάδες τους στο σκοράρισμα και να παλεύουν ώστε να φτιάξουν ταυτόχρονα το παιχνίδι των συμπαικτών τους. Όλο το ματς είναι στα τελευταία του λεπτά, όπου ο Ρέντης βασισμένος σε μία κλειστή ζώνη, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των ''βυσσινί'' και στα σουτ αλλά και στις βολές, με αποτέλεσμα όλα να δείχνουν ότι το διπλό θα ήταν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Τελικώς η αμυντική υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων, έφερε το ματς στα ίσια λίγο πριν το φινάλε και με πιο πολλές λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο, κατάφεραν και πήραν μία αγχωτική νίκη. Υπήρχαν κάποια παράπονα από πλευρά Ρέντη για κάποια φάουλ που δε εδόθησαν στην παράταση, που αξίζουν την αναφορά τους,

Στους κορυφαίους του αγώνα τώρα, ο Νεδέλκος έκανε τη διαφορά, με τους Θεοδωρικάκο και Χαραλαμπίδη να ακολουθούν για τους νικητές, ενώ για την πλευρά του Ρέντη, ο Δρακόπουλος ήταν συγκλονιστικός, ο Δουσερμετζής ακολούθησε, αλλά η ομάδα τους ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Διαιτητής: Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 15-11, 30-23, 39-30, 48-37
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής) : Διγενής 5 , Χατζηελευθερίου 7, Ελμάσογλου , Αθανασιάδης, Καλούδης 12(3), Οικονόμου 3(1) , Φατούρος , Βάγιας  , Σίνας 5, Κατσάκος 5 , Κοτζαγεωργίου 11, Χαριτωνίδης
AΟΚ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Αγγελάκης) :Αποστόλου 3 , Μυλωνάς  , Καβούρης 9 , Πελέκης  7, Δομένικος  2, Γιαννακόδημος  Ηλ.  , Ανδρεαδάκης 2, Μπανιώτης 2 , Σχοινάς  , Γιαννακόδημος Α. 9(1), Πολυχρονάκης , Καρούζος 3(1)

Σε ένα ματς με πολύ μικρό σκορ, η Βουλιαγμένη κατάφερε και έχτισε δεκάλεπτο το δεκάλεπτο μία ασφαλή διαφορά απέναντι στη Νέα Σμύρνη και με κορυφαίο και πάλι τον Καλούδη, πήρε μία νίκη απέναντι σε μία ομάδα που για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα σκοράρει μόνο 37 πόντους.
Καλούδης λοιπόν ο κορυφαίος των πιτσιρικάδων της Βουλιαγμένης, λίγα πράγματα από τον ΑΟΚ.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ. - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ 81-89

Δεκάλεπτα 23-23, 30-45, 58-72, 81-89
Διαιτητές : Παπαφωτίου Παπαζαχαρίας
ΠΗΓΑΣΟΣ(Κουκιάς, Γιαννικάκης) Μυλωνόπουλος, Καλφούντζος 5(1) Σέργης Δούμπας 2, Κουτσουμπάκος 4, Ρίππης 17 , Στεφανής 28(4), Μπακάλης 4, Κοκιούσης 9(1) , Ρενιέρης 12(2)
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης , Λιβάνιος): Παπαϊωάννου10 , Στεφάνου 16(2) Μαρούγκας  2, Παραλής 3(1) , Κοσκινάς 21(3), Κατσαρέλιας 4, Καρράς 22(1) , Λάσκος 4, Κοντούλης 7 , Νερούτσος

Παρόλο που ο Πήγασος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-8 πόντους, η μαχητική Ελευσίνα έφερε το ματς στα ίσια στο δεκάλεπτο με 23-23. Ο Στεφάνου για ένα ολόκληρο ημίχρονο τα έβαζε από παντού (17 πόντοι, όλοι στο πρώτο ημίχρονο), την ώρα που οι Κορυδαλλιώτες, αστοχούσαν ακόμα και κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων υπέρ των Ελευσίνιων. Δεύτερο ημίχρονο και το κυνήγι των γηπεδούχων ξεκίνησε. έσφιξε η εντελώς χαλαρή άμυνα του Πήγασου, μπήκαν κάποια καλάθια, αλλά με τους Καρρά και Κοσκινά να παίρνουν τα σκήπτρα από τον Στεφάνου, η Ακαδημία κράτησε την απόσταση που έπρεπε για να γευτεί τη χαρά της νίκης στο τέλος. Άξιο αναφοράς, η αποδοχή των δύο ομάδων για την άψογη διαιτησία των δύο ρέφερι του αγώνα.
Πάρα πολύ καλή δουλειά από Στεφάνου, Καρρά και Κοσκινά για τους νικητές, για τους ποιοτικούς μεν ηττημένους δε Κορυδαλλιώτες, μένει η προσπάθεια η οποία όμως δεν ήταν αρκετή.

ΑΙΞΩΝΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 68-64

Δεκάλεπτα 20-15, 40-36, 54-49, 68-64
Διαιτητές :Ουσταμπασίδης  , Γιαννακόπουλος
ΑΙΞΩΝΗ (Γκονουλλού Κλάδης) Κλάδης Αν. , Αρφαριώτης 6(2) Κώνστας 20(2) Βέλιου 7(1) , Κασβής 2, Ουζούνης Δ. , Κάππος 8 , Μωραίτης 2, Αργεντίνης , Καραϊσκάκης , Ζάβρας 8, Ουζούνης Α. 14(2)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Καλυβιανάκης) : Γκανής 11(3),μ Ηλιαδάκης 11, Γιαννακόπουλος 7(1), Μηνόγιαννης 2, Κωνστανττίνου 12(2) , Μίζης 18., Μωραίτης , Κοτσάνης , Δανιάς , Πάντο 3

Η Αιξωνή ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε νωρίς με 16-6. Η Εξέλιξη της αναμέτρησης όμως έμελλε να είναι ένα πολύ όμορφο ντέρμπι, αφού οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν κατακόρυφα την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ από τον Κωνσταντίνου πέρασαν μπροστά στο 33' με 54-57. Σε εκείνο το σημείο τα πιτσιρίκια της Αιξωνής όμως έδειξαν χαρακτήρα και με τρίποντα μαχαιριές, ανάκτησαν εκ νέου το προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, όπου το τέλος της, τους βρήκε νικητές.
Κώνστας, Ουζούνης Αλ. και Ζαβράς ξεχώρισαν για τους Γλυφαδιώτες, ενώ από πλευρά Ατρομήτου, οι Γκάνης, Μίζης και Κωνσταντίνου, έφτασαν λίγο πριν την πηγή με την εμφάνισή τους, δίχως όμως να πιουν νερό.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ 71-76 (37-33)
Δεκάλεπτα : 24-13, 37-33, 56-58, 71-76
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ(Αδάμ,Τουρκίτσας): Πεχλιβανίδης,Λόης Φ. 9, Βλάχος 14(2), Φύτρος 12(2), Λόης Γ. 6, Λιάκος, Μακρυγιάννης 20(4), Παππάς 2, Σιούτης 6(2),Ρόζος 2
ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ(Καβάσιλας, Δαχρετζής ): Σιρόγλου 21(3), Σαρρής 2, Κάτσικας 3, Μπακάλης Βαγγέλης 16(2), Γκέργκι, Αγγελόπουλος 14(1), Μπήτρος 4, Μπακάλης Στέλιος, Κάτσας 16(3), , Χαρτοφύλαξ, Γαϊτάνος

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα της Αργυρούπολης και φτιάχνοντας με το καλημέρα ένα τρομερό +13, όλα έδειχναν ότι θα είχε ένα πολύ άνετο βράδυ. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όμως, η κακή άμυνα του Σαρωνικού βελτιώθηκε, ο Ερμής δεν σκόραρε τόσο εύκολα και στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε πλέον ένα ντέρμπι το οποίο πήγαινε σχεδόν πόντο-πόντο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από συνεχόμενες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με 4 πόντους, για να έρθει λίγο αργότερα το τελικό 71-76, το οποίο επανέφερε τα χαμόγελα στα πρόσωπα των Αιγινήτων.
Σιρόγλου, Κατσάς και Μπακάλης ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Μακρυγιάννης ήταν ο καλύτερος για την ομάδα της Αργυρούπολης.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ - ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ 52-65
Διαιτητές Αποστολίδης Ιερωνυμάκης
Δεκάλεπτα 16-18, 30-28, 40-56, 52-65
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Ζαχαρίας Καρανδρέας ) Κατήρας 5(1) , Βροντάκης , Αγγελίδης 7, Ταμπάσης 16, Νικόλτσος , Καμακάρης 8(1) , Χανδρινός , Μαγγανάς 5, Πατμανίδης 8 , Κορκίδης , Κοντοστέργιος 3(1)
ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ (Τάσος , Ζάλιαρης): Ρουμάνι 15(1) , Κακαράτζας , Ρούσσης 2, Φλέγκας 15(1) , Αλεξανδρόπουλος 13(3) Μαστρογιάννης 2, Παπαδόπουλος 6 , Παπάζογλου 2, Παπανικολάου , Μπενιαμίν , Μετάϊ 2, Ελενίτσας 8

Δυνατό παιχνίδι είχαμε ανάμεσα σε Κυρίαρχους και Δάφνη, όπου στην αρχή οι Κυρίαρχοι, εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ έμεναν κοντά στο σκορ, αφού οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν το προβάδισμα. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν ένα καλάθι μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου. Τρίτη περίοδος πλέον και η δυνατή είσοδος στον αγωνιστικό χώρο από τους ''πράσινους'' τους επέτρεψε να χτίσουν μία διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους, παίρνοντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα για φέτος!
Στους καλύτερους της αναμέτρησης για τους νικητές, Ρουμάνι, Φλέγκας και Αλεξανδρόπουλος οι οποίοι πέτυχαν τους 46 από τους 65 πόντους της ομάδας τους, καθώς και η πολύτιμη βοήθεια του νεαρού Ελενίτσα, ο οποίος με σκοράρισμα σε κρίσιμα σημεία, κράτησε ζωντανούς τους Μπραχαμιώτες. Από πλευρά Κυρίαρχων, ο Ταμπάσης με 16 πόντους κατάφερε και έκανε τη διαφορά.