Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

Το όνειρο της ανόδου συνεχίζεται για Δάφνη και Ολυμπιάδα Πετρούπολης (Γ1 ΕΣΚΑ)

No automatic alt text available.No automatic alt text available.

Μεγάλες και συγχρόνως άνετες νίκες πέτυχαν οι Ολυμπιάδα 96 και Δάφνη με αντιπάλους τον Τριφυλλιακό και ΕΣΝ Μάκρης στα μεγάλα ντέρμπι της αγωνιστικής. Στην Πετρούπολη η τοπική ομάδα επικράτησε επί του Τριφυλλιακού που μετά  το αρχικό του σερί απογοητεύει ενώ στην Δάφνη οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν νίκη με διπλό όφελος καθώς κάλυψαν και την διαφορά του πρώτου αγώνα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο πρωτοπόρος ΟΚΑ Μεσογείων είχε εύκολο βράδυ με τον Άγιο Θωμά με το τελικό σκορ να δείχνει την διαφορά των 2 ομάδων. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον ΜΕΛΑΣ που συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του με μεγάλο διπλό στην Γκράβα επί των  Τριών Αστέρων που έχουν φέρει την ομάδα του Αιγάλεω μόνη της στην δεύτερη θέση. Πέρασμα με εύκολο διπλό για την ΑΕΚ Περιστερίου μέσα στον Άγιο Στέφανο επί του Οίον και μεγάλο διπλό για τον Οιωνό μέσα στον Ρουφ επί της Εστίας Φιλίας που του δίνει μεγάλη ανάσα για την συνέχεια ενώ για τους γηπεδούχους ήττα -  πισωγύρισμα. Τέλος η Δόξα Βύρωνα πέτυχε  εντός έδρας νίκη άνευ ουσίας επί του Αρίωνα Αμαρουσίου και τον παίρνει μαζί της στην Δ΄ ΕΣΚΑ έτσι όπως πάνε τα πράγματα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγ.:

ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 89 - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 41-55

ΑΟΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 - ΑΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ. 69-53

ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ - ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π. 68-76

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 66-56

ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 68-50 (34-26)

Ποιο δύσκολα απ ότι δείχνει το σκορ ο πρωτοπόρος Ο.ΚΑ.Μ. επιβλήθηκε της ομάδας του Αγίου Θωμά που μπήκε ψυχωμένα παίρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο κεφάλι στο σκορ με 12-18.
Με ένα επιμέρους 22-8 οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κλείνοντας το ημίχρονο με 34-26.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο (8-10) αλλά στις αρχές του τέταρτου οι γηπεδούχου ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους αποσπάστηκαν από νωρίς στο σκορ παίρνοντας τη νίκη με το 68-50.
Ο Παλογέλης που  με εξαιρετική εμφάνιση πάλεψε για τους φιλοξενούμενους και ο Παπαγιαννάκος της τελευταίας περιόδου ήταν σημεία αναφοράς για τις ομάδες τους.

Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής 4, Λαγουδάκης 2, Γιαννάκης 4, Καλούδας 6, Ατζαμόγλου 5, Νικολού 2, Στεφάτος 8, Παπαγιαννάκος 15(2), Παπακωνσταντίνου 9(1), Βλάχος 6, Κεσκινίδης 7, Χατζής.

Π.Ο. Αγίου Θωμά (Κολοβός): Πούλιος 2, Μαλιαπλής, Παλογέλης 17(1), Χαντζιάρας 2, Ραυτόπουλος 7(1), Μιχαλάς 4, Σαπλαούρας, Σπύρου 2, Φουντούλης, Μίσσας 5(1), Αλβανίδης 4, Αγγελής 7(2).

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ - ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ 76-57

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ 45-62