Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017

''Σφιχτοαγκαλιάζει'' την άνοδο η ΟΚΑ Μεσογείων, πολύτιμη ανάσα ζωής Εστία Φιλίας και Οιωνός (Γ1 ΕΣΚΑ)

No automatic alt text available.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής η πρωτοπόρος ΟΚΑ Μεσογείων επιβλήθηκε της ΕΣΝ Μάκρης και ουσιαστικά ''κλείδωσε'' το πρώτο εισιτήριο ανόδου στην Β΄ ΕΣΚΑ ενώ επιστροφή στις νίκες για τον πολύ καλό ΜΕΛΑΣ όπου επικράτησε άνετα επί  της υποβιβασμένης Δόξα Βύρωνα. Μεγάλο ανατρεπτικό διπλό πήρε η Εστία Φιλίας απέναντι στην ΑΕΚ Περιστερίου ενώ ο Τριφυλλιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Οίον Αγ. Στεφάνου. Σπουδαία ανάσα ζωής πήρε ο Οιωνός απέναντι στην Δάφνη η οποία έμεινε πίσω στην βαθμολογία ενώ συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η Ολυμπιάδα 96 μετά την σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Αρίων Αμαρουσίου. Τέλος ο Άγιος Θωμάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος εντός έδρας απέναντι στους Τρεις Αστέρες. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγ.:

ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ - ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ 62-51(38-34)

Ο Ο.ΚΑ.Μ. ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις παίρνοντας γρήγορα διαφορά 9 πόντων αλλά η αντίδραση της Μάκρης με τον Χαμηλοθώρη να σκοράρει 7 πόντους ήταν άμεση ισορροπώντας το παιχνίδι κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 19-14
Στο δεύτερο οι Παπακωνσταντίνου – Βλάχος οδήγησαν το σκορ για τους γηπεδούχους όμως ο επιθετικός πλουραλισμός των φιλοξενούμενων δεν τους άφησε να αποσπαστούν και το ημίχρονο τελείωσε 38-34.
Στις αρχές της επανάληψης τα δυο γρήγορα τρίποντα του Χουλιάρα σε συνδυασμό με τις κακές συνεργασίες σε άμυνα και επίθεση των παικτών του Ο.ΚΑ.Μ. έδωσαν αέρα 10 πόντων στην ομάδα της Μάκρης που όμως δεν μπόρεσε να συντηρήσει και στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν μπροστά με 51-48.
Η τελική επίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας αναφορά για άλλη μία φορά την άμυνά τους, που δεχόμενη τρείς βολές!!! (11-3) μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, πήρε την νίκη και αέρα τριών πόντων από τον δεύτερο στην κούρσα για την άνοδο.

Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης – Κουκουζέλης): Κυριαζής, Λαγουδάκης, Γιαννάκης 11, Καλούδας 1, Ατζαμόγλου 7(1), Χατζής, Στεφάτος 8, Παπαγιαννάκος 8(1), Παπακωνσταντίνου 13(3), Βλάχος 7, Κεσκινίδης 7, Νάσσου.
Ν.Μάκρης Ε.Σ.(Μπούτζης – Δραγάτης): Χαχόλος 5, Χουλιάρας 11(2), Τσάπας 2, Κουσάσης 4, Δράκος 7(1), Σταμάτης1, Μεγαγιάννης 7, Αναματερός, Ζαφειρόπουλος 2, Μπούτζης Π, Χαμηλοθώρης 12(1), Μπούτζης Α.