Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

Ο ''μπομπέρ'' Διαμαντής ''σκότωσε'' τον Παναιγιναϊκό (Δ΄ Ανδρών)

Η 4η αγ. της Δ΄ Ανδρών άνοιξε την πόρτα της πρόωρα με ένα συναρπαστικό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναιγιναϊκό και την Βουλιαγμένη το οποίο είχε δραματικό φινάλε. Από την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε ότι θα ήταν ντέρμπι αφού υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι δυο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν κοντά. Η τελευταία όμως επίθεση των 24 δευτερολέπτων ήταν αυτή που έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο ''μπομπέρ'' αρχισκόρερ Θοδωρής Διαμαντής ο οποίος, ''πυροβολώντας'' από τα 6.75, ''σκότωσε'' τους γηπεδούχους με απίστευτο buzzer beater με την λήξη. Έτσι η ομάδα της Βουλιαγμένης κατάφερε να αποδράσει από την Βάρη μ' ένα μεγάλο διπλό και να φύγει αλώβητη.SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ  64-67

Το ματς ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους στην απόλυτη ισορροπία. Το α' δεκάλεπτο έληξε 18-18, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 31-29 στο ημίχρονο. Στο γ' δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Παναγιώτη Παναγόπουλου μπήκαν καλύτερα στο παρκέ του κλειστού της Βάρης, και κατάφεραν να φτάσουν στο +2 (49-47), με την συμπλήρωση 30 λεπτών στο ματς.

Στην κρίσιμη 4η περίοδο, η Βουλιαγμένη ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ, με τον Παναιγιναϊκό να έχει τις απαντήσεις. Το χρονόμετρο έδειχνε 1,30 πριν το τέλος, με την Βουλιαγμένη να βρίσκεται στο +5, με τον Σπύρο Κάτσα να ευστοχεί με δύσκολο τρόπο σε σουτ 3 πόντων και να μειώνει στους 2 την διαφορά. Το παιχνίδι βρίσκεται 24 δευτερόλεπτα πριν την τελική κόρνα της γραμματείας, και την Βουλιαγμένη μπροστά με 64-62. Στο σημείο αυτό ο Τσουράπης πέτυχε γκολ-φάουλ, ισοφαρίζοντας σε 64-64 για τον Παναιγιναϊκό, ενώ είχε και μία βολή. Δυστυχώς για εκείνον και την ομάδα του, αστόχησε στην ελεύθερη βολή, με την κατοχή πλέον στην Βουλιαγμένη.

Οι καλαθοσφαιριστές της ομάδας των Ανατολικών Προαστίων είχαν 23 δευτερόλεπτα για την επίθεσή τους, στα οποία επέλεξαν να μην εκδηλώσουν άμεση επίθεση. Τελικά 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Διαμαντής ευστόχησε σε ένα ασύλληπτο σουτ έξω από τα 6.75, χαρίζοντας μια τεράστια νίκη για την ομάδα του. Τα συναισθήματα για τις δύο ομάδες ανάμεικτα. Από τη μία οι παίκτες της Βουλιαγμένης να πανηγυρίζουν το απίστευτο buzzer beater του έμπειρου καλαθοσφαιριστή, και από την άλλη ανήμποροι να πιστέψουν τι είχε συμβεί οι καλαθοσφαιριστές αλλά και οι άνθρωποι του Παναιγιναϊκού. Σε ένα ματς στο οποίο παρά τις δυσκολίες ο Παναιγιναϊκός ήταν εξαιρετικός, με την νίκη όμως να πηγαίνει σε άλλα χέρια.

Τα δεκάλεπτα 18-18, 11-13, 20-16, 15-20

Παναιγιναϊκός (Παναγόπουλος): Κάτσας Ι. 5(1), Γκίκας, Χελιώτης 2, Χαρτοφύλαξ 11(1), Κάτσας Σ. 16(3), Τσουράπης 12, Κάτσας Α. 16(2), Κότσης 2
Βουλιαγμένη (Κολοτούρος): Μαυρόπουλος, Ντεροχονεσιάν 20(3), Κυριακού 3(1), Χριστοφής 3(1), Διαμαντής 25(3), Γιτόπουλος 6, Μήλιος, Λειβαδάς Γ. 6, Λειβαδάς Α. 4, Τσαβάκος