Στάση στη Χίο ο ΠΟΚ Έσπερος - Μεγάλο διπλό ο Έσπερος Λαμίας - Έκανε πάρτι ο ΟΦΗ(Γ2 Εθνική)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Κρόνος Αγίου Δημητρίου - Λοκρός Αταλάντης 93-73

Νίκη Αμαρουσίου - Έσπερος Λαμίας 82-84

ΑΕΕ Παναγίτσας - Άρης Πετρούπολης 84-81

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 21-22, 39-42, 58-61, 82-84

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη που τους διατηρεί κοντά στις πρώτες θέσεις.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Ρουμελιώτης με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε με 21 ο Παπαργυρόπουλος και με 15 ο Σέττος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνέχεια στο σκορ, τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 19-15, τον Έσπερο να το γυρνάει και να πηγαίνει στη δεύτερη περίοδο με 22-21. Η Νίκη πήρε και πάλι ελαφρύ προβάδισμα (26-22), όμως οι Λαμιώτες εκ νέου ισοφάρισαν και το ματς πήγε πόντο-πόντο, μέχρι οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να ξεφύγουν στο +6 (39-33). Οι γηπεδούχοι μείωσαν και ο Έσπερος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-39.

Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη, με τους Λαμιώτες να προηγούνται με 48-42 και εν συνεχεία με 58-50. Η Νίκη ωστόσο μάζεψε τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει στο -3 (61-58), πριν το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν στο σκορ, τον Έσπερο να ξεφεύγει με 80-76 λίγο πριν το τέλος και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 84-82.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μπακετέα

Νίκη Αμαρουσίου (Καλλιώρας): Τσεκένης 8(2), Δανάς 3(1), Μιχαλάκης13(1), Σταμάτης 11(2), Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 22(1), Κουκάκης 19(1), Ευαγγελούλης, Τσεκένης Α., Σιδέρης, Κανίχης 2.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 15(2), Πάππος, Ρουμελιώτης 22(4), Μαντζούκας, Φύκας Π. 8(1), Παπαργυρόπουλος 21, Φούντας 2, Δαχρετζής 11, Κατράνας 2, Παπανικολάου 3(1).

Δεκάλεπτα: 27-19, 49-37, 74-56, 91-80

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Λαμπρίρης

Ιστορική και σπουδαία, από κάθε άποψη,νίκη για τον ΒΑΟΛ Χίου που επικράτησε του πρωτοπώρου στη βαθμολογία ΕΣΠΕΡΟΥ Καλλιθέας με 91-80 στοκατάμεστο Κλειστό του νησιού. Οιπρωταθλητές Αιγαίου κατέγραψαν μίαεπιβλητική και απόλυτη εμφάνιση,ελέγχοντας από την αρχή μέχρι τη λήξη το παιχνίδι και τον ρυθμό και έφτασαν στο37΄ τη διαφορά στο +21 (85-64) επικρατώντας παλικαρίσια επί του ισχυρότατου αντιπάλου τους σε όλους τους τομείς. Με σημερινό όπλο τηνεπιθετική παραγωγικότητα που για 3 δεκάλεπτα ήταν σταθερά πάνω από το +20 (27-19, 22-18, 25-19) οι αθλητές του Παντελή Βούλικα έπαιξαν μεπάθοςμυαλό και κυρίως πίστη και συνέπεια στο αγωνιστικό πλάνο και έφτασαν πέρα για πέρα δίκαια στην 6η φετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα. Με τον Βαγγέλη Τσουρή (19(3)) να βγάζει φωτιές και τον Μάκη Αγγελίδη (18π.) να ακολουθεί από κοντά η επίθεση του ΒΑΟΛ είχε τους "οδηγούς" της, με τον Τάσο Τροβά (11(3)) να προσφέρει πολύτιμες λύσεις και κυρίωςτον Αλέξη Βούτα (9(1)) να καταγράφει την καλύτερη μέχρι σήμερα εμφάνισή του. Πολύτιμη βοήθεια προσέφεραν σε άμυνα και επίθεση και οι 10 αθλητές που χρησιμοποίησε σήμερα ο κόουτς με το σύνολο τους να αφιερώνει τη μεγάλη νίκη στον εορτάζοντα Λεωνίδα Μπουμπάρη που έκλεισε τα 23 του χρόνια και έχει από όλους μας τις πιο θερμές ευχές μας ώστε με υγεία να συνεχίσει να μας κάνει υπερήφανους με το ήθος και τις
vaol esperos3επιτυχίες του. Πριν την έναρξη του αγώνα ο ΒΑΟΛ Χίου υποδέχθηκε και τίμησε τον Γιώργο Κατσούρη που είχε φορέσει τη φανέλα του την περίοδο 2012 - 2013κατακτώντας πρωτάθλημα Χίου καιΆνοδο στη Γ΄ Εθνική μέσω των μπαράζ του ΜΕΤΣ. Από τον ΕΣΠΕΡΟ που προσπάθησε να ακολουθήσει πετυχαίνοντας10 τρίποντα (όσα και ο Βούρειος) ξεχώρισαν οι Χαρούνι (14π.) και Καρλάφτης (14(3)), ενώ στο τέλος το κοινό της Χίου χειροκρότησε θερμά τους φιλοξενούμενους αναγνωρίζοντας την αξία και την μεγάλη ιστορία του Συλλόγου της Καλλιθέας. Μαεστρικό
vaol esperos2κοουτσάρισμα από τον Παντελή Βούλικαπου κατάφερε στο σημερινό παιχνίδι να πάρει σχεδόν το 100% από κάθε αθλητήτου διατηρώντας ταυτόχροναξεκούραστους και ετοιμοπόλεμους ανά πάσα στιγμή και κυρίως κρατώνταςσυγκεντρωμένο το μυαλό τους στον αγώνα. Καλή συνέχεια στον ΕΣΠΕΡΟ Καλλιθέας και φυσικά άπειρα μπράβοστους γαλανόλευκους ...ταύρους, που όχι μόνο υποχρέωσαν σε ...στάση Χίος το τρένο του ΕΣΠΕΡΟΥ αλλά κυρίως έφτασαν με το σπαθί τους στην 6η νίκη και πλέον στοχεύουν στην 7η (στη Νίκαια την άλλη Κυριακή με τον ΑΡΗ) ώστε να κλείσουν όσο πιο ψηλά μπορούν τον 1ο γύρο του συναρπαστικού πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας, Συμιακάκης): Σαμιώτης 6(1), Μπουμπάρης 7, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας 8, Βούτας 9(1), Αγγελίδης 18, Καραφαντής, Τσουρής 19(3), Νακόπουλος 3, Τροβάς 11(3), Γεωργαντάς, Κωνσταντινάκος 8(2).

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης, Γράψας): Αγγελόπουλος 2, Καραγιαννίδης 7(1), Χατζηκίδης 13(2), Καρλάφτης 14(3), Ν. Χαρούνι 4, Κατσούρης, Κρητικός 7(1), Βλασσόπουλος 12(2), Κ. Χαρούνι 14, Καράμπελας, Βάρσος 7(1).

Δεκάλεπτα: 18-5, 40-27, 56-39, 76-48

Διαιτητές: Ζιώγας, Τηγάνης

Ο Ερμής Σχηματαρίου δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ γνωρίζοντας βαριά ήττα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 76-48.

Από το ξεκίνημα ο ΟΦΗ πήρε διαφορά ασφαλείας στο σκορ, προηγήθηκε με 18-5 στην α’ περίοδο και 40-27 στο ημίχρονο.

Ο Ερμής με πολλά προβλήματα κυρίως στο σκοράρισμα δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός, οι Κρητικοί κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας κατακτώντας τελικά τη νίκη με 76-48.

ΟΦΗ (Ράλλης, Καρλάφτης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 8, Μαϊστρέλης 3, Τσερκιτζόγλου 3, Τσιλόγλου, Καράλης 20, Καρλάφτης 5, Αγαπιάδης 20, Βασιλειάδης 7, Χριστάκης, Πάλλης 7, Κυρίτσης 3.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζίμπρας, Πανταζής 11, Θωμάς 3, Γκρινιάρης 13, Κολοβός 3, Κώνστας,3 Αγγελέτος 2, Τσιριμώκος, Γυφτονικολός 2, Σπηλιώπουλος 4, Λουκάς, Μαρμαρινός 7.

Δεκάλεπτα: 24-29, 50-43, 65-63, 93-73

Διαιτητές: Φάκαρος, Τσιμπούρης

Δύσκολη αποστολή είχε ο Λοκρός Αταλάντης και δεν τα κατάφερε στον Αγ.Δημήτριο, χάνοντας από τον Κρόνο με 93-73.

Μια διαφορά 20 πόντων εντελώς πλασματική, καθώς στο τέλος της γ’ περιόδου η διαφορά ήταν στο καλάθι!

Ο Λοκρός προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 24-29 και το ημίχρονο τελείωσε 50-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Στον πόντο και η γ’ περίοδος (65-63) για να ακολουθήσει η αγωνιστική καθίζηση του Λοκρού που έφερε ένα επιμέρους σκορ 28-10 υπερ του Κρόνου που πήρε μια μεγάλη σε έκταση νίκη με 93-73, κάτι που δεν πίστευαν στο τέλος ούτε οι ίδιοι!

ΓΣ Κρόνος (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 12, Στραγανιώτης 17(5), Νάτσος 13(2), Ξιούρας 7(1), Πουρνάρας 4, Κακαργιάς, Κόης 26(3), Κοσμετάτος, Σολωμός 14, Μαλτέζος, Πετράκος, Ανδρεάτος.

ΑΣ Λοκρός (Ζαρονικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος, Μπολμάτης 5(1), Μπουλαντζάς, Παναγιωτίδης 16(2), Σάκοτα 24, Μάτος Αν. 15, Μάτος Αγγ. 11(3), Ρετσινάς 2.

Πεντέλη - Άρης Νικαίας 78-71

Δεκάλεπτα: 16-23, 18-17,23-11,21-20

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Παπαδόπουλος Χρ.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 13, Νάσσης, Γεωργακόπουλος 7(2), Λίτσος 10(2), Νιφόρας, Κωνσταντάκος 3(1), Ντάλλης 7(1), Πορτελάνος, Μουλάς 9(1), Μπίγγος 8(1), Σαλτουρίδης 8, Μαλούκος 15.

Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 18(1), Στογιάνοβιτς 16(3), Καννάς 5(1), Κοροπούλης 9(1), Γαλίτης, Κόλλιας 8, Καπετάνιος 2, Δρίβας 3(1), Βλάμης.

Δεκάλεπτα: 28-24, 49-41, 60-64, 84-81

Διαιτητές: Χατζημάρκος, Καρανικόλα

Σε ένα αγώνα-τελικό χωρίς κανένα περιθώριο για αποτυχία, η Παναγίτσα στην πρώτη του Βελισσαράκου στον πάγκο της πήρε μια νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Άρη Πετρούπολης με 84-81.

Μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, με τον Σκεμπέ να κλέβει τη μπάλα στο 81-81 και με καλάθι στον αιφνιδιασμό να γράφει το 83-81.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την τελευταία επίθεση και ο Καρβούνης με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 84-81.

Η Παναγίτσα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-41 αλλά στη γ’ περίοδο ένα νεκρό διάστημα έφερε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 60-64.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Παναγίτσα με σωστές επιλογές στην επίθεση και με τον Γκιζογιάννη να έχει συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τους Σκεμπέ και Σβορώνο έφτασε σε μια αγχωτική πλην σημαντική νίκη με 84-81.

ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 15(3), Καρβούνης 10(1), Μπέλλος, Αδαμόπουλος 12(2), Θεοδωρόπουλος, Μαντζάκος, Περσίδης 1, Τσακός, Γκιζογιάννης 27(2), Χοτζάλι, Δρακάκης 4, Σβορώνος 13(3).

Αρης Πετρούπολης (Γαλλαίος): Μόκκας 21(2), Βενιτουράκης 6(2), Χανιάς-Πανταζής 4, Κουλούρης 6, Κούτρας, Μακρυγιάννης, Μπούτρης 14, Γιατράκος 13(1), Κυρίτσης, Χριστόπουλος, Μπέλη 17, Σταύρος.