Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Έσπερος Καλλιθέας - Άρης Πετρούπολης 97-75

ΑΟΚ Χανιά - ΑΕΕ Παναγίτσας 72-71 (66-66 κ.α.)

Λοκρός Αταλάντης - Ερμής Σχηματαρίου 92-82

Ρεπό: Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 18-21, 34-30, 54-52, 79-61.

Διαιτητές: Καρπάνος, Μαρινάκης

Στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής έμεινε ο Έσπερος, ο οποίος το μεσημέρι της Κυριακής ηττήθηκε με σκορ 79-61 από τον Άρη Νικαίας εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τους Λαμιώτες να ξεμένουν από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη διαφορά και το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση, τίποτα ωστόσο δεν τελείωσε, με την ομάδα της πόλης μας να παραμένει εντός του στόχου της ανόδου.

Από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ξεχώρισαν οι Ρουμελιώτης και Παπαργυρόπουλος που σημείωσαν από 13 πόντους. Άλλους 12 πέτυχε ο Φύκας και 10 ο Σέττος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Έσπερο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (8-5, 11-5, 14-10), για να φτάσει στο 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη, με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 25-25 και να περνάει μπροστά στο σκορ στο 30-27. Οι Λαμιώτες έκαναν άμεσα το 30-30, όμως οι γηπεδούχοι με δύο καλάθια, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-30.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επιμέρους 5-1, ο Άρης ξέφυγε για πρώτη φορά στο +8 (39-31), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο 43-34. Ο Έσπερος αντέδρασε και μείωσε σε 46-40, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν εκ νέου στους εννιά (49-40). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη με προσεκτική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν με ένα 7-2 από το 52-45 και έπειτα, να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 54-52.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να ξεφεύγει στο 59-52 και τον Έσπερο να μειώνει σε 59-56. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν λύσεις και με ένα σερί 9-2 έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (68-58). Κάπου εκεί, οι Λαμιώτες έμειναν από δυνάμεις, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με σκορ 79-61.

Άρης Νικαίας (Ζαρβουλάκος): Καρυπίδης 7(1), Στογιάνοβιτς 29(1), Κανάς 2, Κοροπούλης 8(2), Θαλασσινός 3(1), Αλτσαντζής, Γαλίτης 6, Κόλλιας 12, Καπετάνιος 2, Δρίβας 8(2), Χατζόγλου 2, Ισλάμης.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 10(1), Πάππος, Ρουμελιώτης 13(1), Παπαργυρόπουλος 13, Φύκας 12, Μαντζούκας, Δαχρετζής 7(1), Κατράνας 6(1), Παπανικολάου.

ΑΟΚ Χανια - ΑΕΕ Παναγίτσας 72-71 (66-66 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 23-17, 42-33, 58-50, 66-66, 72-71 (παρ.)

Διαιτητές: Ραχιώτης, Σιδέρης

Ζωντανός έμεινε ο ΑΟΚ Χανιά στο κυνήγι της παραμονής στην Γ’ Εθνική κατηγορία στο μπάσκετ.
Η ομάδα των Χανίων μετά από παιχνίδι “θρίλερ” επικράτησε με 72-71 στην παράταση (66-66 κ.δ.) της Παναγίτσας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.
Το ματς έμοιαζε να είναι “εύκολη υπόθεση” για τον ΑΟΚ Χανιά που κατάφερε να πάρει διαφορά (2 φορές) 10 πόντων (30-20 και 60-50) ωστόσο οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την Παναγίτσα και πάλι σε θέση “βολής”. 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Θωμάς Αράπης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε για τον ΑΟΚ Χανιά σε 66-66 και αφού ακολούθησε μια ανεπιτυχής επίθεση των φιλοξενούμενων, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Και εκεί, το θρίλερ συνεχίστηκε! Ο κορυφαίος του ΑΟΚ Χανιά, Γιώργος Τασιούδης, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με δύο εύστοχες βολές χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους (72-71). Ακολούθησε μια άστοχη επίθεση της Παναγίτσας.
Πλέον ο ΑΟΚ Χανιά ισοβαθμεί με την ομάδα της Χαλκίδας, υστερεί στην ισοβαθμία αλλά ακολουθούν κρίσιμα παιχνίδια…
Η νίκη ήταν αφιερωμένη από την ομάδα τόσο στον Μάρκο Κοντογιάννη που αυτή την περίοδο περνά ένα σοβαρό προσωπικό πρόβλημα, όσο και στον Ματθαίο Γκιούλη που είχε γενέθλια και πρόσφατα, έκανε σοβαρή επέμβαση.

ΑΟΚ Χανιά (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος, Παπαδάκης 3(1), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 5, Σαράντης 8(2), Αράπης 6, Πούρος 3(1), Σκαμνάκης 2, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 14, Τασιούδης 24(2), Κοντογιάννης 3.

ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 1, Καρβούνης 17(4), Ντουζίδης, Θεοδωράκος 12(3), Σπύρου, Μπέλος, Γκιζογιάννης 25, Χοτζάλι, Δρακάκης 9, Σβορώνος 7(1).

Δεκάλεπτα: 17-18,36-34,57-51,76-63

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Ασλανίδης Ηλ.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 5, Μάτζιος 2, Γεωργακόπουλος 9, Λίτσο 16(3), Αποστολόπουλου 7(1), Νιφορας 3(1), Νταλλης 2,Σταθάκης , Μουλάς 9, Μπίγκος, Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 21.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 6(1), Μαιστρέλης , Τσερκιτζόγλου 6(1),Καραλής 11(2), Καρλάφτης 3(1) , Αγαπιάδης 7(1), Βασιλειάδης 9, Σταράκης 3(1), Τσίλογλου, Πάλλης 13.

vaol niki c

Δεκάλεπτα: 12-18, 39-29, 61-46, 78-58

Διαιτητές: Μαρίγλη, Ροδίτης

ΒΑΟΛ Χίου - ΝΙΚΗ Αμαρουσίου 78-58 λοιπόν σε ένα κατάμεστο Κλειστό με την γαλανόλευκη θύελλα του Παντελή Βούλικα να πατάει γκάζι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημά της (βρέθηκε στο -8 στην Α΄ περίοδο) και να καταγράφει ένα φανταστικό 2ο δεκάλεπτο (27-11) όπου όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά αλλά πήρε και καθαρή παράσταση νίκης πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +10 (39-29). Με ασφυκτική περιφερειακή πίεση, καλά ποσοστά στην επίθεση, πάθος, πίστη και ταχύτητα οι πρωταθλητές Αιγαίου όχι μόνο ανταπεξήλθαν στο γρήγορο φόρτωμα του χιώτικου πύργου Λεωνίδα Μπουμπάρη με φάουλ, αλλά βρήκαν λύσεις τόσο με διεισδύσεις όσο και έξω από τη γραμμή του τρίποντου. Με μπροστάρηδες γεμάτους ενέργεια αθλητές - εργάτες της ομάδας, τους Χρήστο Ανδρουλάκη (17(3)), τον Γιάννη Σαμιώτη (16(1)) τον Τάσο Τροβά (15(4)) και τον Βαγγέλη Τσουρή (12π.), ο ΒΑΟΛ όχι μόνο διατήρησε την προτωπορεία στο σκορ αλλά και διεύρυνε και την ψαλίδα του σκορ (+22 το ζενίθ της) για να φτάσουμε, με σχετική άνεση στο τελικό 78-58 που σφράγισε την αναμέτρηση παρά την τελευταία αντεπίθεση που προσπάθησαν να εξαπολύσουν οι φιλοξενούμενοι, από τους οποίους ξεχώρισε ο Κυπριτζόγλου (16(1)). Με ράμματα στο φρύδι (ευτυχώς όχι στη ...μύτη) άφησε τον αγώνα ο Μάκης Αγγελίδης (6π.) ενώ στο τέλος του αγώνα ομάδα και κόσμος έγιναν ένα για να φωνάξουν το κλασικό πλέον ΧΙΟΣ στην κερκίδα του Κλειστού. Πλέον με τον ...νόμο της Χίου να εφαρμόζεται στο ακέραιο (8-1 εντός έδρας) ο Βούρειος έφτασε τις 9 νίκες (9-9) και υπολείπεται μίας ακόμη ώστε όχι μόνο να κάνει ρεκόρ νικών χιώτικης ομάδας στη Γ΄ Εθνική αλλά κυρίως να σφραγίσει μια και καλή το εισιτήριο της παραμονής.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Χριστοβασίλης, Σαμιώτης 16(1), Ανδρουλάκης 17(3), Σουλίκας 5, Βούτας, Αγγελίδης 6, Τσουρής 13, Τρόβας 15(4), Μπούμπαρης 4, Κωνσταντινάτος.

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Ι., Δανάς 6(2), Μιχαλάκης, Σταμάτης 11(1), Κοντογιάννης 8, Κυπριτζόγλου 16(1), Ντέντα 5, Κουκάκης 10, Τσέκενης Α., Κανύχης, Σκούταρης 2.

Δεκάλεπτα: 32-16, 56-39, 74-67, 92-82

Διαιτητές: Σκαλτσής, Χρηστίδης

Δίκαιη επικράτηση για την ομάδα του Λοκρού η οποία επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι του Ερμή Σχηματαρίου με 92-82 και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη!

Η ομάδα του Ζαρονικόλα με αυτή τη νίκη μπήκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων και έχει βλέψεις και για τις ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Από την άλλη το θετικό για τον Ερμή είναι πως παρότι ηττήθηκε, διατήρησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς στο πρώτο ματς είχε επιβληθεί με  15 πόντους διαφορά και σήμερα ηττήθηκε με 10.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αταλάντης και η λήξη βρήκε τον Λοκρό να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (56-39).

Στο γ’ δεκάλεπτο όμως ο Ερμής έκανε την αντεπίθεση του, βρήκε αρκετές λύσεις επιθετικά και ψαλίδισε τη διαφορά.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σχηματαρίου κατάφερε να φτάσει και στους 3 πόντους, όμως εκεί ήταν η σειρά του Λοκρού να αντιδράσει και να διασφαλίσει αυτή την σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σάκοτα με 23 πόντους , ενώ από τον Ερμή ήταν ο Πανταζής με 22 πόντους.

Αξιοσημείωτη η απουσία του Γκρινιάρη (τραυματίας) για το Σχηματάρι ο οποίος δεν ήταν στη διάθεση του Γ. Τσαούση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5(1), Ρούζιος 7(1), Μπόλματης 6(2), Μπουλαντζάς, Νικολάου, Παναγιωτίδης 17(1), Σάκοτα 23, Μάτος Αν. 20(1), Μάτος Αγγ. 5(1), Ρετσινάς 9(1).

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζίμπρας, Σπηλιώπουλος 5, Θωμάς 18(4), Πανταζής 22(1), Κολοβός 2, Κώνστας 2, Φλώτσιος 3(1), Αγγελέτος 14(4), Τσιριμώκος, Γυφτονικολός 6, Μαρμαρινός 11.