Αίας Ευόσμου-Κένταυρος Καλλικράτειας 69-37

Ελευθερούπολη-Αστέρας Σίνδου94-65

Δεκάλεπτα: 32-16, 49-25, 68-48, 94-65

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Καλέσης

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου 10 (2), Κελαηδάκης, Στυλίδης 29 (1), Γαϊτανίδης, Κουκουλίδης 4, Θεοδωράκος 7 (2), Μασσάδης, Απαζίδης 4, Μανάκας 17, Ιωάννου 11 (1), Λογοθέτης 2, Βοϊβατόπουλος 10.

Αστέρας Σίνδου (Μπαλογιάννης): Λεπτοκαρίδης 6, Σταυρακίδης, Παπαπασχάλης 14 (1), Ιωαννίδης 8, Μπίλιος 6 (2), Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 10 (2), Ιατρίδης, Μυσιρλόγλου, Ακριτίδης 8, Σπουργίτης 8, Πετρίδης 5 (1).

Απόλλων Καλαμαριάς – ΓΑΣ Κομοτηνή ‎73-69

Δεκάλεπτα: 26-16, 42-38, 55-60, 73-69

Διαιτητές: Μελανίδης, Χρυσάφης

Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης, Κεσίδης): Αποστόλου 18(1), Μύθιλλος 4, Σταματέλος 12(3), Κουκουλίδης 3, Ανδρεάδης, Σπυρόπουλος, Τσουτσούκας, Καλαμπόκης 1, Μαχαιριανάκης 25, Κιώτης, Χαντζίδης 10, Χασιώτης.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Σκέμπης 7, Αθανασίου 3(1), Χατζηδημητρίου 8, Γιωτόπουλος 8(1), Σιμάκης 24, Μπορμπίδης, Παλάσκας 7(2), Πιτατζής, Χαλήλ 10, Μαρκογιαννάκης 2.

Δεκάλεπτα: 23-21, 37-27, 66-50, 90-73

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ιωαν., Λουλουδιάδης

Μαντουλίδης (Ντολόπουλος;) Γεωργίου, Ρόπουτης 17 (4), Τάκης, Μπέλος 4, Γκαντίδης 20, Γιαννακός, Ρεφατλάρι 8 (2), Γραβάνης 13 (1), Καλόγηρος 9 (1), Τσιριλάκης, Γκίζης 16(4), Νικολαϊδης 3 (1).

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτγοκάς 11 (2), Πούλιος, Κολώτσιος Β 3 (1), Γκαβέζος Α 12, Γαϊτάνης 3 (1), Χολέβας 2, Πρεδάρης 1, Κολλώτσιος Α. 10 (2), Ουλουσίδης 9 (1), Κόκουρας 2, Κιούρκας 11 (1), Γκαβέζος Αν. 9 (1).

Δεκάλεπτα: 15-8, 33-22, 52-30, 69-37

Διαιτητές: Ιορδανίδης, Χατζηκώστας

Αίας Ευόσμου (Κόρκας): Βαρδής 6 (2), Δοξάκης 11 (3), Μπαλτζόπουλος 8 (1), Μαλολάρι 6, Περιστεράκης 6, Νησιώτης 8, Σεκαδάκης Γ. 6 (2), Νέσης 12 (2), Λυσέλης, Σεκαδάκης 4.

Κένταυρος Καλλικράτειας (Βλόστος): Σελεμενάκης 4, Θαλασσινός 3, Φωτιάδης, Πιτσούλης, Χανιωτάκης, Παρασκευάς 9, Ανθυμιάδης, Ρέμπελος 4, Δέτσικας 9, Δασκαλάκης, Ζωγράφος 10, Κωνσταντινίδης.

Μακεδονικός-ΑΟ Πολυγύρου 70-68

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-30, 52-57, 70-68

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Τσουμαχίδης

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και μεγάλο νικητή τον Μακεδονικό είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που κατέκλισαν το κλειστό του συλλόγου δίνοντας δύναμη με την φωνή τους, στους παίχτες του Δημήτρη Μύθου, καταφέρνοντας στο τέλος να πανηγυρίσουν την πολυπόθητη νίκη με 60-58 επί του ΑΟ Πολυγύρου, μία νίκη που βάζει τον Μακεδονικό βασικό διεκδικητή της 2ης θέσης του πρωταθλήματος που οδηγεί στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Γνωρίζοντας την κρισιμότητα του παιχνιδιού η ομάδα του Μακεδονικού μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας πάρει προβάδισμα στο σκορ από νωρίς με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να συνέρχονται γρήγορα μην αφήνοντας να τους ξεφύγει η διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Δημήτρη Μύθου προσπάθησαν να τρέξουν τον αντίπαλο καταφέρνοντας μέσω αιφνιδιασμών να σκοράρουν αρκετούς πόντους, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να πέφτουν σε λάθος επιλογές στην επίθεση κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο οι οποίοι αφού αρχικά ροκάνισαν την διαφορά των -7 του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ περίπου στα μισά του δεκαλέπτου ανεβάζοντας κατά πολύ το ποσοστό ευστοχίας τους κυρίως έξω από τα 6,75. Οι παίχτες του Μακεδονικού παρά το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και τα λάθη τους σε άμυνα και επίθεση έμειναν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η δύναμη του κόσμου που βρισκόταν στο γήπεδο σε συνδυασμό με την ψυχή των παιχτών του Μακεδονικού κατάφεραν να φέρουν στα ίσα την αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την νίκη έως το τέλος. Ο Κώστας Πηλακούτας 1,5 λεπτό πριν την λήξη κι ενώ το σκορ ήταν 66-66 με τρίποντο έδωσε ανάσα τριών πόντων στον Μακεδονικό με τον Πιπιλιάρη στην επόμενη φάση με καλάθι κάτω από την ρακέτα να μειώνει στο 69-68. Με τον χρόνο να πιέζει οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια με φάουλ έστειλαν τον Πηλακούτα στις βολές ο οποίος ευστόχησε στην μία από τις δύο κάνοντας το 70-68 σκορ που παρέμεινε έως το τέλος της αναμέτρηση αφού η ομάδα του Πολυγύρου δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση, με τον Μακεδονικό να πανηγυρίζει μαζί με τον κόσμο την πολύ σπουδαία και σημαντική αυτή νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος για την άνοδο στην Β’ εθνική κατηγορία.

Μακεδονικός (Μύθου): Παπαγρηγορίου, Κοντσές 4, Ντισλής 19 (3), Κουντουρατζόγλου 5, Βούλγαρης, Μπαρζού 10, Χαλάτσης 8, Κομματάς, Πηλακούτας 18 (2), Λυχριδάς, Κασούρας 6, Μαργαρίτης.

ΑΟ Πολυγύρου (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης, Πιπιλιάρης 17 (2), Τσιούντος 14 (2), Μπέγας 5 (1), Στεφανίδης, Παυλέας 5, Νικολόπουλος 6 (2), Καραγιαννάκης 9 (1), Δημητσάς, Νούκαρης 12 (3), Αποστολίδης, Μπάρδος.

Δεκάλεπτα: 13-23, 32-38, 38-48, 56-64

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκιζόγλου

Παρότι πραγματοποίησε μεγάλη προσπάθεια, δεν μπόρεσε τελικώς να αποφύγει την ήττα το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής από την πιο έμπειρη ΧΑΝΘ με 56-64.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι παίχτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν άφησαν να ξεφύγει η διαφορά και μάλιστα όταν προσπαθούσαν να την μειώσουν, ένα δικό μας παιδί, από τις ακαδημίες μας, ο Εφέ Ζεκιριέ έβαλε δύο τρίποντες «μαχαιριές» που κράτησαν την διαφορά στους 8 πόντους για να φτάσουμε στο 32-38, το οποίο αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Παρότι, το «Βαρύ πυροβολικό» των φιλοξενούμενων, ο Πέτροβιτς βρέθηκε σε κακή ημέρα και έμεινε σε ρηχά νερά, ο Γεωργάκης έφθειρε την ρακέτα μας και έκανε μεγάλη ζημιά. Παρότι η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους, η ομάδα μας έκανε αντεπίθεση φτάνοντας το σκορ στο 56-59 1΄πριν το τέλος αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή!

ΑΕ Κομοτηνής (Δαφτσής): Καραμανλής 3 (1), Παπαδόπουλος, Καραμάνης 1, Βακρίνος 2, Μαγουλάς 4, Δάτσης 7, Κυφωνίδης 19 (4), Σπέντζος 14 (3), Θεοφωρίδης 6, Βαχαρίδης.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βλαγκόγιας, Ζεκιριέ 10(2), Ακεψιμαῒδης 11(2), Ναλμπάντης 2, Ζιάκας 11(1), Θωμαῒδης 9, Γεωργάκης 21, Κουτσοκώστας, Κωστίκας, Πέτροβιτς.

Ορφέας Νέου Σκοπού-ΜΕΝΤ 66-73

Δεκάλεπτα: 14-20,23-38,41-54,66-73

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Χατζημπαλίδης

Ορφέας Νέου Σκοπού  (Σίσκος, Γκαβανόζης): Ταΐρης 2, Καραμπατζάκης, Γεωργόπουλος, Δροσινός 11(3), Χατζής 33(2), Αχτσής 5(1), Θεοδωρόπουλου 4(1), Καρακάσης 4, Γάτος 1, Δρουμαλιάς, Σίμος 6.

ΜΕΝΤ (Νομικός, Δασκαλάκης) : Αμπατζάς 10, Καλπαξίδης 4, Παπαδόπουλος Π. 11, Μιχαηλίδης 10, Μπουραζάνης 9, Καρανώτας 8, Παπαδόπουλος Α. 12(2), Κάππος 3, Τζιούφας 4, Κούρκουλας, Βελέντζας 2.