Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Τα αποτελέσματα της 2ης αγ. (Κύπελλο ΕΣΚΑ Α΄ Φάση)

Δεν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο κύπελλο ανδρών της ΕΣΚΑ με την διεξαγωγή της 2ης αγ. της Α΄ φάσης η οποία ολοκηρώνεται το Σάββατο 15/9. Ας ρίξουμε μια ματιά στα αποτελέσματα των συγκεκριμένων αναμετρήσεων. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΦΙΛΟΘΕΗ 61 - 53 (ΗΜ. 27 - 27)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναγνώστου - Εφραιμίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11 - 15, 16 - 12, 16 - 17, 18 - 9.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Πασχάλης): Βερτζώνης 1, Μοντζακόβσκι 14, Ζαχαρόπουλος 17(5), Γιαγκλίσης, Μιχαλάς 6, Μουχάμαντ 8, Καρασάββας 12, Κατσάνης 3(1), Τριανταφύλλου, Καμπουράκης.

ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 2, Γεροχρήστος 10(2), Σουλιώτης 7, Φουρτούνης 4, Γιουβανέλλης 11(1), Στεφανής 5(1), Γαλανής 2, Κοττάς 10(2), Κοπετινάς, Μούγιος 2, Πουλάκης, Βλαχάκης.

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ  66-40

ΠΑΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ   48-37

ΤΟΥΦΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΠΑΙΑΝΙΑ 57-45

ΣΠΑΤΑ - ΟΙΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ   54-59

ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  31-54

Σε ένα παιχνίδι με αρκετό κόσμο οι 2 ομάδες ξεκίνησαν το ματς πολύ αγχωμένες με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να έρθει 4-7!!!!Το δεύτερο δεκάλεπτο σαφώς ποιοτικότερο συνεχισε να είναι ντέρμπυ και με πολύ δυνατές άμυνες ο αθηναικος με κάποιους αιφνιδιασμούς πήρε προβάδισμα 5 πόντων Αφού δέχτηκε μπάζεν μπιτερ τρίποντο από τον Γέρακα(19-24)
Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν δραματικά ο Γέρακας αδυνατούσε να βρει τρόπο να σκοράρει αφού ο αθηναικος πίεσε έκλεψε μπάλες και έτρεχε συνέχεια με αποτέλεσμα ο Γέρακας να πετύχει 2 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 9 στο τέταρτο!!!!

Πηγή: Treloroditis 24

AΤΤΑΛΟΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ - ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ  58-77

ΡΟΔΟΠΟΛΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  56-72

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ/ΔΑΦΝΗΣ - ΚΕΡΑΤΕΑ  60-55

ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ - ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ  68-65 με buzzer τρίποντο του Γιώργου Πανδή

Σε μια ματσαρα που έσπασε καρδιές και ικανοποίησε όποιον βρέθηκε στο κλειστό του γουδιου, η Λυκόβρυση κατάφερε και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου με τρίποντο στην λήξη του αγωνα..

Η Λυκόβρυση ήταν τυπικά γηπεδούχος αφού άλλαξε η έδρα λόγω του ότι στο γήπεδο της υπήρχε θέμα με μια μπασκετα.

Στην αρχή του αγώνα ο Ζευς έτρεξε και κατάφερε να πάρει μια διαφορά περίπου 8 πόντων, όμως μετά ο καυτός 18χρονος των Λύκων το πήρε πάνω του κ με δικό του σερί ισορροπήσε την αναμέτρηση. Το ημίχρονο έληξε με 30-29 για την Λυκόβρυση.

Στην επανάληψη το ντέρμπι άναψε περισσότερο και οι ομάδες έως και την λήξη του αγώνα εναλλάσσονταν στο σκορ αφού καμία από τις 2 δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων.

Ετσι φτάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με την Λυκόβρυση 20" πριν την λήξη να προηγείται με 3. Ο Ζευς έβγαλε επίθεση και με τρίποντο 7" για την λήξη ισοφάρισε. Η μπάλα πήγε στα χέρια του νο12 των Λύκων, κατέβασε την μπάλα, κ 2 βήματα μετά το κέντρο και με παίκτη κολλημένο πάνω του που το έκρυβε το οπτικό πεδίο, πέταξε την μπάλα η οποία κατέληξε στο καλάθι του Ζευς. Έτσι η Λυκόβρυση πήρε την πρόκριση με ένα τρελό buzzer beater...

To νο11 της Λυκόβρυσης ήταν όλα τα λεφτά με 33 ποντους. 18-19 χρόνων από τις ακαδημίες της ομάδας, σούταρε κάρφωνε, αθλητικοτατος. Έχει τεράστιο μέλλον μπροστά του και ελπίζω να έχει το μυαλό γιατί αξίζει να παίξει όχι απλά 1-2 κατηγορίες πάνω, αλλά να παίξει επαγγελματικα. Δυνατή και γρήγορη ομάδα η Λυκόβρυση, δεμένη και με καλά τρεξίματα, πιστεύω θα πρωταγωνιστισει στον ομιλο.

Από την πλευρά του Ζευς για μας ήταν το πρώτο επίσημο ματς με ομάδα Γ Εσκα, πήραμε το βάπτισμα πυρός, είδαμε τα λάθη μας, θα τα διορθώσουμε και θα συνεχίσουμε.