Ασταμάτητο τρένο Ίριδα Πετρούπολης και Δόξα Βύρωνα - STOP του Αθηναϊκού στον Πρωτέα Αθηνών (Γ1 ΕΣΚΑ)

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΣΠΑΤΑ 69-61

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ - ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ  88-60

Δεκάλεπτα: 20-17,49-31,69-48,88-60

Παρα τις απουσιες Γκοφα-Χατζηχρηστου,η Δοξα εκανε επιδειξη δυναμης απεναντι στον ανημπορο να αντιδρασει Νικηφορο που μονο στην 1η περιοδο καταφερε να φανει ανταγωνιστικος.

Η ομαδα του Μιχελιδακη προηγηθηκε 4-9 στα πρωτα λεπτα με σκορ απο τον Καμνιωτη.Η Δοξα με ηγετη τον εκπληκτικο Δανα(#7) πηρε γρηγορα τον ελεγχο και προηγηθηκε 20-15 λιγο πριν τη ληξη της 1ης περιοδου.

Η ομαδα του Μαρινου σανιδωσε το γκαζι στην 2η περιοδο και η διαφορα αρχισε να παιρνει μεγαλες διαστασεις.Ο Δανας βρηκε συμπαραστατες τους Σκορδα(#11),Παπαδοπουλο(#14) και το ημιχρονο εληξε 49-31 με γκολ-φαουλ του Μπελεκα(#4).

Στην 3η περιοδο ο Νικηφορος προσπαθησε να ξαναμπει στο παιχνιδι με καποια μακρινα σουτ του Νικολουσιου αλλα δεν μπορεσε να ριξει την διαφορα κατω απο το 55-42 κανοντας αποκλειστικα καταχρηση απο τα 6.75.

Η Δοξα δεν δυσκολευτηκε να ανεβασει παλι τον ρυθμο και να δωσει διαστασεις θριαμβου στη νικη της.Μαγικη 3αδα για την Δοξα οι φοβεροι Δανας-Παπαδοπουλος-Σκορδας,χωρις να υπαρχει παιχτης που υστερησε.
Απο τον Νικηφορο απλα παλεψαν περισσοτερο ο Νικολουσιος και ο ψηλος με το #27.

Πηγή: gspara

ΟΙΟΝ  ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ  65-44

Η εικόνα ίσως περιέχει: 16 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και εσωτερικός χώρος

ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ - ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ  36-48

Έσπασε το ρόδι στην κατηγορία ο Ζευς κερδιζοντας άνετα τον Μαιανδρο, σε έναν αγώνα που χαρακτηριστικο του ήταν η αστοχία των δύο ομάδων.

Στα πρώτα 2 δεκάλεπτα τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονομετρο αφού και οι δύο ομάδες ειχαν αρκετά άτσαλα τελειώματα με το ημιχρονο να τελειώνει 17-23.

Στο τρίτο 10λεπτο ο Ζευς πάτησε γκάζι, έπαιξέ καλή άμυνα μπήκαν τα σουτ και ξέφυγε στο σκορ. Δέχτηκε μόλις 1 διποντο με.τη διάφορα να πήγαίνει στο τέλος του δεκάλεπτου στους 21 ποντους 19-40.
Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, το rotation αναγκαστικό και το τελικό αποτελεσμα 36-48

Ο Ζευς μπήκε κ πάλι με άγχος στον αγώνα όπως ήταν λογικο και πάρα το γεγονός ότι βγήκαν αρκετά πράγματα στο παρκέ η τελική προσπάθεια ήταν ατσαλη. Χάθηκαν αρκετά ελεύθερα σουτ, αρκετά lay up και τον σκορ σίγουρα θα μπόρουσε να έίναι μεγαλύτερο. Πλέον πρέπει σιγά σιγά να ανέβει κ άλλο η απόδοση της ομάδας ώστε να μπει σε.μια σειρά. Σίγουρα και σαν σύνολο και ατομικά μπορει πολύ καλύτερα.

Πηγή: Nemesakos

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  61-63

ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ - ΒΡΙΛΛΗΣΙΑΚΟΣ  58-51

ΛΑΓΟΝΗΣΙ - ΛΕΟΝΕΙΟΣ   69-55