Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018

Κατάθεση ψυχής στην 2η παράταση τα Μελίσσια (Γ2 Εθνική)

Μετά από ματς - θρίλερ τα Μελίσσια κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του, μέχρι τώρα αήττητου, ΟΦΗ στην 2η παράταση φρενάροντας έτσι το νικηφόρο σερί των Κρητικών. Σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ο Λοκρός Αταλάντης ο οποίος κυριάρχησε κατά κράτος απέναντι στο Δειλινό ενώ το Κορωπί πανηγύρισε το δεύτερο διπλό του με αντίπαλο την Καλλιθέα Ρόδου με κόουτς τον Μιχάλη Κακιούζη. Επιστροφή στις εντός έδρας νίκες για τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης ο οποίος κατάφερε να ''κλέψει'' στο τελευταίο δίλεπτο το ροζ φύλλο από τον Αργοναύτη Τριγλίας ενώ ο ΕΦΑΟΖ έφυγε αλώβητος από την Αγία Παρασκευή. Στις καλές εμφανίσεις επανήλθε ο ΒΑΟΛ Χίου ο οποίος υπερίσχυσε απέναντι στην ΑΕΠΠ Χαλκίδα ενώ το τοπικό ντέρμπι της αγωνιστικής είχε νικητή τον Άρη Θήβας κόντρα στον Ερμή Σχηματαρίου βάζοντας έτσι σοβαρή υποψηφιότητα για μια άνετη παραμονή. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Διαιτητές: Ζιώγας, Σιδέρης

Στο α΄δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε καλά ειδικά μετά το 3΄λεπτό τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί 12-02 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (19-08).Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο β΄ δεκάλεπτο να τρέξουν σερί 02-08 στα πρώτα πέντε λεπτά και με ένα ισόπαλο σκορ 5-5 στα υπόλοιπα λεπτά να φτάσουμε στο ημίχρονο στο 26-21.Στο γ΄δεκάλεπτο ο Αργοναύτης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό που είχε σταματήσει με πιεστική άμυνα κατάφερε με 0-7 να πάρει προβάδισμα 26-28 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +5 καθώς πάταγε καλύτερα στο παρκέ.Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν από την άμυνα να πάρουν το παιχνίδι φτάνοντας στο 38΄λεπτό με επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 07-06 και δείχνοντας ότι το καλάθι και για τους δύο έχει στενέψει αρκετά.Σε αυτό το σημείο ο Διαμαντόπουλος με τρίποντο μείωσε αρχικά σε 50-51 και με δίποντο σε αιφνιδιασμό έκανε το 52-51 στο 39΄λεπτό.Οι φιλοξενούμενοι μετά από time -out πήραν δύο βολές με τον Καλογερόπουλο στα 44΄΄ δευτερόλεπτα κάνοντας το 52-53.Η ομάδα μας μετά από time-out με το Σταμάτη με νέο τρίποντο πήρε προβάδισμα 55-53 και κλέβοντας την μπάλα στην άμυνα με 1/2 βολές γράφτηκε από τον ίδιο το 56-53.Ακολούθησε και νέο λάθος από την ομάδα της Ραφήνας με τον Μπάζιο με 2/2 βολές να κάνει το 58-53 10΄΄ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να κλειδώνει το παιχνίδι , με το Σταμάτη στα 3΄΄ δεύτερα να κερδίζει εκ νέου βολές και να διαμορφώνει το τελικό 60-53.

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Γιαννακόπουλος, Μεγαγιάννης): Χόρτσας, Κυριακόπουλος 1, Σταμάτης 17(4), Γιαννακόδημος 3, Ανέστης 6, Μούκας, Μιχαλόπουλος 5, Διαμαντόπουλος 18(3), Αντωνούσος, Μπάζιος 10.

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Κορομηλάς , Καλογερόπουλος 12(2), Γαλιατσάκης , Χωματάς 5(1), Τσίρος 1, Συγγούνας 5, Σταμέλος 3(1), Τύρλας 8, Ζερβός 10, Σιλιτζίρης 4, Σβάρνας 5.

Δεκάλεπτα: 21-17, 50-35, 70-62, 95-77

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Νερομυλιώτης

Μεγάλη νίκη για την ομάδα ανδρών του ΒΑΟΛ Χίου καθώς επανήλθε στις καλές εμφανίσεις στο Κλειστό επικρατώντας της ΧΑΛΚΙΔΑΣ με 95-77. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα κατάφερε να αφήσει πίσω της την κακή παρένθεση της Πέμπτης και παίρνοντας ενέργεια από τη γεμάτη σήμερα κερκίδα της, έφτασε δίκαια στην σπουδαία νίκη αλλά και το +18 που μπορεί να φανεί χρήσιμο απέναντι σε έναν αντίπαλο με τους ίδιους στόχους. Ο αγώνας άρχισε με 15΄ καθυστέρηση και πολύ εκνευρισμό στις 2 ομάδες (που άλλαξαν σε διαδρόμους και γραφεία) καθώς κάποιος αθλητικός φωστήρας όρισε στις 14:00 (μόλις 3 ώρες πριν τον αγώνα ΒΑΟΛ - ΧΑΛΚΙΔΑ) την αναμέτρηση ΝΗΡΕΑΣ Καρδαμύλων - ΑΣΤΕΡΑΣ Αγ. Δημητρίου για την Α2 Γυναικών στο Βόλευ που κρίθηκε στο 3-2 (!) (συγχαρητήρια στις χιώτισες) προκαλώντας την απόλυτη σύγχηση στην προετοιμασία των 2 ομάδων για το κρίσημο παιχνίδι καθώς και τα 3 διαθέσιμα αποδυτήρια του Κλειστού ήταν κατελειμένα και οι διαιτητές κινδύνευαν να χάσουν την πτήση τους... Στα του αγώνα ο ΒΑΟΛ ήταν καλύτερος, είχε πλουραλισμό στην επίθεση έχοντας μια 5άδα διψήφιων σκόρερς (Σουλίκας 26(5), Αγγελίδης 24, Σαμιώτης 16, Τσουρής 13(1) και Σουλινάρης (10) με τον Κύρκο να κάνει νταμπλ-νταμπλ (10π. 11ρ.) από το ημίχρονο) και κυρίως είχε πίστη, πάθος και ενέργεια. Έλεγχος των ριμπάουντ και καλές επιθετικές επιλογές έστειλαν τη διαφορά στο +15 στην ανάπαυλα (50-35) με τη συνέχεια να δείχνει τυπική διαδικασία. Στην επανάληψη όμως ο Βούρειος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και έχοντας λανθασμένες επιλογές και κακή αμυντική λειτουργεία κινδύνευσε καθώς η ποιοτική ομάδα της Χαλκίδας με μπροστάρηδες τους Γκιζόγιαννη (27(2)) και Σέττο (26(4)) μείωσαν στο καλάθι στα μέσα της 3ης περιόδου. Ευτυχώς όμως οι φωνές του κόουτς και η αφύπνιση της χιώτικης κερκίδας έπιασαν τόπο καθώς η μηχανή του ΒΑΟΛ ξαναπήρε μπροστά, ο ενθουσιασμός επανήλθε στα φυσιολογικά για εντός έδρας επίπεδα και ο αγώνας πέρασε στην ιστορία ως μια άνετη τελικά επικράτηση του ΒΑΟΛ. Πλέον ο Βούρειος έφτασε το 4-5 και στρέφει την προσοχή του στην επόμενη αγωνιστική που θα τον βρει φιλοξενούμενο του σκληροτράχηλου ΙΚΑΡΟΥ Ν. Σμύρνης στο ΣΕΦ (Κυρ. 23/12 - 15:00).

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Σαμιώτης 16, Σερέπας, Ανδρουλάκης, Σουλίκας 26(5), Φουντουλάκος 3(1), Αγγελίδης 24, Καραφαντής, Τσουρής 13(1), Κουϊμτζής 2, Τροβάς, Σουλινάρης 10, Κωνσταντινάκος 3(1).

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC (Πούλος): Θεοδωράκος Β, Κουτσογιάννης 6, Σέττος 26(4), Θεοδωράκος Π. 3, Ξιούρας 6, Μανταλβανός, Μανιάτης 9, Γκιζόγιαννης 27(2), Λουκάς, Καραμπέκης, Γεωργουσόπουλος.

Δεκάλεπτα: 27-20, 45-42, 69-67, 84-84, 93-93 (α’ παρ.), 98-108 (β’ παρ.)

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Ντάνος

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Πετράκης 17(2), Τσερκιτζόγλου 9(1), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 6(2), Αγαπιάδης 6(2), Αντωνόπουλος, Μπούμπαρης 5, Καραλής 19(4), Πάλλης 35.

Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσσης 17(2), Στεργίου 8(2), Γεραμάκης 6(2), Οικονομόπουλος 30(4), Σωφρονάς 17(3), Ζήρος, Τρίχας, Καραχάλιος 22(1), Καραβανάς 8

Δεκάλεπτα: 17-18, 38-37, 64-53, 81-77

Διαιτητές: Καλογριάς, Μελισσάρης

Αρης Θηβας (Ματσαγγούρας, Τσάλεζας): Γεωργούτσος 16, Ντέντα 6, Ματσαγγούρας, Γκόλιας, Καδηγιαννόπουλος 5, Παναγιωτίδης 14(2), Καλεμντζάκης 15(2), Χαραλάμπης 16(2), Κουμπές, Δαχρεντζής 9(1), Τριανταφύλλου, Μελετίου.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σολομωνίδης): Σπηλιόπουλος 4, Πανταζής 19(1), Κουτής, Γκρινιάρης 16(1), Μεϊντάνης, Κώνστας 2, Φλώτσιος 6, Ετζιάκα 4, Τσαπρούνης 7, Μαλισσόβας, Γιανναλέτσος 19.

Δεκάλεπτα: 27-16, 45-34, 67-48, 91-56

Διαιτητές: Μαρινάκης, Τσακιράκη

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Πρεφαντής, Γεωργίου 3(1), Φωτητζόγλου 10, Κετέμα 12(2), Κεχρής, Πάσσας 11, Παπαηλιού 4, Καλογερόπουλος 3(1), Μάτος Αν. 19(3), Μάτος Αγγ. 13(3), Δουρούκης 9(1), Ψάλτου 7.

Δειλινό (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 5, Μπορμπίδης, Αντωνογιαννάκης 4, Γαϊτανάκης, Στέβοβιτς 3, Λέφης 11, Γρύλλης 19(2), Εκιτζόγλου 8(1), Κυρίτσης 3(1), Βουτσίδης, Σπηλιόπουλος 3.

Καλλιθέα - Κορωπί 73-77

Δεκάλεπτα: 19-21, 32-42, 49-66, 73-77

Διαιτητές: Καμήτσος, Λαμπίρης

Καλλιθέα (Μπίλιας): Χαρζηγεωργίου, Ματσαμάς, Παναγιωταράκος 14(1), Τσακίρης, Γυφτάκης 6(1), Παρδακάς 28(1), Μήτσης, Σκορδάλης 11(3), Κανύχης 11.

Κορωπί (Κακιούζης): Καραχάλιας 2, Σβορώνος 8(1), Καμαρινός, Τζακισβίλι 1, Αγόρης 18(4), Καραδολάμης 21, Φίλα 1, Μερκούρης, Κουτουφάς 24(2), Χρονόπουλος 2.