Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019

''Λαχτάρισε'' ο Αθηναϊκός - Ο Ζάβρας σε νεκρό χρόνο ''εκτέλεσε'' το Λαγονήσι (Γ1 ΕΣΚΑ)

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Μετά την ήττα από την Άρτεμις Αχαρνών, η Ίριδα Πετρούπολης υπερασπίστηκε το τίτλο του φαβορί ''ξεσπώντας'' στον Κρόνο Γέρακα και βαδίζει ολοταχώς προς το στέμμα. Μεγάλη μάχη γίνεται για τις άλλες δυο προνομιούχες θέσεις τις οποίες διεκδικούν τρεις ομάδες οι οποίες είναι ισόβαθμες μεταξύ τους. Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσε ο Αθηναϊκός ο οποίος άντεξε στην πίεση του πολύ καλού Ζεύς Ερυθρού ο οποίος κόντραρε στα ίσια τον αντίπαλο. Μετά το μεγάλο διπλό επί της πρωτοπόρου Ίριδας Πετρούπολης, η Άρτεμις Αχαρνών με ανεβασμένη ψυχολογία ''καθάρισε'' και τα Σπάτα ενώ ο Οίον Αγ. Στεφάνου παρέμεινε ''ζωντανός'' στο κυνήγι της τριάδας μετά την άνετη επικράτηση του με αντίπαλο τον Νικηφόρο. Καθολική υπεροχή για τον Βριλησσιακό ο οποίος έκανε νικηφόρο come back απέναντι στον Πρωτέα Αθηνών ενώ στην Ηλιούπολη ο Παναγιώτης Ζάβρας ''εκτέλεσε'' σε νεκρό χρόνο από την γραμμή των ελευθέρων βολών (2/2) το Λαγονήσι δίνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη γοήτρου στον Μαίανδρο. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγ.:

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

ΑΟ ΠΡΩΤΕΥΣ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ   46-78

Δεκάλεπτα: 12-20,18-42,29-57,46-78

Σοβαρος για 40 λεπτα ο Βριλησσιακος,αποτυπωσε την ποιοτικη του υπεροχη στο παρκε και επεστρεψε εμφατικα στις επιτυχιες επειτα απο 3 συνεχη κιτρινα φυλλα.Δεν μπορεσε ωστοσο να χαρει τη νικη του.Στο 32' ο Παπαμιχαηλ σε μια προσπαθεια να μπλοκαρει σουτ του Μισσα,επεσε ατσαλα στο παρκε και χτυπησε στον δεξιο αστραγαλο(διαστρεμμα).

Δυστυχως αυτος δεν ηταν ο μοναδικος τραυματισμος,αφου και ο Πρωτεας εχασε 2 αθλητες του,κατι που δυσκολεψε ακομα περισσοτερο την,ετσι κι αλλιως,ζορικη αποστολη του.Μολις στο 1ο λεπτο αποχωρησε ο βασικος του ψηλος(Νταγιαννης),ενω τον ακολουθησε στις αρχες του 2ου ημιχρονου ο Σιραγας με ενοχλησεις στην μεση.
Περαστικα και στους 3 αθλητες !!

Στα αγωνιστικα δεν χωραει ιδιαιτερη κριτικη,αφου το ματς ηταν πορτοκαλι μονολογος.Νικολλι-Μακρυδακης-Χαραλαμπους ξεχωρισαν μεταξυ ισων,ενω ο κοουτς Μακρυδακης βρηκε την ευκαιρια να αδειασει απο νωρις τον παγκο του και να δωσει χρονο συμμετοχης σε παιδια που παιζουν ελαχιστα.Αρπαξαν ιδιαιτερα την ευκαιρια και ξεχωρισαν ο Σεγκουνας (3 τριποντα) αλλα και ο Κωστας Δραγατης(αδελφος του Αγγελου Δραγατη του Δουκα) !!
Απο τον Πρωτεα οαση ο Γιωργος Μισσας που πετυχε τους 31 απο τους 46 ποντους της ομαδας του,ενω συγκινητικα παλεψε (αν και ασθενης) ο Μαζαρακης !!

Πηγή: gspara

ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ   65-44

ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ   71-59

ΑΟ ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ - ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ  63-61 2 βολές σε νεκρό χρόνο του Παναγιώτη Ζάβρα

ΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ - ΑΟΚ ΣΠΑΤΩΝ   59-43

ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ  63-65

Με μερικές έως αρκετές μέρες καθυστέρηση, λόγω ταξιδιού ας γράψω λίγα πράγματα για τον αγώνα.

Ήταν ένα εξαιρετικό ματς από πλευράς έντασης, αυταπάρνησης και θέλησης για την νίκη, με τις δύο ομάδες να κάνουν τα πάντα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στην αναμέτρηση ο Αθηναϊκός ξεκίνησε λίγο καλύτερα τον αγώνα και είχε το προβάδισμα στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου βρίσκοντας λύσεις με μακρινά σουτ αλλά και με τα επιθετικά ριμπάουντ του νο.5. Ο Ζευς από την άλλη αντιμετώπισε μερικά κενά διαστήματα στην απόδοσή του, γεγονός που δεν του επέτρεπε να πλησιάζει περισσότερο από τους 2-4 πόντους την απόσταση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Αθηναϊκό να είναι μπροστά με 3 πόντους, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά ακόμα και 10 πόντων όμως η άμυνα του Ζευς άρχισε να αποδίδει και να σιγά σιγά να ροκανίζει την διαφορά. Μάλιστα 2 λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά ακόμα και με 4 πόντους, χάρη σε εξαιρετικές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο Αθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμα ή έμενε κοντά στον Ζευς χάρη σε ατομικές ενέργειες του Ζεχερλή ο οποίος πήρε την ομάδα του στις πλάτες του.

Στα τελευταία λεπτά οι επιλογές του Ζευς δεν ήταν σωστές και το +4 έγινε -4 με 29 δευτερόλεπτα να απομένουν. 2 εύστοχες βολές των γηπεδούχουν έγραψαν το 63-65. Ο Αθηναϊκός έκανε βιαστική επίθεση με εκτελεσμένο άστοχο τρίποντο και ο Ζευς είχε 12 δευτερόλεπτα για επίθεση. Το σύστημα βγήκε, ο παίκτης του Ζευς σούταρε ανενόχλητος τρίποντο νίκης ωστόσο η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι και εκεί που πήγαμε να πανηγυρίσουμε, τελικά δεν πανηγυρίσαμε.

Συνολικά ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τον Αθηναϊκό να παραμένει μέσα στην 3άδα ανόδου και τον Ζευς να κρατάει την καλή εμφάνιση για τη συνεχέια του πρωταθλήματος.

Πηγή: Nemesakos