Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

''Διέσυραν'' τον Αρίων οι κυρίαρχοι Νέοι Βύρωνος (Δ4 ΕΣΚΑ)

Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα, περιλαμβάνονται οι Lazaros Felekidis, Vaggelis Roum, Loukas Karagiannis και Anestis Argy, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Νέοι Βύρωνος το ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Αρίωνα, συντρίβοντας τον με 37 πόντους διαφορά, καπαρώνοντας έτσι την 2η προνομιούχο θέση και βάζουν σοβαρή υποψηφιότητα για την 1η θέση που δίνει το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο στην Γ΄ ΕΣΚΑ. Ακόμα ένα βήμα για τα μπαράζ ανόδου έκανε η Κιβωτός του Κόσμου η οποία , έστω και δύσκολα, απέδρασε από το ΠΑΚ Χαλανδρίου όπως και ο Άγιος Θωμάς ο οποίος επιβλήθηκε απέναντι στους Τρεις Αστέρες. ''Ζωντανός'' στο κόλπο των play off παρέμεινε ο Αθλητής ο οποίος ''λύγισε'' στην παράταση την Ακαδημία 2008 ενώ ο Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας, με buzzer beater τρίποντο, ''έκλεψε'' το ροζ φύλλο από τον Θρίαμβο Δάφνης. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΑΡΙΩΝ 76-39

Διαιτητές: Σέλληνας - Κυβελίδης
Δεκάλεπτα: 13-7, 21-7, 25-8, 17-17

''Αγκαλιά'' με την 2η θέση βρίσκεται η ανδρική ομάδα των Νέων Βύρωνος η οποία συνέχισε το νικηφόρο σερί της με μια εντυπωσιακή ρεβάνς στο ντέρμπι της 17ης αγ. του 4ου ομίλου της Δ΄ ΕΣΚΑ. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση η ομάδα μας ισοπέδωσε με εμφατικό τρόπο τον Αρίωνα ο οποίος βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά και αυτό φάνηκε από τους 39 πόντους που έβαλε σ' όλο το παιχνίδι. Η καλή μέρα για την ομάδα μας φάνηκε από την αρχή, από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Με εκπληκτική άμυνα οι παίκτες του κόουτς Φελεκίδη καθήλωσαν τον αντίπαλο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 20 πόντους διαφορά (34-14). Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν σοκ από το οποίο δεν συνήλθαν ποτέ. Με πατημένο το γκάζι στη συνέχεια το σκορ έγινε πολύ εύκολη υπόθεση για τους νεοβυρωνιώτες με την διαφορά κάποια στιγμή να ξεπερνάει και τους 27 πόντους (41-14) στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εγκαταλείψουν πολύ νωρίς την μάχη και να ρίξουν ''λευκή πετσέτα''. Η μεγάλη αυτή νίκη μας χαρίζει την είσοδο στα μπαράζ και παράλληλα μας δίνει το δικαίωμα να ονειρευόμαστε ακόμη και την 1η θέση που δίνει το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο στην Γ΄ ΕΣΚΑ. Άλλο ένα παιχνίδι όπου οι αθλητές μας έδωσαν τον καλύτερο τους ενώ από πλευράς σκοραρίσματος Τριανταφύλλου - Καλιάκης ξεχώρισαν. Από το ''ναυάγιο'' του Αρίωνα διασώθηκαν Ανδριώτης και Αναστασιάδης.

ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ (Φελεκίδης - Αντωνοπούλου): Τριανταφύλλου 23(4), Καλιάκης 14(2), Καραγιάννης 4, Ορφανός 4, Κωστάκης, Κάβουρας 5(1), Ερμίδης 2, Μπότσικας 5, Αργυρόπουλος 6, Ρούμελης 6, Κοντός 2, Κουκουλάς 5

ΓΣ ΑΡΙΩΝ (Σαλίχος - Μικράκη): Ρούσσης , Ανδριώτης 11(1), Χατζηνικολάου, Κυρομίτης 3(1), Πρωτόπαπας 2, Λαμπρόπουλος, Αναστασιάδης 10, Γούσης, Τσίκουρας 4, Πόθος, Μπόγρης 3, Ηλίας 6

ΠΑΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ  45-48

Διαιτητές: κ.κ. Θωμάς Αναγνώστου, Αλέξανδρος Ραμιώτης.

Δεκάλεπτα:08-08, 19-17, 29-29, 45-48.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα σε όλη τη διάρκειά του εξελίχτηκε ο αγώνας της 17ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Δ΄ Ε.Σ.Κ.Α, όπου η ομάδα μας αντιμετώπισε την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019 στο κλειστό γυμναστήριο «Μάρκος Παπαδάκης» την ομάδα της Κιβωτού του κόσμου Α.Σ.Κ.

Η Ομάδα μας δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες να επιστρέψει στις νίκες και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά για τη φιλοξενούμενη Ομάδα η οποία απέσπασε μια μικρή διαφορά 6 πόντων, όπου στη συνέχεια η γηπεδούχος Ομάδα κάλυψε τη διαφορά και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τις άμυνες να επικρατούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομάδα μας πήρε μια διαφορά 4 πόντων (36-32), όπου η κιβωτός αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν 1 πόντο μπροστά, όπου η Ομάδα μας έχασε εύκολο καλάθι, όμως ο Ορέστης Πλιάκος με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό βάζει το Π.Α.Κ Χαλανδρίου μπροστά με 1 πόντο και 36 δεύτερα για το φινάλε.

Στην τελευταία και καθοριστική άμυνα η Ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει το αμυντικό ριμπάουντ και ο Μπατιστάκης της Κιβωτού από ριμπάουντ δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ένα λάθος στην επίθεση του Π.Α.Κ Χαλανδρίου και το παιχνίδι κρίνεται στις βολές, με την Κιβωτό να επικρατεί οριακά στη λήξη του αγώνα.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι πολλές χαμένες βολές για την Ομάδα μας, η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά όπως ο σοφός λαός μας λέει: «Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.»

Π.Α.Κ Χαλανδρίου: προπονητής: Τσιρωνιάν Χάικ. Αθλητές: Κολλάτος Φώτης, Κεσσές Γιάννης, Κοκορόγιαννης Γιώργος 2, Κεφάλας Κωνσταντίνος, Σουλάκης Κωνσταντίνος 4, Παρασκευόπουλος Χρήστος 16(2), Θεοφάνης Γιώργος, Παρασκευόπουλος Τάκης 4, Πλιάκος Ορέστης 17, Φελέκης Γιώργος 2.

Κιβωτός του Κόσμου: προπονητής: Διονυσόπουλος. Αθλητές: Μιχαλόπουλος 10(2), Λάμπρου 8, Μαλλιάρας 8, Σπαχίου 7, Φιλιππόπουλος 5(1), Μπατιστάκης 5, Παντσίοπουλος 3, Σίμος 2, Παρασκευόπουλος 8(1), Πάσιος, Γκούμας.