Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

''Σκόνταψε'' πάνω στον Θρίαμβο Δάφνης ο Άγιος Θωμάς - Ρεβάνς πήρε η Κιβωτός του Κόσμου (Δ4 ΕΣΚΑ)

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Αλώβητος συνεχίζει ο πρωτοπόρος Χαραυγιακός ο οποίος ''καθάρισε'' και τον Οδυσσέα Αγ. Βαρβάρας ενώ οι Νέοι Βύρωνος έκαναν τα εύκολα δύσκολα κόντρα στους Τρεις Αστέρες ''σφραγίζοντας'' το διπλό στα τελευταία περίπου δυο λεπτά με πρωταγωνιστές τους Τριανταφύλλου - Κάβουρα. Η μίνι - έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο Μετς όπου ο Θρίαμβος Δάφνης επιβλήθηκε απέναντι στον Άγιο Θωμά ο οποίος παίζει με την ''φωτιά'' όσο να αφορά τα μπαράζ ανόδου. Τέλος η Κιβωτός του Κόσμου πήρε ''εκδίκηση'' για την ήττα του πρώτου γύρου από τον Αθλητή. χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει το -6 του πρώτου αγώνα, κάνοντας έτσι μεγάλο βήμα για τα μπαράζ ανόδου. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ - ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 62-70

Διαιτητές: Περδετζόγλου - Σπηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 10-16, 12-26,21-9,19-19

''Φλέρταρε'' με την ήττα η ανδρική ομάδα των Νέων Βύρωνος αλλά στο τέλος κατάφερε να χαμογελάσει απέναντι στους ουραγούς Τρεις Αστέρες παραμένοντας αλώβητη και την 18η αγ. της Δ΄ ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας παρουσίασε δυο διαφορετικά πρόσωπα με αποτέλεσμα να κάνει τα εύκολα δύσκολα δίνοντας το δικαίωμα, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, ψυχολογία στους γηπεδούχους και εύκολα καλάθια. Παρά το κρύο γήπεδο και χωρίς πίνακα η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για εμάς αφού, με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (15/23), διαμορφώσαμε μια πολύ καλή διαφορά 20 πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (22-42). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού επαναπαυτήκαμε αρκετά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πατήσουν γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και μ' ένα σερί 21-9 να ψαλιδίσουν αισθητά την διαφορά στο -8 (43-51). Το 4ο δεκάλεπτο αποδείχτηκε αγχωτικό για εμάς μιας και οι αντίπαλοι, έχοντας μεγάλη επαφή με το καλάθι, έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους τρεις πόντους (62-65) στα τελευταία περίπου δυο λεπτά. Μια τρίποντη ''μαχαιριά'' του Αλέξανδρου Τριανταφύλλου και ένα δίποντο του Νίκου Κάβουρα έδωσαν την χαριστική βολή στους Τρεις Αστέρες και στην ομάδα μας μια πολυπόθητη νίκη που μας διατηρεί ''ζωντανούς'' στο κυνήγι της 1ης θέσης. Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν Καλιάκης - Κάβουρας - Τριανταφύλλου ενώ από τους γηπεδούχους Ντίνος - Φιορεντίνος - Γιαννόπουλος.

ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Φουσκάκης): Καϋμενάκης 9(1), Ντίνος 21(3), Βλασταράς, Γιαννόπουλος 12, Χρονόπουλος, Βότσαρης Ι., Βότσαρης Δ. 7(2), Φιορεντίνος 13 (1)

ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ (Φελεκίδης - Αντωνοπούλου): Τριανταφύλλου 10(2), Καλιάκης 14, Κοροπούλης 2, Ορφανός 4, Κωστάκης, Κάβουρας 11(1), Ερμίδης, Μπότσικας 2, Αργυρόπουλος 8, Ρούμελης 9, Κοντός 2, Κουκουλάς 8(2)