ΑΠΑΣ Τα Φανάρια - ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 65-50

ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου - ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 66-50

Φύλλα αγώνα

ΑΟΚ Χανιά - ΒΑΟΛ Χίου 73-58

Δεκάλεπτα: 31-15, 42-31, 52-51, 73-58

Διαιτητές: Φασόλης, Φραγκούλη

Την ήττα με σκορ 73-59 γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου στα Χανιά για την 9η αγωνιστική. Ο Βούρειος έκανε τραγικό ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω με πολύ μεγάλες διαφορές στο Α΄ δεκάλεπτο με το 31-15 στη λήξη του να μιλάει από μόνο του. Στη συνέχεια η ομάδα του Παντελή Βούλικα κατάφερε να φτιάξει την κακή άμυνά της να βρει τα πατήματά της και να μειώσει μέχρι την ανάπαυλά σε 42-31 ένα παιχνίδι που είχε ανοίξει μέχρι και το -22 (!). Στην επανάληψη η αναμέτρηση θύμησε ...ΜΙΛΩΝΑ με την χιώτικη άμυνα να σφίγγει, το χανιώτικο καλάθι να μεγαλώνει και το μομέντουμ να δείχει ΒΑΟΛ. Έτσι το -22 έγινε παλικαρίσια -1 (52-51) με την ψυχολογία στα ύψη. Δυστυχώς όμως η ολική επαναφορά δεν ήρθε ποτέ καθώς ο Βούρειος δεν κατάφερε να προηγηθεί, αν και είχε την ευκαιρία 6 (!) φορές με το σκορ κολλημέρο στο 54-53 με αποτέλεσμα οι Χανιώτες να ξαναβρούν τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση και με πρωτεργάτη τον Ζανιδάκη (15(5)) να ρίξουν, οριστικά συτή τη φορά, τον ΒΑΟΛ. Έτσι ο ΑΟΚ πήρε τη νίκη αφήνοντας την ομάδα της Χίου που είχε σε μέτρια μέρα αρκετά ατού της, με την πίκρα πως παρά το γεγονός πως κατάφερε να επιστρέψει στο ματς από το -22, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, φθάνοντας έτσι το ρεκόρ της στο 7-2. Οι Τσουρής 18 και Κωνσταντινάκος 17 ήταν οι καλύτεροι για τον ΒΑΟΛ που πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλης σπουδαιότητας αγώνα της Κυριακής με τον ΑΡΗ Θήβας στο Κλειστό, αφού με το καλό ολοκληρωθεί η επιστροφή της αποστολής στη Χίου τα ξημερώματα της Τρίτης...

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Κιγμέτογλου 20(1), Ζανιδάκης 15(5), Σκαμνάκης 13(2), Κελεσίδης 10(1), Κατράνας 6(1), Ιωακειμίδης 6, Αδοντάκης 3, Μηντζαρίδης, Αλεξίου, Πνευματικάτος, Βρεττός, Κουρουμούσης.

ΒΑΟΛ Χίου (Βουλίκας) Τσουρής 19(2), Κωνσταντινάκος 17(3), Σουλίκας 7(1), Μαρούλης 5, Ανδρουλάκης 3(1), Τρόβας 2, Κουιμτζής 2, Παπαδόπουλος 2, Σιμιτσάκης 1, Κουτσαντωνάκης, Τσιριγώτης, Φουντουλάκος.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 65-50

Δεκάλεπτα: 12-12, 33-18, 51-31, 65-50

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Χουγιάζος

Μεγάλη νίκη που συνοδεύτηκε από καταπληκτική εμφάνιση, πέτυχε σήμερα ο ΑΠΑΣ στη Νάξο επί του πρωτοπόρου Κρόνου Αγίου Δημητρίου με σκορ 65-50. Με τη νίκη αυτή ο νησιώτικος Σύλλογος ξαναμπήκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων (αφού ήττα υπέστη και ο έτερος πρωτοπόρος Αργοναύτης) κλείνοντας ιδανικά την χρονιά στο «σπίτι» του.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση και μπήκαν στο παρκέ με τον αέρα του πρωτοπόρου (σκορ Α΄δεκαλέπτου 12-12) , οι γηπεδούχοι έδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα και με εκπληκτική άμυνα ( στο Β’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 6 πόντους) πήραν διαφορά 15 πόντων θέτοντας από το ημίχρονο τη βάση για μια σπουδαία επικράτηση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως  η αστοχία και η νευρικότητα στην επίθεση και ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων συνετέλεσαν στη διεύρυνση της διαφοράς στους 20 πόντους (σκορ τρίτου δεκαλέπτου 51-31), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση διεκδίκησης νίκης.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να «ρίξουν» τη διαφορά  στους 15 πόντους έχοντας σαν αξιοσημείωτο την φτωχότατη επιθετική τους συγκομιδή των 50 πόντων.

Απόλυτα δίκαιη επικράτηση για τους γηπεδούχους που είχαν σε πολύ καλή μέρα όλους τους αθλητές τους, ήταν πιο παθιασμένοι και πιο συγκεντρωμένοι και έδειξαν ότι ήθελαν το παιχνίδι περισσότερο. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στην απόδοση του Ζαφειρούδη που δείχνει ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι ανεβάζει στροφές οδηγώντας τον ΑΠΑΣ τόσο οργανωτικά όσο και  στο επιθετικό κομμάτι.

Σημαντική η προσφορά του Σταύρου Χονδρόπουλου, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιάννης Προδρόμου έδειξε την κλάση του.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζάχος Πουρνάρας που αποτέλεσε μόνιμη απειλή για το καλάθι του ΑΠΑΣ.

Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Κοντσές 9, Σεϊντίνι, Χονδρόπουλος 10(2), Πολίτης 3(1), Μάκαρης 5, Προδρόμου 20(2), Καραγιάννης, Χάρος 3(1), Δίπλαρος, Ζαφειρούδης 15(4), Μυλωνάς, Ονάσογλου.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγαϊτάς): Αλβέρτης, Τσάτας 2, Ξιούρας 13(3), Αλεξανδρόπουλος, Πουρνάρας 15, Αρμάος, Καράμπελας 4, Μαράκης 11, Κοψιάς 3(1), Σάρλης, Ρετσίνας 2, Νάτσος.

Δεκάλεπτα: 25-24, 47-53, 62-63, 75-81

Διαιτητές: Καρακάσης, Λάμπος

Άρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Πανταζής 5(1), Κόλλιας, Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 7(1), Παγώνης, Παρδακάς 28(1), Χαρατσής, Γιώτης, Γκιζογιάννης 14(3), Ντέντα, Τριανταφύλλου 8, Ανέστης 13.

ΦΕΑ (Καρατζάς): Καστανιώτης 6, Μπάρδας 2, Ρομόσιος 2, Καραλευτέρης 10 (1), Στεργιάκης 16 (1), Αναούνης, Δρακάκης, Λίτσιος 14 (1), Μιχόπουλος 13 (1), Πανουσόπουλος, Μοίρας, Τρικαλιώτης 18 (4).

Δεκάλεπτα: 15-20, 24-38, 48-58, 62-77

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Τσίγκου

Αίαντας Αυλίδας (Σάλιαρης): Ανδρικόπουλος 15(2), Μούντριχας, Αργυρίου 11(3), Ζυγούρης, Δεληκώστας, Κωνσταντόπουλος 6, Τσιώλης 13(1), Σταμέλος 4, Κωνσταντούρας 8, Λαφτσίδης, Δάβρης 5.

Πέρα (Γκαναβίας): Βαρδάλος 3, Μαντάκας, Δρόσος 11(3), Βλάχος 14(2), Ζακυνθινός 10(1), Τσολάκης 20(3), Πεφάνης, Κεφαλάς 9(1), Μαντάς, Γονίδης, Βαρσαμούλης 10.

Δεκάλεπτα: 7-17, 31-40, 56-57, 79-78

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ουσταμπασίδης

Αλώβητη κράτησε την έδρα της η Ενωση Ιλίου επικρατώντας του ΕΦΑΟΖ με 79-78, έπειτα από ένα σκληρό και αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρεις.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο ματς κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι της αρχής της δεύτερης περιόδου. Από εκεί και μετά όμως, το σκληρό παιχνίδι αποσυγκέντρωσε τους παίκτες μας, με αποτέλεσμα να δεχτούν 14-0 σερί μέσα σε δύο λεπτά και άπως έτσι η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15' (40-25).

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, η Ενωση άρχισε να παίζει πιο οργανωμένα κάνοντας σωστότερες επιλογές και κάπως έτσι η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται. Ο  Μπολάτογλου με τρίποντο έδωσε εκ νέου τα ηνία στην ομάδα μας (52-51 στο 28'). Ο Οδυσσέας Μπέλλας είχε ηγετικό ρόλο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας σημαντικά καλάθια (61-61, 65-63 στο 33'). Ο ΕΦΑΟΖ απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα (65-73 στο 35'), αλλά κάπου εκεί ο Γεροκώστας πήρε τη σκυτάλη και με εφτά καθοριστικούς πόντους έδωσε στην ομάδα μας τη νίκη, σημειώνοντας παράλληλα και το νικητήριο καλάθι 2.6'' πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ενωση Ιλίου (Πανούλιας): Ραγιάς 3, Δαρμής, Γεροκώστας 6, Φουντάς 11, Μπολατόγλου 14(3), Κατσαρός, Μπελλάς Οδ. 20(2), Ραλλάκης, Μανταλβάνος 14, Τσιουμπρής 5, Βάτσιος.

Ζωγράφου (Μάνος): Μπαλαμωτής, Δήμου 9(1), Ζαρμακούπης 14(2), Δρίβας 8(2), Αμβραζής 21(1), Κανελλόπουλος 8, Πιτούλης 2, Κριζέας 5(1), Μπένος 11.

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-34, 51-52, 64-69

Διαιτητές: Φάκαρος, Λεβεντάκος

Τη μεγαλύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε η ΧΒΑ που με σούπερ αμυντική εμφάνιση πέρασε με το διπλό από κλειστό του Μίλωνα επικρατώντας της τοπικής ιστορικής ομάδας με 64-69, ένα αποτέλεσμα που επιτρέπει πλέον στην ομάδα του Καλογήρου να κοιτάζει πιο…ψηλά!

Παρά τα προβλήματα τραυματισμών και την απουσία του Σιδέρη, η ΧΒΑ είχε μέταλλο, αλλά και τους Κατσούλα, Γεωργιάδη να βάζουν τις βάσεις για το μεγάλο διπλό. Και όταν το ματς πήγε στις λεπτές ισορροπίες, οι Μπρατσιάκος κατά κύριο λόγο και Στεφάνου με καθοριστικούς πόντους έδωσαν την παράσταση νίκης για να επιβεβαιωθεί τελικά με το 64-69!

Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, την ΧΒΑ να ξεφεύγει με 13-17 αλλά τον Μίλωνα να απαντάει με ένα σερί 7-0 (20-17), για να διαμορφωθεί το 20-20 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο τέμπο και το β’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αλλάζουν διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ και το ημίχρονο να τελειώνει με 36-34.

Στη γ’ περίοδο ο Κατσούλας με σούπερ εμφάνιση έδωσε το έναυσμα για να ξεφύγει η ΧΒΑ με 43-48 και με το 10λεπτο να τελειώνει με 50-52.

Με σούπερ άμυνα η ΧΒΑ ξέφυγε με 51-59 στο 6:30 για το τελος με τρίποντο του Στεφάνου που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Μεγαλύτερη μέχρι την…επόμενη με τον Μπρατσιάκο να κάνει το 54-63 και με δικό του τρίποντο το 54-66 στο 4:30 για το τέλος!

Με σερί 6-0 ο Μίλωνας μείωσε σε 60-66 στο 3:40 για το τέλος με τον Ψυλλέα να είναι ο κορυφαίος της ομάδας του. Ο Στεφάνου έκανε στο 2:18 το 62-68, ο Μπελίτσης με 2/2 βολές μείωσε σε 64-68 για να ανανεώσει με δύο επιθετικά ριμπάουντ δύο κρίσιμες επιθέσεις η φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Παπαδάκης έχασε το τρίποντο στα 14” με το 64-68 να παραμένει και τον Μητσιμπόνα με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 64-69 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την ΧΒΑ να παίρνει τη μεγαλύτερη φετινή της νίκη!

Στη διάρκεια του αγώνα αποχώρησαν τραυματίες για τον Μίλωνα οι Χωματάς και Παπανικολόπουλος και για την ΧΒΑ ο Σταθόπουλος.

Μίλων (Αποσκίτης): Χωματάς, Σουλινάρης 2, Μόσορας, Μπελίτσης 5, Καραγιαννίδης 5(1), Παπαδάκης 7, Παπανικολόπουλος 8(2), Γαλάνης, Εξηνταβελώνης, Ζούκας 10, Ανδρεόπουλος 4, Ψυλέας 23(2).

Χαλκίδα (Καλογήρου): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 11(2), Παπάδης 4, Στεφάνου 6(1), Κατσούλας 19, Σταθόπουλος Στ., Σταθόπουλος Δ. 1, Μητσιμπόνας 11, Γεωργιάδης 17, Λούκας, Αναστασόπουλος, Φραγκούλης.

Δεκάλεπτα: 15-10, 33-20, 44-31, 66-50

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Καμήτσος

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Δημητριάδης 20, Καρακωνσταντάκης, Γκοντόπουλος 2, Γεωργίου 11(1), Μιχαήλ 10, Σακελλαράκης 4, Κοπακάκης, Χάλιος 2, Κουλούρης 6(1), Σιδέρης, Γιανναλέτσος 11(1).

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 1, Παπακώστας, Λίτσος 14(1), Παπαδημητρίου 14(3), Ντούρας, Τύρλας 2, Παπουτσής 9(2), Σταμέλος, Πέζος, Κορομηλάς, Μητσάκης 6, Σβάρνας 4.