Στάθηκε στο ανάστημα του ο Σπόρτιγκ - Χαμογέλασαν στο ντέρμπι οι Μαραθωνομάχοι (Β2 ΕΣΚΑ)

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενοΗ εικόνα ίσως περιέχει: 14 άτομα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγ. του 2ου ομίλου της B΄ ΕΣΚΑ: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΜΕΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ - ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ   75-62

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ   77-53

ΑΟ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ - ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ  79-83  με 8 τρίποντα του Σωτηρόπουλου

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ   59-56

ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ - ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006   53-65

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ - ΤΥΦΩΝ ΑΣ  61-60

ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ - ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ   63-60

ΟΦΗ Ηρακλείου - Άρτεμις Αχαρνών 77-53

Σε ένα μέτριο ματς από πλευράς Ρυθμού οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για την νίκη με το αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Η Αρτεμις μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ 0-9. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο και τις αλλαγές του coach των γηπεδούχων ο ΟΦΗ γύρισε διακόπτη και σφίγγοντας την άμυνα του και εκμεταλλευόμενος την κακη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων γύρισε το ματς κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 19-18. Η 2η περίοδος δεν άλλαξε κάτι και η ευστοχία των γηπεδούχων οδήγησε την διαφορά στους 7(35-28). Το 2ο ημιχρονο είχε ίδια εικόνα και οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τα 6,75 σε συνδυασμό με τα επιθετικά ριμπάουντ και την πολύ κακη εμφάνιση του πλούτο οδήγησαν το σκορ στο τέλος του 3ου δεκάλεπτο στο 51-40.
Η Αρτεμις προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη τελευταία περίοδο όμως η αποβολή του Περγουλη 7:30 λεπτά πριν τη λήξη και του Χαλκιά 1 λεπτό αργότερα έκαναν τον αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα κλείνοντας το σκορ στο 77-53.
Διακριθεντας ο Τρύφων Μαλάμης ο οποίος με την είσοδο του έδειξε τις διαθέσεις του και οδηγοντας τους συμπαίκτες του σε άμυνα και επίθεση έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΠΕ13/02/202022:15ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΜΥΛΟΥΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝΜΕΝ ΙΛΙΟΥ0 - 0

Μπορείτε να μπείτε στο https://www.basketforum.gr/viewforum.php?f=27  και να σχολιάστε μαζί τους όλα τα θέματα που αφορούν τις εθνικές κατηγορίες και τα τοπικά πρωταθλήματα ανδρών (Α΄ - Β΄ - Γ΄ - Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ και ΕΣΚΑ) - γυναικών