Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Συνεχίζει εντυπωσιακά! 4x4 ο ΑΟΚ Χανίων (Γ2 Εθνική)

Μια μεγάλη νίκη, την τέταρτη στη σειρά κατάφερε να σφραγίσει το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Χανίων ο ΑΟΚ Χανιά! Η εντυπωσιακή ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου κέρδισε με σκορ 64-61 Τα Φανάρια Νάξου στην πρόωρη έναρξη της 16ης αγ. του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

O AOK Χανιά ξεκίνησε το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6.75μ. με προεξέχοντα τον Παναγιώτη Κατράνα, όμως για ακόμα μια φορά βρέθηκε εκτός ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Νάξου να "χτίσει" μια διαφορά 8 πόντων, μια διαφορά όπου η εξαιρετική άμυνα του ΑΟΚ εξάλειψε, παίρνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Γ’ Εθνική. Μια νίκη που από τη μία θέτει σοβαρές βάσεις για τον ΑΟΚ ώστε να εξασφαλίσει το στόχο της παραμονής, από την άλλη τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να διασπάσουν τις άμυνες και τη λύση στους γηπεδούχους να δίνει ο εκτελεστής του ΑΟΚ, Παναγιώτης Κατράνας, για ακόμα ένα παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με όπλο την σφιχτή άμυνα, η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου κατάφερε να περιορίσει Τα Φανάρια με τον συνήθη ύποπτο, Παναγιώτη Κιγμέτογλου, να κυριαρχεί στη ρακέτα, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διατηρήσει ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου παρότι βρέθηκε με τρία φάουλ πριν τη συμπλήρωση των 20 λεπτών.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο ΑΟΚ Χανιά άργησε να εμφανιστεί στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο τη νωχελικότητα των γηπεδούχων και με ένα σερί 15-1 "έχτισαν" μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων (44-51). Οι κακές επιλογές των παικτών της ομάδας της Νάξου έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΟΚ να ροκανίσει τη διαφορά με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ένα ακόμα ντέρμπι για γερά νεύρα.

Ο ΑΟΚ επέστρεψε μπροστά στο σκορ 8 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού όταν το επιθετικό κρεσέντο του Σίμου Ιωακειμίδη σε συνδυασμό με τα απανωτά λάθη της ομάδας της Νάξου έφεραν τους Χανιώτες εκ νέου μπροστά (55-52).

Από το 34’ έως και το 36’, οι παίκτες της Νάξου υπέπεσαν σε απανωτά λάθη στην επίθεση με τον ΑΟΚ να μην το εκμεταλλεύεται για να τελειώσει το παιχνίδι και να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, προσφέροντας στους θεατές που βρέθηκαν στο ΕΑΚ Χανίων ακόμα ένα θρίλερ… Στα τελευταία λεπτά, οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε εκατέρωθεν κακές επιλογές με τη κόπωση να είναι μέχρι ενός σημείου η αιτία με τον Κιγμέτογλου να παίρνει κρίσιμα ριμπάουντ αλλά ν' αποχωρεί με πέμπτο φάουλ 98 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το παιχνίδι 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του και με το σκορ στο 60-59 κρίνεται από ένα σπουδαίο επιθετικό ριμπάουντ του Μάριου Σκαμνάκη. Στη συνέχεια της φάσης κερδίζει το φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του ενώ οι φιλοξενούμενοι εν μέσω πίεσης υποπίπτουν σε ακόμα ένα λάθος, με τον Κελεσίδη να κλέβει, κερδίζοντας το φάουλ και αυτός με τη σειρά του να.. .ρεφάρει για την άστοχη βραδιά του και με δύο εύστοχες βολές έδωσε "αέρα" 5 πόντων στον ΑΟΚ Χανιά (64-59).

Ο ΑΟΚ Χανιά κατάφερε έτσι και πήρε τη νίκη στο τέλος με 64-61, κάνοντας ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη παραμονή μετά από πολλά στην ιστορία του χανιώτικου μπάσκετ στη Γ’ Εθνική δείχνοντας ότι η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου έχει βρει τον ρυθμό και τον προσανατολισμό της, ενώ δε μπορεί να αποκλειστεί μια πορεία έκπληξη μέχρι το τέλος της χρονιάς…

Τα 10λεπτα: 18-18, 31-34, 46-51, 64-61

ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Ζανιδάκης 14 (2), Ιωακειμίδης 11 (2), Κατράνας 10 (3), Σκαμνάκης 10 (1), Κιγμέτογλου 7, Κελεσίδης 6, Μηντζαρίδης 3 (1), Αλεξίου 2, Αδοντάκης 1, Παλαιοκρασάς, Σειραδάκης, Κουρουμούσης

Τα Φανάρια Νάξου (Θοδωρής Αλμπάνης): Χονδρόπουλος 14 (2), Προδρόμου 14 (2), Χάρος 10 (2), Μάκαρης 8 (1) Κοντσές 7, Ζαφειρούδης 6 (1), Μυλωνάς 2, Σεϊντίνι, Δίπλαρος, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Καραγιάννης

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
ΑΟΚΧ-ΑΠΑΣ 64-61
Κυριακή 9/2
Ερ. Χατζόπουλος 17.00 Άρης Θήβας-Ένωση Ιλίου Τσακαλογιάννης-Λογοθέτης (Δεσάρτης)
Βυζαντινό Α.Κ. 17.00 Πέρα-Ερμής Σχηματαρίου Χαλαμπαλάκης-Ροδίτης (Μπουρνάς)
Ν. Φιλαδέλφειας 17.00 ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Αργοναύτης Τριγλίας Ζιώγας-Τηγάνης (Κουλούρης)
Χίου 16.00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος (Μάρης)
Μ. Μερκούρη 17.00 ΑΚ Χαλκίδας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Κοντίλης-Ελ Ανύ (Κάλφα)

**Εχουν ενα ματς περισσότερο

Μπορείτε να μπείτε στο https://www.basketforum.gr/viewforum.php?f=27  και να σχολιάστε μαζί τους όλα τα θέματα που αφορούν τις εθνικές κατηγορίες και τα τοπικά πρωταθλήματα ανδρών (Α΄ - Β΄ - Γ΄ - Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ και ΕΣΚΑ) - γυναικών