Αναγέννηση Καρδίτσας-Αριστοτέλης Φλώρινας 69-56

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός 3(1), Πανταζής 5(1), Γεωργαντζάς 8, Δίκαρος 3, Κοβάτσεβ 7(1), Τσέλιος 20(2), Ντούρλιας 2, Αργύρης 7(2), Αντωνίου 5, Καλλιάρας 9, Νότος.

Αριστοτέλης Φλώρινας (Παπαδόπουλος): Τσιώγκας, Ντρίζα Τ., Ντρίζα Ε., Τσιάμης 4, Παπαγρηγορίου 5, Γκόνος 21(2), Γκουτζιομήτρος 8(1), Σαββίδης 2, Παπούλιας 14, Καραδήσογλου 2.

Δεκάλεπτα: 26-17, 48-32, 63-66, 80-76

Διαιτητές: Φακίτσας, Μαραμής

Ένταση, πάθος, ανατροπές, νεύρα, διακοπή, αποβολή παράγοντα συνέθεσαν ένα εκρηκτικό ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Αίολο και την Νίκη Βόλου που βρήκε την Τρικαλινή ομάδα νικήτρια με 80-76. Μία νίκη που την φέρνει στην κορυφή με πλεονέκτημα απέναντι στην ομάδα της Νέας Ιωνίας, που δύο ήττες έχει κάνει όλες και όλες και αυτές απο τον Αίολο!!!

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά γκραν γκινιόλ. Ο Αίολος προηγήθηκε στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου με 19 πόντους διαφορά (57-38) αλλά η Νίκη το γύρισε έχοντας και πολύ ευνοϊκά σφυρίγματα απο τους Φακίτσα-Μαραμή που ξεσήκωσαν όλο το γήπεδο. Μάλιστα διέκοψαν το παιχνίδι και ζήτησαν να απομακρυνθεί ενας παράγοντας των γηπεδούχων με αποτέλεσμα μέχρι να έρθει η αστυνομία το παιχνίδι να διακοπεί το παιχνίδι για αρκετά λεπτά.

Ιδανικό ξεκίνημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Αίολο. Με πολυφωνία στην επίθεση, με ωραίο και γρήγορο μπάσκετ επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 48-32 και στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου είχε χτίσει με ένα τρίποντο του Ρούζιου μια διαφορά 19 πόντων (57-38).

To come back της Νίκης

Η Νίκη όμως επέστρεψε εντυπωσιακά στο παιχνίδι. Με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα και προηγήθηκε με 60-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

“Μίλησαν” Σπηλιόπουλος και Τσότσος

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο. Ο Σπηλιόπουλος αρχικά και στην συνέχεια ο Τσότσος οδήγησαν τον Αίολο σε ασφαλείς επιθέσεις, βγήκαν μερικές καταπληκτικές άμυνες και στο τέλος πανηγύρισαν όλοι μαζί την μεγάλη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο τέλος για μία φάση , με αποτέλεσμα να δεχτούν δύο τεχνικές ποινές και εκεί ουσιαστικά να λυθεί το θέμα.

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Ρούζιος 15(3), Πανάρας 17(3), Πρεμέτης, Αργύρης 6, Χατζής 4, Σούλκο, Τσιούλκας, Κολότσιος 6, Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 17(2), Κατσαδούρος 4, Τσότσος 11(1).

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 12(3), Βερτζάγιας 4, Σαριμπαλίδης 8(2), Σιμάκης 2, Κουτίνας 17, Μαυροφώτης, Παρασκευάς, Τσώλης 14(2), Τάσσος 12, Σταυροθεόδωρος, Ακούνια.

Δεκάλεπτα: 19-7, 46-30, 63-40, 80-54

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ., Δέλλας

Απολαυστικό ήταν το IBC στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Μελίκη, επικρατώντας με 80-54, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του στο 10-4. Οι Γιαννιώτες απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα έναντι της Μελίκης για την κατάληψη της 3ης θέσης έχοντας επικρατήσει και στους δύο μεταξύ τους αγώνες και συνεχίζουν να κοιτούν ακόμα και για το πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα. Σε μεγάλα κέφια η τριπλέτα των Σωτηράκη-Μπάλλα-Δουρούκη για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, καθώς είχαν από 25, 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Μόνο ο Λιόλιος διακρίθηκε για την Μελίκη έχοντας 26 πόντους.

Αποφασισμένο να "μασήσει σίδερα" αμυντικά ήταν το IBC, το οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 9-4 στο 4΄. Οι άμυνες ήταν σκληρές και η συγκέντρωση δεν ήταν στο μέγιστο βαθμό με αποτέλεσμα στο 7΄ το σκορ να είναι 11-4. Ο coach Ασλανίδης κάλεσε το time out βλέποντας το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του και ο Στοΐτσης με τρίποντο έκανε το 11-7. 8-0 σερί ήταν η απάντηση του IBC μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +12 (19-7 στο 10΄).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τρίποντο του Σωτηράκη ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (26-11) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Με 4-0 σερί η Μελίκη μείωσε σε 26-15 όμως δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπάλλα είχαμε και πάλι double score (30-15). Ο Μπάλλας συνέχιζε να κυριαρχεί στο post τελειώνοντας αποτελεσματικά τις φάσεις και φορτώνοντας τους αντιπάλους του με φάουλ καθώς αδυνατούσαν να τον σταματήσουν. Με συνεχόμενες βολές του Λιόλιου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-26, όμως Σωτηράκης και Δουρούκης αποκατέστησαν την τάξη κάνοντας το 41-26. Το ημίχρονο έκλεισε με το IBC μπροστά με 46-30.

Οι σωστές βάσεις για την κατάκτηση του 10ου ροζ φύλλου είχαν μπει και το μόνο που έμενε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να διατηρηθεί η απόδοση των γηπεδούχων σε υψηλά στάνταρ. Αυτό έγινε και στην πράξη καθώς στο 23΄ ο Δουρούκης με τρίποντο έκανε το 50-32, με τον Σωτηράκη τρία λεπτά αργότερα να φέρνει τη διαφορά στο +20 (56-36 στο 26΄). Οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και με όμορφο fadeaway καλάθι του Σωτηράκη η τρίτη περίοδος έληξε με 63-40. Τρομερή η συγκέντρωση των γηπεδούχων στην άμυνα, καθώς κατάφεραν να δεχθούν μόλις 10 πόντους.

Η διαφορά συνέχιζε διαρκώς να μεγαλώνει και με τον Μπάλλα να συνεχίζει να "οργιάζει" και να είναι άκρως αποτελεσματικός δεν άργησε να έρθει και το +30 (70-40 στο 33΄). Ο Δουρούκης πήρε τα ηνία στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα έκανε το 80-44. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να τρέξουν ένα σερί 10-0 μέχρι και το τέλος του αγώνα, μειώνοντας στο τελικό 80-54.

Το IBC έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση μία εβδομάδα πριν το μεγάλο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΓΣΙ.

MVP

Φοβερή παρουσία από τους 2 καλύτερους κατά τεκμήριο παίκτες του φετινού IBC. 25 πόντους για τον Κώστα Σωτηράκη και 24 για τον Χρήστο Μπάλλα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Δημήτρης Δουρούκης αθόρυβα αλλά μεθοδευμένα κατάφερε να σημειώσει 18 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε τελειώσει η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους καθώς το 17-10 επιμέρους τους έφερε να προηγούνται με +23 (63-40).

Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 4, Δουρούκης 18(4), Τσιτσώνης, Βάσης 3, Ψιλοδημητρακόπουλος, Πατραμάνης, Ξιούρας 2, Σφουγγάρης, Σωτηράκης 25(1), Τσιρώνης, Μπάλλας 24.

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 26(1), Στοΐτσης 7(1), Παπαδόπουλος, Λαπατούρας 8, Ημερίδης 9, Εσπερόγλου, Πειμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης, Μαγάλιος.

Δεκάλεπτα: 22-13, 35-33, 56-54, 79-74

Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ., Καντερές

Καλή εμφάνιση παρά την ήττα για την ομάδα μας, που υπέκυψε στην ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και στις αποφάσεις των διαιτητών.
Νωθρά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι παίκτες του Παναγιώτη Τζιβάνη, καθώς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Βόλου, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά και το δεκάλεπτο να τελειώνει 22-13, υπέρ του Ολυμπιακού.
Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει μέχρι και τους 15 πόντους. Στο σημείο εκείνο, οι παίκτες του ΦΟΑ με φοβερή άμυνα εγκλώβισαν επιθετικά τους γηπεδούχους και με καλές επιλογές στην επίθεση επέστρεψαν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε με σκορ 35-33.
Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 6-0 πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε το ματς, για να παρακολουθήσουμε ένα πραγματικό ντέρμπι ως το τέλος του δεκαλέπτου, με τις ομάδες να εναλλάσονται συχνά στο σκορ και την περίοδο να τελειώνει 56-54 υπέρ των γηπεδούχων.
Καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο για τον ΦΟΑ, που προσπέρασε γρήγορα αλλά τα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα της ομάδας του Βόλου έβαλαν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους και μάλιστα με διαφορά 7 πόντων. Η ύστατη προσπάθεια της ομάδας μας να επιστρέψει στο παιχνίδι δεν απόδωσε καρπούς, καθώς δεν μπήκαν καθοριστικά σουτ και μοιραία ήρθε το τελικό 79-74.
Με δύο μέτρα και δύο σταθμά οι αποφάσεις των διαιτητών του αγώνα, που φόρτωναν με ανύπαρκτα φάουλ σε κάθε ευκαιρία την ομάδα μας και προστάτευαν χαρακτηριστικά τα ατού της αντίπαλης ομάδας.
Εξαιρετική η φιλοξενία των ανθρώπων του Ολυμπιακού Βόλου, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Oλυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Μπούρας, Ίλτσογλου 22 (3), Μπόγδανος 14, Μπουσκολίτης Β. 13(3), Σκαμάγκας 1, Ευτυχίδης 19 (5), Μούμογλου 8.

ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 6, Πέτκος 5, Στρέπκος 4,Πονόπουλος 2, Θωμαΐδης 9, Αβρανίδης 3(1), Γεωργάκης 20 (3), Μακρόπουλος 20 (2), Παουλεάνου 5.

Τιτάνες Παλαμά-Ικαροι Τρικάλων  72-91

Δεκάλεπτα: 18-26, 29-52, 50-77, 72-91

Διαιτητές: Ζαχαρής, Κοντογιάννης

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 5(1),  Μπακαβέλος, Τσατάλας 23(2), Σφακιανός 12(1), Ξένος 8(2), Φαλιάκης 3(1), Μακρής 4, Σκουφεζής 7.

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 16, Φρύδας, Βλάχος 13(3), Κολότσιος 7, Κρεμμύδας, Κατσαρές 20(3), Τζορμπατζάκης 5(1), Γκιουλέκας 20(5), Μπάρδας, Μακρής 10.